FARWELL - Rachel Schultz scored 21 points and had seven rebounds to lead Lourdes Regional to a 69-40 girls basketball win over Bucktail Area Saturday, as the Red Raiders (11-2) became the first area team to qualify for a district playoff berth.

Nikki Komara had 14 points, 12 rebounds and seven steals for Lourdes, and Bailey Trell scored 18 points with eight assists.

Marie Morgan scored 21 points for Bucktail (3-10).

LOURDES (69) - Long 1 0-0 2, Trell 7 1-2 18, Wheary 0 0-0 0, Komara 6 0-2 14, Schultz 10 1-2 21, Getchey 3 0-0 9, Funk 0 2-2 2, Pennypacker 0 0-0 0, Koshinski 1 1-2 3. Totals 28 5-10 69.

BUCKTAIL (40) - Peck 1 0-0 3, Morgan 7 4-6 21, Blessard 4 0-2 10, E. Shearer 1 0-0 2, Werts 1 0-0 2, H. Shearer 1 0-0 2. Totals 15 4-8 40.

3-point FGs: Lourdes (8) - Trell 3, Komara 2, Getchey 3; Bucktail (6) - Peck, Morgan 3, Blessard 2.

JV: Lourdes 52, Bucktail 22.

Midd-West 34 Shamokin 22

MIDDLEBURG - Mikayla Beiler scored 11 of her game-high 19 points in the last quarter as the Mustangs pulled away from the Indians, handing Shamokin its first Pennsylvania Heartland Athletic Conference Division I loss since the 2009-10 season.

Sami Schiccatano, Kelsey Yacko and Jasmine Breslin all scored five points for Shamokin (6-5, 4-1).

SHAMOKIN (22) - Schiccatano 2 0-0 5, Erb 0 0-0 0, Forbes 1 0-0 2, Pancher 0 1-5 1, Bonshock 1 0-0 2, Yacko 2 1-2 5, Pesarchick 1 0-1 2, Breslin 2 0-0 5. Totals 9 2-8 22.

MIDD-WEST (34) - Heeter 0 1-5 1, Bailer 6 7-11 19, Sharp 1 0-0 2, Beiler 2 3-7 8, Camp 1 2-6 4, Kauffman 0 0-0 0, Jones 0 0-0 0, Kauffman 0 0-0 0. Totals 10 13-29 34.

3-point FGs: Shamokin (2) - Schiccatano, Breslin; Midd-West (1) - B. Beiler

JV: Shamokin 35 (Taylor Tobias 10), Midd-West 25 (Kayla Keister 15)

Mount Carmel 49 Warrior Run 47

TURBOTVILLE - Christina Perles scored 18 points and Ali Varano 11 as the Red Tornadoes (8-2) came from behind for a Heartland Athletic Conference Division II win over the Defenders.

Steph Shamburg made only two field goals but was 19 for 22 from the foul line for 23 points for Warrior Run.

MOUNT CARMEL (49) - Bolick 1 0-0 2, Hornung 1 0-2 2, Varano 5 1-4 11, Perles 5 8-10 18, Montgomery 0 0-0 0, Stellar 2 3-4 8, Nestico 1 0-0 2, Raybuck 3 0-0 6. Totals 18 12-20 49.

WARRIOR RUN (47) - Fisher 1 0-0 2, Eisenhuth 2 2-2 6, Hayes 3 0-0 6, Bastian 1 0-5 2, Parker 2 4-6 8, Shamburg 2 19-22 23. Totals 11 25-35 47.

3-point FGs: Mount Carmel (1) - Stellar; Warrior Run - None.

JV: Warrior Run 45, Mount Carmel 40 (Allison Parker 22).

Montoursville 45 Southern Columbia 33

MONTOURSVILLE - Montoursville limited the Tigers to eight points in the first half to hand Southern (10-2) its second loss of the season.

Kiersten O'Malley scored 12 points to lead the Warriors.

