COAL TOWNSHIP - After missing the District 4 playoffs a year ago, Shamokin wasn't denied this season.

The Indians won their 11th game of the season and clinched a postseason berth with a 52-35 Heartland Conference Division I win over Midd-West Tuesday.

Nine total Indians got in the scoring column, with Jakob Weaver and Zach Moyer leading the way with 12 points each.

MIDD-WEST (35) - Folk 2 1-5 5, Stem 2 0-0 4, Schrader 1 0-0 2, Shaffer 1 3-6 5, Marks 5 5-6 15, Karchner 2 0-0 4. Totals 13 9-17 35.

SHAMOKIN (52) - Donahue 0 0-1 0, Sebasovich 1 0-0 2, DiRienzo 1 0-1 2, Reiprich 2 0-0 4, WEaver 5 0-0 12, Delbaugh 0 1-2 1, Petraskie 0 0-0 0, Taylor 3 0-1 6, Moyer 4 0-0 12, Campbell 1 2-2 5, Pappas 3 2-2 8, Fegley 0 0-0 0. Totals 20 5-9 52.

3-point FGs: Name, Name

East Juniata 79 Line Mountain 46

MANDATA - Line Mountain's Elijah Zablosky had 21 points and 14 rebounds in a Tri-Valley League loss to East Juniata.

EAST JUNIATA (79) - Sankey 2 0-1 5, Lorenz 12 6-6 33, Pannebaker 4 0-0 10, Brantley 2 1-4 5, B. Coder 9 4-4 22, Hambright 1 2-4, Shirk 0 0-0 0, Erhard 0 0-0 0, Maguire 0 0-0 0, G. Coder 0 0-0 0. Totals 30 13-19 79.

LINE MOUNTAIN (46) - B. Michael 1 1-2 4, Masser 5 0-4 12, mace 2 0-0 4, Zablosky 9 3-6 21, Barholomew 2 1-2 5, Ingram 0 0-0 0, Kaleta 0 0-0 0. Totals 19 5-14 46.

3-point FGs: Lorenz 3, Pannebaker 2, Sankey, Masser 2, B. Michael

JV score: Line Mountain 38-35

Shenandoah Valley 52 Lourdes 49

COAL TOWNSHIP - Lourdes blew a four-point lead after three quarters in a Schuylkill League loss to Shenandoah Valley.

Sophomore Jordan Fobia led the Red Raiders with 18 points, while Kenny Pawelczyk and Larry Czeponis added 10 each for Lourdes.

SHENANDOAH VALLEY (52) - Herb 4 0-0 12, McCole 5 0-0 15, Maskornick 6 6-11 19, Cabrera 0 2-2 2, Storm 0 2-2 2. Totals 15 10-15 52.

LOURDES (49) - Nguyen 0 0-0 0, L. Holleran 2 0-0 4, Gilger 0 1-2 1, Pawelczyk 4 1-2 10, Fobia 8 0-0 18, Feese 2 2-3 6, Czeponis 5 0-0 10, Padula 0 0-0 0. Totals 21 4-7 49.

3-point FGs: Herb 4, McCole 5, Maskornick, Pawelczyk, Fobia.

JV score: Shenandoah Valley 48-33.

Mount Carmel 47 Central Columbia 36

ALMEDIA - Ben Scicchitano scored 25 points to lead Mount Carmel to a Heartland Conference Division II win over Central Columbia.

Zach Tocyloski chipped in with 15 points for the Red Tornadoes.

MOUNT CARMEL (47) - Tocyloski 4 7-8 15, Scicchitano 10 1-6 25, Wasilewski 3 1-5 7, Lynott 0 0-0 0, Sullins 0 0-0 0, Amarose 0 0-0 0, Kelley 0 0-0 0. Totals 17 9-19 47.

CENTRAL COLUMBIA (36) - Peterson 1 0-1 2, Krouse 2 0-0 4, Eckenrode 2 0-1 4, Beaver 5 0-2 10, Aucker 4 6-9 14, Morton 0 0-0 0, Zilewski 1 0-0 2. Totals 15 6-13 36.

3-point FGs: Scicchitano 4.

JV score: Central Columbia 48-33.

Girls Basketball

Greenwood 43 Line Mountain 38

MILLERSTOWN - Line Mountain's Colleen Troutman scored 16 points to lead all scorers, but the Eagles watched a six-point halftime lead slip away in a Tri-Valley League loss to Greenwood.

LINE MOUNTAIN (38) - Scott 2 4-6 8, Snyder 2 2-6 6, M. Lagerman 2 0-4 5, Reed 1 0-0 3, Troutman 5 6-12 16, Zimmerman 0 0-0 0, Yerger 0 0-0 0. Totals 12 12-28 38.

GREENWOOD (43) - Weger 1 0-0 3, Kuhns 4 1-2 9, Fortenbaugh 4 2-9 10, Sheaffer 0 0-2 0, Kauffman 4 2-4 10, Willi 1 0-0 2, Pyle 4 1-3 9, Drew 0 0-0 0. Totals 18 6-20 43.

3-point FGs: M. Lagerman, Reed, Weger.

JV score: Line Mountain 44-26.

Boys swimming Danville 94, Shamokin 52

COAL TOWNSHIP - Shamokin got three first-place finishes, one each from Josh Scheuren (200-yard freestyle), Dexter Haight (50-yard free) and Joe Colangelo (100-yard breaststroke) in a Heartland Conference loss to Danville.

200 medley relay - 1. No event; 200 IM - 1. Malafronte (D) 2:07.45, 2. Colangelo (S); 200 freestyle - 1. Scheuren (S) 2:00.39, 2. Vella (D), 3. Karchner (D); 50 freestyle - 1. Haight (S) 27.06, 2. Gill (D), 3. Franks (D); Diving - 1. Kapp (D) 236.75, 2. Koons (S), 3. Gentilucci (D); 100 butterfly - 1. Koltenuk (D) 1:00.63, 2. Boyle (D); 100 freestyle - 1. Vella (D) 57.27, 2. Long (S), 3. Gill (D); 200 freestyle relay - 1. Danville (Karchner, Vella, Koltenuk, Malafronte) 1:41.68; 500 freestyle - 1. Koltenuk (D) 5:14.37, 2. Scheuren (S), 3. Karchner (D); 100 backstroke - 1. Malafronte (D) 1:02.68, 2. Snowden (D); 100 breaststroke - 1. Colangelo (S) 1:17.05, 2. Haight (S), 3. Boyle (D); 400 freestyle relay - 1. Danville (Karchner, Vella, Koltenuk, Malafronte) 3:49.62.

Girls swimming Danville 93, Shamokin 84

COAL TOWNSHIP - Shamokin took first place in half of the events, but didn't have the depth to keep pace with Danville in their Heartland Conference meet.

In addition to winning both the 200-yard medley and 200-yard freestyle relays, the Indians' Evelyn Madrak (50 free), Stefanie Hile (100 free), Noelle Erickson (500 free) and Samantha Carpenter (100 breaststroke) were individual winners.

200 medley relay - 1. Shamokin (Hile, Carpenter, Erickson, Madrak) 2:08.58; 200 IM - 1. Getkin (D) 2:31.96, 2. Erickson (S), 3. Breyfogle (D); 200 freestyle - 1. Wright (D) 2:20.58, 2. Fellin (S), 3. Baker (D); 50 freestyle - 1. Madrak (S) 29.50, 2. Lynn (D), 3. Faust (S); Diving - 1. Meredick (D) 175.00, 2. Faust (S), 3. Pope (S); 100 butterfly - 1. Zola (D) 1:24.52, 2. Breyfogle (D); 100 freestyle - 1. Hile (S) 1:03.95, 2. Madrak (S), 3. Lynn (D); 200 freestyle relay - 1. Shamokin (Hile, Faust, Madrak, Erickson) 1:59.19; 500 freestyle - 1. Erickson (S) 5:54.87, 2. Fellin (S), 3. Zola (D); 100 backstroke - 1. Getkin (D) 1:08.36, 2. Hile (S), 3. Pope (S); 100 breaststroke - 1. Carpenter (S) 1:12.04, 2. Wright (D), 3. Wen (D); 400 freestyle relay - 1. Danville (Zola, Lynn, Wright, Getkin) 4:25.93.

From Monday

Wrestling

Southern 54 Danville 22

DANVILLE - Shane Casey (106), Noah Carl (113), Todd Lane (120), Bryce Hager (126), Kent Lane (138), Blake Marks (152) and Matt Fabian (285) had pins for the Tigers, who improved to 9-2.

106 - Shane Casey, SC, pinned Kevin Smeltzer (6-0); 113 - Noah Carl, SC, pinned Dalton Strump, :32 (12-0); 120 - Todd Lane, SC, pinned Jake Danneker, :45 (18-0); 126 - Bryce Hager, SC, pinned Alex Carter, :32 (24-0); 132 - Brett Shepard, SC, dec. Paul Bellino, 6-1 (27-0); 138 - Kent Lane, SC, pinned Bob Bloskey, 1:08 (33-0); 145 - Carter Houseknecht, SC, disq. Addison Zakarian (39-0); 152 - Blake Marks, SC, pinned Caleb Jones, :47 (45-0); 160 - Connor Houseknecht, SC, dec. Jay Brennan, 7-3 (48-0); 170 - David Burke, Dan, pinned Steve Toczylousky, 1:10 (48-6); 182 - Sam Crone, Dan, pinned Chase Tillett, 3:08 (48-12); 195 - Gunnar Feldman, Dan, maj. dec. Robert Delbo, 10-1 (48-16); 220 - Zach Campbell, Dan, pinned Adam Feudale, 1:10 (48-22); 285 - Matt Fabian, SC, pinned Andrew Dunkle, 1:58 (54-22).