MOUNT CARMEL - On the scoreboard, Mount Carmel Area's boys and girls track and field teams didn't have much trouble in their double dual meets with Shamokin and Midd-West Thursday, but on the track itself, things were a little tougher.

The Red Tornado boys swept Shamokin, 110-40, and Midd-West, 142-6, to remain unbeaten in dual meets at 4-0, and the girls downed the Indians, 119-31, and Midd-West, 142-7, to improve to 3-0-1, but Shamokin made Mount Carmel work hard, particularly on the track, in some close races.

Shamokin boys beat Midd-West 132-14, and the Indian girls downed the Mustangs 116-15. Shamokin's boys and girls are each 1-3.

Typical was the last race of the day, the 1600-meter relay. Mount Carmel beat the Indians in both meets, but had to have a come-from-behind win on the anchor lap to win the girls race in 4:23.00, and Josh Maloney had to do the same thing for the boys, pushing to a win in 3:31.02.

In the meet's first race, the 3200-meter relay, Shamokin's girls beat Mount Carmel in 10:45.18, and Mount Carmel's boys ran a strong 8:43.45 with the Indians pushing them all the way in 8:53.92.

Many of the individual events were contested the same way.

Shamokin's Matt Gass nipped Meyrick Lamb to win the 400 (51.58) and take second to Maloney in the 200. Mount Carmel's Eric Joraskie and Shamokin's Jake Phillips flip-flopped firsts in the discus and shot put, respectively.

Mount Carmel's superiority in the field events was the real difference in both meets. Mount Carmel had a 50-13 advantage in the boy meet, and a bigger one, 55-8, in the girls.

The Red Tornadoes' Mikael Hause was a triple winner, taking the 800 (2:08.34), 1600 (4:54.02) and 3200 (10:30.73). Elijah Duran was also a double winner for Mount Carmel, in the 110 high hurdles and triple jump.

Karissa Cichon had a strong day for Mount Carmel's girls, winning both hurdles events, and Ali Varano won the 200 and had the strong anchor leg in the 1600 relay.

Besides Gass and Phillips, Shamokin got wins from Jon Grybos (300 hurdles, 42.18) and from the 400-meter relay team.

Becca Buczeskie threw 34 feet, 2½ inches to beat Shamokin's Renea Broscious in the shot put, and Christine Mrozek topped her season best by 15 feet to win the discus at 105-9.

Shamokin's girls picked up wins by Anna Summers (1600) and Brooke Sejuit (400).

Midd-West, a fledgling program, had a few people who scored points here and there, but had little depth in any event.

GIRLS

Mount Carmel 119

Shamokin 31

100 - 1. Rachel Schultz, MC, 13.72; 2. Brandi Segura, S; 3. Cassandra Niglio, MC; 200 - 1. Ali Varano, MC, 27.58; 2. Schultz, MC; 3. Kirsten Sinopoli, MC; 400 - 1. Brooke Sejuit, S, 1:04; 2. Ali Singh, MC; 3. Jill Mazurkevich, MC; 800 - 1. Rachel Fletcher, MC, 2:43.37; 2. Singh, MC; 3. Anna Summers, S; 1,600 - 1. Summers, S, 6:03; 2. Fletcher, MC; 3. Lauren Hause, MC; 3,200 - 1. Hause, MC, 13:51.09; 2. Fletcher, MC; 3. Briaun Williams, S; 100 HH - 1. Karissa Cichon, MC, 17.39; 2. Jill Jurasich, MC; 3. Megan Van Doren, MC; 300 IH - 1. Cichon, MC, 52.59; 2. Megan Ciborowski, S; 3. Jurasich, S; 400 relay - 1. Mount Carmel (Schultz, Varano, Niglio, Sinopoli), 52.7; 1,600 relay - 1. Moount Carmel (Schultz, Singh, Mazurkevich, Varano), 4:23.00; 3,200 relay - 1. Shamokin (Sejuit, McDevitt, Summers, Williams) 10:45.18; High Jump - 1. Danielle Bernini, MC, and Van Doren, MC (tie) 4-10; 3. Alaina Petrovich, S; Long Jump - 1. Niglio, MC, 14-4; 2. Varano, MC; 3. Ciana Rollman, S; Triple Jump - 1. Emily Shovlin, MC, 31-7¾; 2. Niglio, MC; 3. Emily Zakrzewski, S; Shot put - 1. Becca Buczeskie, MC, 34-2½; 2. Renea Broscious, S, Sam Zielinskie, S; Discus - 1. Christine Mrozek, MC, 105-9; 2. Heather Bolick, MC; 3. Broscious, S; Javelin - 1. Bolick, MC, 116-4; 2. Cara Sinopoli, MC; 3. Brigid Demko, MC; Pole Vault - 1. Kiano Motto, MC, 7-6; 2. Gabby Engelke, MC; 3. Kelsey Kraynak, MC.

