CATAWISSA - Mount Carmel broke open a two-point game by outscoring Southern Columbia 24-8 in the final quarter to down the Tigers, 71-53, in Heartland Conference Division II boys basketball Saturday.

Tyler Kwiatkowski paced the Red Tornadoes (8-8) with 17 points. Zach Tocyloski, Elijah Duran and Zach Wasilewski all added 11 points.

Mike Klebon paced all scorers for Southern (6-10) with 20 points, and Matt Klock and Kyle Mostik each had 11.

MOUNT CARMEL (71) - Tocyloski 3 2-2 11, Varano 3 2-2 8, Duran 4 3-5 11, Heromin 2 1-1 6, Scicchitano 2 3-4 7, Wasilewski 5 0-0 11, Kwiatkowski 8 0-0 17, Beierschmitt 0 0-0 0, Kelly 0 0-0 0. Totals 27 11-14 71.

SOUTHERN COLUMBIA (53) - Klebon 7 4-6 20, Parry 2 0-0 4, Klock 5 1-1 11, Mostik 5 0-0 11, Kleman 2 0-2 4, Olson 1 0-0 3, Young 0 0-0 0, Rarig 0 0-0 0. Totals 22 5-9 53.

3-point FGs: Mount Carmel (6) - Tocyloski 3, Heromin, Wasilewski, Kwiatkowski; Southern (6) - Klebon 4, Olson, Mostik.

JV: Mount Carmel 48, Southern 45.

Boys Basketball Shikellamy 68 Shamokin 45

SUNBURY - Jake Weaver was the scoring leader for the Indians (4-13), hitting double figures with 11 in the Heartland I loss.

Austin Mowery led the Braves with 19, followed by Zach Herbster with 14.

SHAMOKIN (45) - Sebasovich 3 0-1 7, Yost 1 0-0 2, Weaver 4 1-2 11, Campbell 0 0-1 0, Delbaugh 1 3-3 5, Stine 2 5-11 9, Taylor 3 3-4 9, Carsto 0 2-2 2. Totals 14 14-24 45.

SHIKELLAMY (68) - Mowery 6 3-5 19, E. Tyler 1 6-8 9, C. Tyler 2 3-4 8, Stetler 1 0-0 2, Chaney 1 0-0 2, Z. Herbster 5 4-7 14, H. Herbster 1 0-0 2, Kenney 5 2-2 12. Totals 22 18-26 68.

3-point FGs: Weaver 2, Sebasovich, Mowery 4, E. Tyler, C. Tyler

Girls Basketball Shikellamy 48 Shamokin 30

SUNBURY - Alexis Angstadt and Cory Yerger scored 16 points apiece, leading the Braves past the Indians (10-8, 8-3) in the Heartland I matchup.

Kelsey Yacko scored 16 to lead the Indians.

SHAMOKIN (30) - Koons 0 0-0 0, C. Pope 0 0-0 0, Erb 0 0-0 0, Forbes 1 0-2 2, Pancher 0 0-1 0, Bonshock 2 2-2 6, Yacko 8 0-1 16, B. Pope 0 0-0 0, Pesarchick 2 2-2 6, Zimmerman 0 0-0 0, Wargo 0 0-0 0. Totals 13 4-8 30.

SHAMOKIN (48) - Ammerman 1 0-1 2, Fatool 2 1-2 5, Angstadt 5 6-11 16, Zimmerman 0 0-0 0, Andino 0 0-0 0, Martinez 0 0-0 0, Smith 4 0-2 8, Chaney 0 1-4 1, White 0 0-0 0, Greth 0 0-0 0, Yerger 6 2-6 16, Keifer 0 0-0 0 . Totals 18 10-26 48.

3-point FGs: Yerger 2.

Girls Swimming Shamokin 100, Sayre 73

SAYRE - Ciana Rollman (diving), Stef Hile (100 backstroke) and Samantha Carpenter (100 breaststroke) were invidicual winners for the Indians.