Mallory Tomaschik topped Southern with 17 points.

SOUTHERN (33) - Clark 0 0-0 0, Lavella 2 1-2 7, Blass 3 0-0 7, Tomaschik 7 0-1 17, Levan 1 0-0 2, Lyash 0 0-0 0, Gilroy 0 0-0 0, Shutt 0 0-0 0. Totals 13 1-3 33.

MONTOURSVILLE (45) - Harlacher 0 0-0 0, O'Malley 5 2-2 12, Hall 3 1-2 9, Ruffing 1 1-2 3, Mill 0 1-2 1, Stein 4 2-3 10, Weiser 2 0-0 6, Venema 1 0-0 2, Yocum 1 0-0 2. Totals 17 7-11 45.

3-point FGs: Southern (6) - Lavella 2, Blass, Tomaschik 3; Montoursville (4) - Hall 2, Weiser 2.

Track Gass wins at invitational

ANNVILLE - Shamokin Area's Matt Gass won the 800-meter run at the Lebanon Valley College High School Invitational indoor meet with a time of 2 minutes, 4 seconds.

Mount Carmel's Nick Troutman was fourth in the 200.

Boys

1600: 1. Jeff Groh, Lower Dauphin, 4:30.00; 25. Matt Gass, Shamokin, 5:05.00; 37. Mack Greco, Mount Carmel, 5:15.00; 38. Tommy Moser, Mount Carmel, 5:15.00; 52. Cory Hoffman, Mount Carmel, 5:20.78; 73, Ryan Gass, Shamokin, 6:00.00; 75. Brandon Greco, Mount Carmel, 6:00.00.

3000: 1. Weston Carvalho, Winters Mill, 8:57.93; 22. Tommy Moser, Mount Carmel, 10:45.00; 26. Mack Greco, Mount Carmel, 11:00.00.

800: 1. Matt Gass, Shamokin, 2:04.00; 45. Cory Hoffman, Mount Carmel, 2:20.30; 53. Zach Santey, Shamokin, 2:23.00; 61. Ryan Gass, Shamokin, 2:28.00.

55 hurdles: 1. Eric Hertzog, Tamaqua, 7.84; 38. Jake Gallagher, Shamokin, 10.20; 45. Nicholas Kleman, Shamokin, 11.03.

High jump: 1. Jared Horne, Schuylkill Valley, 6-7.

Long jump: 1. Josh Boyer, Lower Dauphin, 21-9; 7. Shane Williams, Shamokin, 19-6½; 22. Ryan Wilk, Shamokin, 17-3.

Triple jump: 1. Jared Horne, Schuylkill Valley, 46-9; 15. Ryan Wilk, Shamokin, 35-0.

800 relay: 1. Winters Mill 1:38.31; 15. Shamokin (Gass, Wilk, Williams, Miller) 1:44.30; 21. Mount Carmel (Troutman, B. Greco, White, Farronato) 1:48.00.

1600 relay: 1. Wilson 3:38.00; 12. Shamokin 3;50.00.

3200 relay: 1. Hershey 8:30.00; 7. Shamokin (Gass, Williams, Santy, Shurock) 9:10.00; 11. Mount Carmel (Skavery, B. Greco, Moser, M. Greco) 9:21.46.

200: 1. Joe Vedilago, Northern Lebanon, 22.32; 4. Nick Troutman, Mount Carmel, 23.95; 41. Shane Williams, Shamokin, 25.99; 46. Treyvon White, Mount Carmel, 26.00; 47. Dominic Farronato, Mount Carmel, 26.00; 51. Draven Miller, Shamokin, 26.07; 56. Ryan Wilk, Shamokin, 26.24; 78. Jake Gallagher, Shamokin, 27.10; 94. Nate Shurock, Shamokin, 28.90;.

400: 1. Joe Vedilago, Northern Lebanon, 49.37; 28. Shane Williams, Shamokin, 56.84; 40. Treyvon White, Mount Carmel, 58.00; 44. Zach Santy, Shamokin, 58.73; 56. Jake Gallagher, Shamokin, 1:00.10; 65. Nate Shurock, Shamokin, 1:02.10; 78. Nicholas Kleman, Shamokin, 1:06.10.

55: 1. Deondre Thompson, Central Dauphin, 6.67; 19. Draven Miller, Shamokin, 6.98; 34. Ryan Wilk, Shamokin, 7.19; 38. Jake Gallagher, Shamokin, 7.20; 62. Nick Troutman, Mount Carmel, 7.41; 70. Nicholas Kleman, Shamokin, 7.50; 80. Dominic Farronato, Mount Carmel, 7.80.

Pole vault: 1. Derek DiAngelis, Northern Lebanon, 13-0.

Shot put: 1. Jason Coon, Schuylkill Valley, 58-10¼; 12. Draven Miller, Shamokin, 38-9½; 33. Dominic Farronato, Mount Carmel, 32-0.

Girls

1600: 1. Erika Huffman, Wyalusing, 5:07.04; 40. Dana Madl, Shamokin, 6:23.89.

3000: 1. Maria Snyder, unattached, 10:33.24.

800: 1. Erika Huffman, Wyalusing, 2:18.79; 22. Molly McDevitt, Shamokin, 2;40.03; 50. Christina Troutman, Shamokin, 3:10.00.

55 hurdles: 1. Ericka Quenzer, Central Dauphin, 8.73; 33. Devvon Gallie, Shamokin, 12.20.

High jump: 1. Rachel Kline, Palmyra, 5-4; 12. Alaina Petrovich, Shamokin, 4-8.

Long jump: 1. Skylar Dantzler, Wilaon, 17-0.

Triple jump: 1. Marshay Ryan, Chambersburg, 37-0.

800 relay: 1. William Penn 1:52.; 13. Shamokin (McDevitt, Popewczak, Richardson, Supsic) 2:01.00.

1600 relay: 1. Susquehanna Township 4:20.00; 10. Shamokin (McDevitt, Gallie, Richardson, Reed) 4:32.00.

3200 rela1 1. Camp Hill 10:15.00; 13. Shamokin (McDevitt, Troutman, Madl, Reed) 11:30.00.

200: 1. Christina Johnson, Susquehanna, 25.67; 60. Kelsey Rogers, Shamokin, 32.00; 73. Kylie Christiana, Shamokin, 34.00.

400: 1. Din'nah Hunt, Susquehanna, 58.97; 34. Danielle Reed, Shamokin, 1:11.20.

55: 1. Val Mizansky, North Carroll, 7.32; 78. Cheyenne Popewczak, Shamokin, 9.50.

Shot put: 1. Emily Stauffer, unattached, 39-9.

Pole vault: 1. Erin Winters, Lebanon, 11-0.

From Friday Boys basketball Central 55, Southern 44

ALMEDIA - Dylan Hine scored 17 points and C.J. Hollister 13 to lead the Blue Jays over the Tigers in a Heartland Conference Division II game.

Matt Klock led Southern with 17 points.

SOUTHERN COLUMBIA (44) - Klebon 2 1-3 5, Parry 2 3-7 9, Klock 6 5-9 17, Rarig 1 1-2 3, Kleman 0 0-0 0, Young 1 0-0 2, Olson 0 0-0 0, Mostik 2 0-0 5, Palacz 1 0-0 2. Totals 15 10-21 44.

CENTRAL COLUMBIA (55) - Flick 0 2-2 2, Hine 5 7-8 17, Brandon 1 0-0 3, Duttry 1 4-4 6, Aucker 4 2-2 12, Zalewski 1 0-0 2, Barratt 0 0-0 0, Sanders 0 0-0 0, Hollister 3 4-4 13. Totals 15 19-20 55.

3-point FGs: Southern (4) - Parry 2, Mostik, Klock; Central (6) - Brandon, Aucker 2, Hollister 3.