Mount Carmel 142 Midd-West 7

100 - 1. Rachel Schultz, MC, 13.72; 2. Kuhn, MW; 3. Cassandra Niglio, MC; 200 - 1. Ali Varano, MC, 27.58; 2. Schultz, MC; 3. KIrsten Sinopoli, MC; 400 - 1. Ali Singh, MC, 1:06; 2. Wenrich, MW; 3. Jill Mazurkevgich, MC; 800 - 1. Rachel Fletcher, MC, 2:43.37; 2. Singh, MC; 3. LUtz, MC; 1,600 - 1. Fletcher, MC, 6:05; 2. Lauren Hause, MC; 3. Toter, MC; 3,200 - 1. Hause, MC, 13:51.09; 2. Fletcher, MC; 3. None; 100 HH - 1. Karissa Cichon, MC, 17.39; 2. JUrasich, MC; 3. Megan Van Doren, MC; 300 IH - 1. Cichon, MC, 52.59; 2. Jurasich, MC; 3. Sandoval, MC; 400 relay - 1. Mount Carmel (Schultz, Varano, Niglio, Sinopoli); 1,600 relay - 1. Mount Carmel (Varano, Mazurkevich, Singh, Schultz); 3,200 relay - 1. Mount Carmel (Hause, Chapman, Buggy, Fletcher), time not available; High Jump - 1. Danielle Bernini, MC, and Van Doren, MC (tie) 4-10; Cara Sinopoli, MC; Long Jump - 1. Niglio, MC, 14-4; 2. Varano, MC; 3. Shovlin, MC; Triple Jump - 1. Shovlin, MC, 31-7¾; 2. NIglio, mC; 3. Lutz, MC; Shot put - 1. Becca Buczeskie, MC, 34-2½; 2. Christine Mrozek, MC; 3. Martin, MW; Discus - 1. Mrozek, MC, 105-9; 2. Heather Bolick, MC; 3. Cassie Mace, MC; Javelin - 1. Bolick, MC, 116-4; Sinopoli, MC; 3. Brigid Demko, MC; Pole Vault - 1. Kiana Motto, MC, 7-6; Engelke, MC; Kraynak, MC.

Shamokin 116 MIdd-West 15

100 - 1. Kuhns, MW, 13.82l 2, Brandi Segura, S; 3. Danielle Boyd, S; 200 - 1. Mattern, S, 30.31; 2. Chelsea Moroskie, S; 3. Ally Delbaugh, S; 400 - 1. Brooke Sejuit, S, 1:04; 2. Wenrich, MW; 3. None; 800 - 1. Anna Summers, S, 2:46.89; 2. Molly McDevitt, S; 3. Plummer, MW; 1,600 - 1. Summers, S, 6:39.9; 2. Williams, S; 3. Martin, S; 3,200 - 1. Williams, S, 14:47.5; 2. Moroskie, S; 3. 3. None; 100 HH - 1. Ally Delbaugh, S; 2. Megan Ciborowski, S; 3. Emily Zakrzewski, S; 300 IH - 1. Ciborowski, S, 55.51; 2. Delbaugh, S; 3. Boyd, S; 400 relay - 1. Shamokin, tine NA; 1,600 relay - 1. Shamokin, time NA; 3,200 relay - 1. Shamokin (Sejuit, McDevitt, Summers, Williams) 10:45.18; High Jump - 1. Alaina Petrovich, S, 4-6; No second or third; Long Jump - 1. Ciana Rollman, S, 14-2; 2. Delbaugh, S; 3. Leshock, S; Triple Jump - 1. Zakrzewski, S; No 2nd or 3rd; Shot put - 1. Renea Broscious, S, 33-5; 2. Samantha Zielinskie, S; 3. Martin, MW; Discus - 1. Broscious, S, 91-6; 2. Barnes, S; Schaeffer, S; Javelin - 1. Vargas, MW, 89-9; 2. Segura, S; 3. Kristen Kozar, S; Pole Vault - No event.

BOYS

Mount Carmel 110 Shamokin 40

100 - 1. Josh Maloney, MC, 11.16; 2. Meyrick Lamb, MC; 3. Tyler Hodge, MC; 200 - 1. Maloney, MC, 22.3; 2. Matt Gass, S; 3. Lamb, MC; 400 - 1. Gass, S, 51.58; 2. Lamb, MC; 3. Brandon Nash, S; 800 - 1. Mikael Hause. MC, 2:08.34; 2. Brandon Mendoza, S; 3. Cody Yeager, MC; 1600 - Mikael Hause, MC, 4:54.02; 2. Chris Monahan, MC; 3. Scott Bradley, S; 3,200 - 1. Hause, MC, 10:30.73; 2. Monahan, MC; 3. Justin Skavery, MC; 110 HH - 1. NElijak Duran, MC, 17.6; 2. Jon Grybos, S; 3. Alex Startzel, S; 300 IH - 1. Grybos, S, 42.18; 2. Jacob Kleman, MC; 3. Dylan Lawrence, MC; 400 relay - 1. Shamokin (Bainbridge, Hasuga, Taylor, Yucha) 46.1;; 1,600 relay - 1. Mount Carmel (Maloney, Glasper, Kleman, Lawrence), 3:31.02; 3,200 relay - 1. Mount Carmel (Lawrence, Skavery, Monahan, Hause) 8:43.45; High Jump - 1. Ian Kanezo, MC, 5-10; 2. Rob Varano, MC; 3. Yeager, MC; Long Jump - 1. Hodge, MC, 18-0; 2. Jared Montgomery, MC; 3. Duran, MC; Triple Jump - 1. Duran, MC, 38-7; 2. Hodge, MC; 3. Kanezo, MC; Shot put - 1. Jake Phillips, S, 41-7; 2. Eric Joraskie, MC; 3. Chris Grayeski, MC; Discus - 1. Joraskie, MC, 119-10; 2. Phillips., S; 3. Tim Wasko, S; Javelin - 1. Varano, MC, 161-0; 2. Heromin, MC; 3. Phillips, S; Pole Vault - 1. Alec Zsido, MC, 11-0; 2. Duran, MC; 3. Chris Charowsky, S.

Mount Carmel 142 MIdd-West 6

100 - 1. Josh Maloney, MC, 11.16; 2. Meyrick Lamb, MC; 3. Tyler Hodge, MC; 200 - 1. Maloney, MC, 22.3; 2. Lamb. MC; 3. Klaus,. MW 400 - 1. Lamb, MC, 52.74; 2. Stronger, MW; Hollenbach, MC; 800 - 1. Mikael Hause, MC, 2:08.34; 2. Cody Yeager, MC; 3. Hollenbach, MC; 1,600 - 1. Hause, MC, 4:54.02; 2. Chris Monahan, MC; 3. Mazurkevich, MC; 3,200 - 1. Hause, MC, 10:30.73; 2. Monahan, MC; 3. Skavery, MC; 110 HH - 1. Duran,, MC, 17.6; 2. ZAlec Zsido, MC; 3. None; 300 IH - 1. Jacob Kleman, MC, 43.96; 2. Lawrence, MC; 3. 3. None; 400 relay - 1. Mount Carmel (Troutman, Beierschmitt, Hodge, Duceman) 46.9; 1,600 relay - 1. TMount Carmel (Maloney, Glasper, Kleman, Lawrence),. 3;31.02; 3,200 relay - 1. Mount Carmel (Lawrence, Skavery, Monahan, Hause) 8:43.45; High Jump - 1. Kanezo, MC, 5-10; 2. Varano, MC; 3. Yeaver, MC; Long Jump - 1. Hodge, MC, 18-0; 2. Duran, MC; 3. Kanezo, MC; Triple Jump - 1. Duran, MC, 38-7; 2. Hodge, MC; 3. Kanezo, MC; Shot put - 1. Eric Joraskie, MC, 39-4; 2. Chris Grayeski, MC; 3. Lance Luck, MW; Discus - 1. Joraskie, MC, 119-10; 2. Tyler Kwiatkowski, MC, 99-2; 3. Heromin, MC; Javelin - 1. Varano, MC, 161-0; 2. Ray Heromin, MC; 3. Kleman, MC; Pole Vault - 1. Zsido, MC, 11-0; Duran, MC; 3. Zosh, MC.

Shamokin 132 Midd-West 14

100 - 1. Troutman, MW, 12.05; 2. Josh Dunn, S; 3. Braden Yacko, S; 200 - 1. Matt Gass, S, 23.23; 2. Jared Montgomery, S; 3. Klaus, MW; 400 - 1. Gass, S, 51.58; 2. Brandon Nash, S; 3. Sean Williams, S; 800 - 1. Brandon Mendoza, S, 2:13.01; 2. Dan Delbaugh, S; 3. Scott Bradley, S; 1,600 - 1. Bradley, S, 4:59; 2. Derek Brokenshire, S; 3. Josh Schueren, S; 3,200 - 1. Brokenshire, S, 11:13; 2. Scheuren, S; 3. Lindermuth, S; 110 HH - 1. Jon Grybos, S, 17.83; 2. Alex Startzel, S; 3. Yacko, S; 300 IH - 1. Startzel, S, 46.81; 2. Davce Williams, S; 3. Wilk, S; 400 relay - 1. Shamokin (Bainbridge, Hasuga, Taylor, Yucha), 46.1; 1,600 relay - 1. Shamokin (Gass, Nash, Mendoza, Williams) 3:37; 3,200 relay - 1. Shamokin (Nash, Mendoza, Bradley, Grybos), 8:53.92; High Jump - 1. Jared Montgomery, S, 5-2; Chris Charowsky, S; D. Williams, S; Long Jump - 1. Montgomery, S, 17-6; 2. Jared Haddock, S; 3. Charowsky, S; Triple Jump - 1. Startzel, S, 36-2; 2. Yacko, S; 3. S. Williams, S; Shot put - 1. Jake Phillips, S, 41-7; 2. Matter, MW; 3. Luck, MW; Discus - 1. Phillips, S, 119-5; 2. Cameron Pensyl, S; 3. Faust, S; Javelin - 1. Phillips, S, 153-5; 2. Luck, MW; 3. Mike Yucha, S; Pole Vault - 1. Charowsky, S, 10-6 (no second or third).