200 medley relay - Shamokin (Hile, Carpenter, Bridy, Erickson) 2;05.95; 200 freestyle - 1. McClelland (Sayre) 2:14.1, 2. Erickson (Sham), 3. Caulder (Sham); 200 IM - 1. Porter (Sayre) 2:32.97, 2. Fellin (Sham), 3. Faust (Sham); 50 freestyle - Hurley (Sayre) 28.16, 2. Bielski (Sham), 2. Schamel (Sayre); Diving - Rollman (Sham) 181.8, 2. Bruer (Sayre), 3. Bielski (Sham); 100 butterfly - Porter (Sayre) 1:02.46, 2. Bridy (Sham), Robbins (Sayre); 100 freestyle - Hurley (Sayre) 1:01.22, 2. Erickson (Sham), 3. Caulder (Sham); 500 freestyle - McClelland (Sayre) 5:59.99, 2. Bridy (Sham), 3. Hile (Sham); 200 freestyle relay - Sayre (Porter, Bruer, McClelland, Hurley) 1:53.77; 100 backstroke - Hile (Sham) 1:14.06, 2. Bruer (Sayre), 3. Faust (Shamokin); 100 breaststroke - Carpenter (Sham) 1:11.12*, 2. Madrak (Sham), 3. Heil (Sayre); 400 freestyle relay - Shamokin (Madrak, Fellin, Caulder, Bielski) 4:36.28. (* pool record)

Boys Swimming

Sayre 93, Shamokin 83

SAYRE - Joe Colangelo (100 breaststroke) was an individual winner for the Indians.

200 medley relay - Sayre (Frantz, Heil, Servedio, Wolcott) 1:53.68; 200 freestyle - Frantz (Sayre) 1:56.57, 2. Scheuren (Sham), 3. Forbes (Sham); 200 IM - Heil (Sayre) 2:27.64, 2. Colangelo (Sham), 3. Stefanowicz (Sham); 50 freestyle - 1. Wolcott (Sayre) 23.69, 2. Rodarmel (sham), 3. Long (Sham); Diving - 1. Shoemake (Sayre) 201.85, 2. Koons (sham); 100 butterfly - 1. Servedio (Sayre) 1.00.85, 2. Bennett (Sayre), 3. Heil (Sayre); 100 freestyle - 1. Wolcott (Sayre) 53.68, 2. Rodarmel (Sham), 3. Haight (Sham); 500 freestyle - 1. Frantz (Sayre) 5:16.73, 2. Scheuren (Sham), 3. Kipp (Sayre); 200 freestyle relay - Sayre (Servedio, Heil, Wolcott, Frantz) 1:38.40; 100 backstroke - 1. Servedio (Sayre) 1:04.97, 2. Stefanowicz (Sham), 3. Brown (Sham); 100 breaststroke - 1. Colangelo (Sham) 1:14.57, 2. Forbes (Sham), 3. Misner (Sayre); 400 freestyle relay - Shamokin (Long, Craft, Brown, Forbes) 4:11.60.

Wrestling Shamokin 45 Mahanoy Area 30

MAHANOY CITY - Jordan Glosek (285), Brett Long (120), LuiS Martinez (132), Theo Deptula (138), Josiah Miller (145) and Zach Biddiscombe (220) had pins as the Indians (7-14) beat the Golden Bears.

285 - Jordan Glosek, S, pinned Henry Blume, 3:46 (6-0); 106 - Michael Britton, S, forfeit (12-0); 113 - Double forfeit; 120 - Brett Long, S, pinned Hunter Frail, 2:43 (18-0); 126 - Zach Chiao, MA, forfeit (18-6); 132 - Luis Martinez, S, pinned Blake Floria, 1:18 (24-6); 138 - Theo Deptula, S, pinned Brandon Donelson, 3:10 (30-6); 145 - Josiah Miller, S, pinned Joshua Baker, 3:57 (36-6); 152 - Ken Anderson, S, dec. Alex Witiszin, 10-4 (39-6); 160 - Corbin Waite, MA, pinned Brett Rebuck, 4:34 (39-12); 170 - Rob Wozniak, MA, pinned Mike Ulrich, 1:00 (39-18); 182 - Austin Forte, MA, pinned Anthony Anonia, 1:00 (39-24); 195 - Bailey Forte, MA, pinned Darris Harrold, 1:53 (39-30); 220 - Zach Biddiscombe, S, pinned Matt Kimmel, 1:07 (45-30)