BOYS

100: 1. Dominick Bragalone, SW, 11.15 (meet record); 2. Tom Peterson, Shik, 11.31; 3. Ryan Wary, Shik, 11.36; 4. Chris Reuss, Mil, 11.44; 5. Mason Pope, Sel, 11.50; 6. Fletcher Quigley, Loy, 11.53; 7. Luke Rarig, SC, 11.57; 8. Nathan Brown, Sel, 11.72.

200: 1. Ryan Wary, Shik, 22.96; 2. Dominick Bragalone, SW, 23.12; 3. Devaughn Jones, MW, 23.65; 4. Fletcher Quigley, Loy, 23.67; 5. Wade Heidel, Mil, 23.67; 6. Mason Pope, Sel, 24.02; 7. Elias George, WR, 24.07; 8. Logan Finsterbush, Miff, 24.28.

400: 1.Brian Zimmerman, Miff, 49.84 (meet record, breaks mark of 50.82, Garrett Evans, Montoursville); 2. Wade Heidel, Mil, 50.40; 3. Mason Pope, Sel, 51.21; 4. Devaughn Johns, MW, 51.44; 5. Elias George, WR, 51.80; 6. Justice Powlus, CC, 52.29; 7. Logan Harris, Sel, 52.47; 8. Caleb Robbins, Loy, 52.64.

800: 1. Nicholas Scullin, Lew, 1:58.36 (meet record, breaks 1:58.64, Sean Walker, Lewisburg); 2. David Fletcher, MC, 1:59.43; 3. Greg Johnson, Will, 2;02.18; 4. Blake Wargo, Mil, 2;03.75; 5. Dakota Rosenberg, SW, 2;03.76; 6. Joey Bhangdia, Lew, 2;03.94; 7. Kyle Jeremiah, WR, 2:04.67; 8. Levi Ebersole, Miff, 2:06.28.

1600: 1. Griffin Molino, SW, 4:17.87 (meet record); 2. Ethan Fadale, Sel, 4:24.82; 3. Tyler Vella, Dan, 4:28.43; 4. Brody Beiler, Sel, 4:29.21; 5. Quincy Amabile, Miff, 4:37.13; 6. Blake Wargo, Mil, 4:39.85; 7. Tommy Moser, MC, 4:44.05; 8. Spencer Williamson, WR, 4:44.19.

3200: 1. Griffin Molino, SW, 9:28.93 (meet record, breaks mark of (9:42.13, Molino, 2013); 2. Brody Beiler, Sel,9:47.81; 3. Nate Bartos, MC, 9:50.2; 4. Quincy Amabile, Miff, 9:54.84; 5. Ethan Fadale, Sel, 10:08.11; 6. Anthony Bach, Lew, 10:15.02; 7. Spencer Williamson, WR, 10:18.9; 8. Bryce Gavitt, Hugh, 10:23.32.

110 HH: 1. Luke Rarig, SC, 15.50; 2. Ian Nieves, Mil, 15.70; 3. Christian Kelley, MC, 16.10; 4. Clay Newton, JS, 16.13; 5. Jahsir Mitchell, Loy, 16.31; 6. Connor Metzger, Will, 16.51; 7. Josh Guthrie, Mil, 16.72; 8. Alec Leiby, Dan, 16.78.

300 IH: 1. Weston Cuozzo, Will, 40.37; 2. Josh Guthrie, Mil, 40.49; 3. Clay Newton, JS, 41.00; 4. Conner Oldt, Will, 42.31; 5. Cale Wary, Shik, 42.51; 6. Wes Hill, Hugh, 42.69; 7. Hunter Gray, Sel, 42.91; 8. Eric Sander, JS, 43.03.

400 relay: 1. Shikellamy (Shrawder, R. Wary, C. Wary, Peterson) 43.63; 2. Mifflinburg 44.34; 3. Milton 44.51; 4. South Williamsport 44.88; 5. Loyalsock 45.35; 6. Williamsport 46.00; 7. Lewisburg 46.03; 8. Mount Carmel (Zarkowski, Farronato, Kelley, Panko) 46.04.

1600 relay: 1. Milton (Guthrie, Heidel, Porter, Reuss) 3:25.53; 2. South Williamsport 3;26.11; 3. Williamsport 3:26.4; 4. Mount Carmel (Greco, Moser, Fletcher, Sullins) 3:31.24; 5. Selinsgrove 3:31.31; 6. Loyalsock 3;34.59; 7. Midd-West 3:35.42; 8. Mifflinburg 3:36.62.

3200 relay: 1. Williamsport (McGarvey, Cuozzo, Johnson, Schwoyer) 8:01.20; 2. South Williamsport 8:02.05; 3. Lewisburg 8:15.99; 4. Mount Carmel ( )8:17.84; 5. Warrior Run 8:25.27; 6. Mifflinburg 8:28.64; 7. Shikellamy 8:29.57; 8. Southern Columbia (Swank, Wetzel, Joseph, Houseknecht) 8:29.62.

Shot put: 1. Frankie Tewell, CC, 51-111/2; 2. Trent Donlan, SC, 50-23/4; 3. Josh Brown, Mil, 46-71/2; 4. Travis Krall, Mil, 45-101/2; 5. Josh Tripp, SC, 45-2; 6. Noah Rosencrans, WR, 45-1; 7. Justin Hoffman, Will, 44-101/2; 8. Steve Harrison, Loy, 44-81/4.

Discus: 1. Jacob Shaffer, MW, 159-9 (meet record, breaks 154-4, Eric Joraskie, Mount Carmel, 2013); 2. Cody Pavlick, SC, 153-2; 3. Harry Herbster, Shik, 142-8; 4. Noah Rosencrans, WR, 135-4; 5. Garrett Nork, Will, 134-9; 6. Dominic Farronato, MC, 132-0; 7. Ethan Kutza, JS, 131-4; 8. Trent Donlan, SC, 130-0.

Javelin: 1. Josh Brown, Mil, 185-8 (meet record); 2. Jake Rohm, WR, 173-5; 3. Evan Witmer, Shik, 170-1; 4. Dominic Farronato, MC, 169-5; 5. Sam Dressler, Dan, 164-11; 6. Robbie Barnes, Mont, 163-7; 7. Garrettt Kemblering, Shik, 161-11; 8. Ethan Gephart, JS, 156-11.

Long jump: 1. Norman Whaley, Mil, 22-61/4; 2. Dylan Moore, Mtg, 20-8; 3. Richard Antonyuk, Miff, 20-53/4; 4. Luke Rarig, SC, 20-51/2; 5. Fletcher Quigley, Loy, 20-01/2; 6. Cody Olson, SC, 19-13/4; 7. Chase Snyder, WR, 19-01/4; 8. Gabe Shope, Dan, 18-81/2.

Triple jump: 1. Norman Whaley, Mil, 45-0¾ (meet record, breaks 44-5½, Benny Delgado, Shikellamy, 2012); 2. Wes Lapoint, Loy, 41-0¾; 3. Richard Antonyuk, Miff, 40-10; 4. Keanu Bunting, Will, 40-7½; 5. Luke Irakowski, SW, 40-2½; 6. Chris Petraskie, Sham, 40-0; 7. Utoa Agae-Naipo, JS, 39-8¾; 8. Ryan Loeh, Loy, 39-8½.

High jump: 1. Wes Lapoint, Loy, 6-4;(meet record, breaks mark of 5-2, Lapoint, 2013); 2. Chris Petraskie, Sha, 6-2; 3. Terrance Massey-Porter, Will, 6-2; 4. Qayyim Ali, Will, 6-0; 5. Dante Taylor, Lew, 5-10; 6. Greg Shultz, Mil, 5-10; 7. Ryan Loeh, Loy, 5-8; 8. Chase Snyder, WR, 5-8.

Pole vault: 1. Jared McHenry, WR, 15-0 (meet record, breaks 14-0, Mac Thompson, Jersey Shore, 2013); 2. Easton Plummer, Miff, 14-0; 3. Bryan Brennan, Milt, 14-0; 4. Ryan Foran, SW, 13-6; 5. Sloan Fry, Mil, 13-0; 6. Tristan Brosious, Shik, 12-0; 7. Logan Bomboy, Mont, 12-0; 8. Jon Adami, Mil, 12-0.

Team standings and key: 1. Milton, Milt, 114; 2. South Williamsport, SW, 72; 3. Williamsport, Will, 65; 4. Shikellamy, Shik, 57; 5. Mifflinburg, Miff, 53; 6. Selinsgrove, Sel, 47; 7. Loyalsock, Loy, 46; 8. Warrior Run, WR, 44; 9. Southern Columbia, SCA, 42; 10. Mount Carmel, MCA, 41; 11. Lewisburg, Lew, 28; 12. Midd-West, MW, 23; 13. Jersey Shore, JS, 17; 14. Central Columbia, CC, 13; 15. Danville, Dan, 12; 16. Shamokin, Sham, 11; 17. Montgomery, Mtg, 8; 18. Montoursville, Mtv, 5; 19. Hughesville, H, 4.

GIRLS

100: 1. Ellen Shepard, CC, 12.51 (meet record); 2. Hannah Klingerman, CC, 12.76; 3. Heaven Maschak, Will, 12.82; 4. Natalia Brown, Sel, 12.98; 5. Graycie Juckes, CC, 13.35; 6. Jennifer Pidcoe, Hugh, 13.35; 7. Sofia Pearson, Sha, 13.37; 8. Lexi Colescott, Shik, 13.38.

200: 1. Heaven Maeshak, Will, 26.4; 2. Natalia Brown, Sel, 26.64; 3. Hannah Klingerman, CC, 26.64; 4. Kirsten O'Malley, Mtv, 27.43; 5. Jennifer Pidcoe, Hugh, 27.84; 6. Taylor Treibley, Milt, 28.69; 7. Cassie Sumfest, Lew, 28.84; 8. Gabby Lahr, Sham, 28.94.

400: 1. Marissa Kleman, MC, 1:00.21; 2. Kurstyn Pfleegor, Shik, 1:00.58; 3. Alexis Auman, Sel, 1:00.88; 4.. Lexi Colescott, Shik, 1:01.37; 5. Kirsten O'Malley, Mon, 1:01.55; 6. Erin Raup, Dan, 1:01.62; 7. Chloe Wagner, MW, 1:01.85; 8. Kathryn Edwards, Lew, 1:02.04.

800: 1. Jenna Farmer, Lew, 2:15.9 new record (old record, Brianna Carnathan, Selinsgrove, 2:19.71, 2013); 2. Alexis Weiser, Mtv, 2:19.39; 3. Blake Baylor, Lew, 2:22.09; 4. Hannah Weber, Will, 2:23.77; 5. Nicole Weisser, Mtv, 2:24.71; 6. Madison Scarr, Lew, 2:25.51; 7. Brianna Carnathan, Sel, 2:27.83; 8. Autumn Avery, Hugh, 2:27.83.

1600: 1. Jenna Farmer, Lew, 5:15.46; 2. Hannah Weber, Will, 5:20.10; 3. Tori Ross, WR, 5:20.88; 4. Yoangelys Cedeno, Shik, 5:23.64; 5. Sarah Grow, WR, 5:25.02; 6. Lauren Hause, MC, 5:26.85; 7. Teanna Shutt, SC, 5:27.66; 8. Brittney Carnathan, Sel, 5:30.29.

3200: 1. Tori Ross, WR, 11:43.78; 2. Mackenzie Jones, Dan, 11:49.89; 3. Allison Graham, Lew, 11:50.86; 4. Emily Haney, Dan, 11:56.34; 5. Jordan Hartzell, Lew, 11:58.28; 6. Ashley Blair, Sel, 12:06.28; 7. Ruby Auman, Lew, 12:25.93; 8. Sarah Lemon, Miff, 12:33.63.

100 HH: 1. Britni Phillips, Bl, 15.13; 2. Jaid Harsch, Will, 15.24; 3. Teri Stoner, Mon, 15.70; 4. Heather Merrifield, Hu, 16.14; 5. Mackenzie Apple, Sel, 16.37; 6. Jessica Malicky, JS, 16.58; 7. Gabrielle Scherer, SC, 16.64; 8. Bailey Gemberling, CC, 16.68.

300 IH: 1. Jaid Harsch, Will, 45.59 (meet record); 2. Heather Merrifield, Hugh, 45.61; 3. Ali Varano, MC, 46.34; 4. Mackenzie Apple, Sel, 47.78; 5. Jessica Malicky, JS, 48.38; 6. Mackenzie Moore, Lew, 48.43; 7. Malayna Rowe, Miff, 48.63; 8. Alivia Braunbeck, Hugh, 49.04.

400 relay: 1. Central Columbia (Colleen Kitchen, Graycie Juckes, Hannah Klingerman, Ellen Shepard), 48.88 new record (old record, Bloomsburg, 50.27); 2. Milton, 51.19; 3. Shamokin (Lahr, Reed, Koharski, S. Pearson), 51.25; 4. Lewisburg, 52.31; 5. Selinsgrove, 52.33; 6. Shikellamy, 52.54; 7. Hughesville, 52.71; 8. Loyalsock, 52.72. 1600 relay: 1. Shikellamy (Elise Brubaker, Lexi Colescott, Yoangelys Cedeno, Kurstyn Pfleegor), 4:04.99; 2. Lewisburg 4:07.33; 3. Hughesville, 4:09.26; 4. Mount Carmel (Olivia Lubinski, Marissa Kleman, Jen Bolick, Ali Varano), 4:12.24; 5. Montoursville, 4:12.29; 6. Selinsgrove, 4:15.44; 7. Danville, 4:18.36; 8. Milton, 4:22.06.

3200 relay: 1. Lewisburg (Baylor, Edwards, Scarr, Farmer) 9:33.51; 2. Danville 9:39.46; 3. Montoursville 9:40.05; 4. Mount Carmel (Bolick, Hause, Kleman, Varano) 9:42.26; 5. Selinsgrove 9:52.29; 6. Shikellamy 10:08.89; 7. South Williamsport 10:09.12; 8. Jersey Shore 10:26.35.

Shot put: 1. Courtney McCartney, Sel, 46-5 new record (old record, Rachel Fatherly, Williamsport, 44-1, 2012); 2. Alex Simon, Sel, 39-3 ¼; 3. Jaynelle Robinson, Will, 37-9; 4. Anna Hummel, Sel, 36-3; 5. Brooke Swartz, Milton, 33-4; 6. Kayla Stackhouse, Hugh, 32-1; 7. Amber Kogut, MCA, 31-10 ½; 8. Roberta Ousley, Will, 31-9.

Discus: 1. Courtney McCartney, Sel, 124-3; 2. Alex Simon, Sel, 119-2; 3. Jordan Long, Mont, 108-7; 4. Jessica Lawton, Sel, 106-7; 5. Jaynelle Robinson, Will, 105-5; 6. Leah Swartz, Lew, 104-9; 7. Marissa Folk, Mont, 104-7; 8. Kayla Stackhouse, Hu, 99-0.

Javelin: 1. Shelby Freedman, Dan, 129-4 new record (old record, Amber Kachelries, Jersey Shore, 125-6, 2012); 2. Steph Shamburg, WR, 122-3; 3. Maura Fimoncini, MCA, 121-5; 4. Laura Long, Sel, 111-6; 5. Kasey Getkin, Dan, 110-1; 6. Lauren Walker, Mtv, 103-5; 7. Aurora Freedman, Dan, 97-5; 8. Chloe Wagner, MW, 94-11.

Long jump: 1. Alexis Auman, Sel, 16-11; 2. Britni Phillips, Bloom, 16-3; 3. Kurstyn Pfleegor, Shik, 16-0; 4. Sofia Pearson, Sham, 15-10 ½; 5. Maura Fiamoncini, MCA, 15-9; 6. Shelby Freedman, Dan, 15-8 ½; 7. Sara Arbogast, Sel, 15-7 ½; 8. Olivia Lubinski, MCA, 15-5 ¼.

Triple jump: 1. Britni Phillips, Bl, 36-21/4; 2. Kirsten O'Malley, Mon, 35-91/2; 3. Alexis Auman, Sel, 35-7; 4. Shelby Freedman, Dan, 34-71/4; 5. Mariah Ireland, Mont, 34-01/2; 6. Bailey Bzdak, SC, 33-21/4; 7. Taylor Knorr, CC, 33-11/2; 8. Kierra Smith, Shik, 32-111/2.

High jump: 1. Katie Williams, JS, 5-0; 2. Lexy Forrestal, Mtg, 5-0; 3. Brooke Rozenberg, JS, 4-10; 4. BreAnna Good, Shik, 4-10; 5. Miranda Gadja, Lew, 4-8; 6. Nkechi Des-Ogugua, Lew, 4-8; 7. tie, Adriana Townsend, SCA; Mariah Ireland, Mtv and Britney Younkin, JS, 4-6.

Pole vault: 1. Katie Jones, SW, 10-6; 2. Rachel Brouse, Bl, 10-6; 3. Katie Frank, Will, 9-6; 4. Teanna Shutt, SC, 9-6; 5. Alexa Randall, WR, 9-6; 6T. Morgan Johnson, Mtg, 9-6, and Mary Babameto, Dan, 9-6; 8. Rachyl Garinger, Shik, 9-0.

Team standings and key: 1. Selinsgrove Sel, 114; 2. Lewisburg, Lew, 80; 3. Williamsport, Will, 64; 4. Montoursville, Mtv, 61; 5. Danville, Dan, 52.5; 6. