MIFFLINBURG - Six area wrestlers are top seeds for Saturday's District 4 AA Southern Sectional wrestling tournament at Mifflinburg.

Line Mountain's Cameron Newman (106), Seth Lansberry (138) and Erik Smeltz (170) earned top seeds, along with Southern Columbia's Brett Shepard (113) and Kent Lane (126), and Mount Carmel's Allen Yancoskie (182).

Other top seeds include defending state champions Ryan Solomon (195) of Milton and Nazar Mironenko (285) of Mifflinburg.

The tournament will begin at 9 a.m. with pigtails, quarterfinals, semifinals, and consolations in the first session. The second session, at 6 p.m., will include championship finals and consolation finals wrestled concurrently.

Complete pairings are as follows:

South Sectional

Preliminary

152: Aaron Vansickle, (LE), 11, 2-7 vs. Brett Rebuck, (SH) , 9, 4-19

Quarterfinals

106: Cameron Newman, (LM), 10, 25-6 bye; Michael Britton, (SH), 9, 7-9 vs. Patrick Wetzel, (MF), 10, 8-14; Brian Friery, (DN), 9, 24-5 vs. Shane Gudonis, (MC), 10, 8-13; Kevin Smeltzer, (DN), 10, 7-16 vs. Corey Stauffer, G, 10, 31-0

113: Brett Shepard, (SC) , 11, 24-5 bwe; Dalton Stump, (DN), 10, 6-17 vs. Dalton Klingler, (MW), 9, 13-19; Cooper Wagner, (MF), 9, 16-9 vs. Michael Boyd, (ML), 9, 3-17; Jordan Gessner, (LE) , 9, 25-4, bye

120: Noah Kuba, (MF) , 11, 13-13 bye, Brian Beaver, (MC), 10, 4-15 vs. Brett Long, (SH), 10, 10-14; Joe Hannon, (DN), 12, 14-11 vs. Brody Mcglaughlin, (MW), 9, 5-16; Donte Taylor, (LE), 11, 22-9 bye

126: Kent Lane, (SC), 10, 29-0 vs. Michael Fox, (LE), 11, 3-12; Mitchell Fletcher, (MC), 9, 11-16 vs. Colton Showers, (MF), 11, 8-8; Bill Leon, (SH), 11, 16-7 vs. Blake Carl, (LM), 10, 8-16; Hunter Snyder, (ML), 9, 5-13 vs. Tanner Ebright, (MW), 10, 22-9

132: Cole Walter, (MF), 10, 27-3 vs. Cody Little, (MC), 10, 1-17; Diego Otero, (SC), 12, 17-12 vs. Isaac Stringer, (MW), 12, 12-7; Luis Martinez, (SH), 12, 15-11 vs. Paul Bellino, (DN), 9, 8-14; Cyrus Perez, (DN), 10, 1-18 vs. Zack Bennett, (ML), 10, 17-10

138: Seth Lansberry, (LM) , 12, 29-2; Andrew Fritchman, (DN), 11, 6-24 vs. Dylan Hain, (MW), 10, 11-16; Dakota Haines, (MF), 10, 6-9 vs. James

Jones, (ML), 12, 3-17; Theo Deptula, (SH), 12, 1-2 vs. Blake Panko, (MC), 10, 22-6

145: Taylor Porter, (ML), 12, 19-7 vs. Darian Trego, (MF), 10, 1-8; Zeke Zsido, (MC), 11, 10-8 vs. Connor Houseknecht, (SC), 10, 0-0; Logan Aikey, (DN), 10, 24-7 vs. Josiah Miller, (SH), 10, 10-12; Addison Zakarian, (DN), 10, 5-19 vs. Zach Heeter, (MW), 12, 30-2

152: Ryan Preisch, (ML), 11, 20-4 vs. preliminary winner; Jay Brennan, (DN), 9, 9-11 vs. Tyler Wariki, (MC), 12, 19-8; Britton Heim, (LM), 12, 19-12 vs. Kevin Dock, (MF), 12, 8-12; Alex Tittle, (MW), 9, 11-13 vs. Blake Marks, (SC), 9, 27-2

160: Ty Walter, (MF) , 12, 24-3 bye; Ken Anderson, (SH), 12, 5-13 vs. Brandon Stokes, (ML), 9, 11-14; David Burke, (DN), 12, 18-5 vs. Gabe Bogutskie, (MC), 9, 3-7; Riley Shaffer, (LM), 9, 1-14 vs. Max Reed, (LE), 10, 27-4

170: Erik Smeltz, (LM), 12, 24-7 vs. Danny Fletcher, (MC), 12, 8-18; Ryan Gessner, (MF), 11, 9-12 vs. Zach Tillett, (SH), 11, 9-5; Nick Bernstein, (LE), 11, 23-8 vs. Steve Toczlousky, (SC), 9, 13-14; Grant Wargo, (ML), 12, 6-8 vs. Alex Lieberman, (MW), 11, 25-5

182: Allan Yancoskie, (MC), 9, 17-8 vs. Tyriq Dorman, (MF), 12, 3-7; Gage Heller, (ML), 9, 10-12 vs. Rayce Boyer, (LM), 11, 15-13; Anthony Anonia, (SH), 12, 10-16 vs. Ben Clark, (SC), 10, 7-15; Bryson Cromley, (DN), 10, 8-14 vs. Storm Brown, (LE), 12, 10-9

195: x-Ryan Solomon, (ML), 12, 27-0 vs. Darris Herrold, (SH), 10, 0-8; Jon Ward, (DN), 10, 11-17 vs. Brendan Renn, (LM), 9, 13-14; Gunnar Feldmann, (DN), 10, 17-8 vs. Cristen Howerter, (MC), 12, 4-3; Skylar Moll, (MF), 10, 2-7 vs. Zach Longacre, (MW), 11, 20-11

220: Brandon Smith, (LE), 12, 25-1; Robert Cook, (LM), 12, 1-8 vs. Sergei Shek, (ML), 12, 1-15; Kyle Fawver, (MW) , 12, 3-10 bye; Zach Biddiscombe, (SH) , 11, 19-8 bye

285: x-Nazar Mironenko, (MF) , 11, 26-3 bye; Kyle Santorine, (LE), 12, 20-9 vs. Jordan Glosek, (SH), 12, 14-8; Seth Stablewski, (MC), 12, 19-7 vs. Austin Snook, (MW), 12, 10-16; Charles Hoffman, (LM), 12, 4-10 vs. Jake Becker, (SC), 12, 28-1

x-returning state champion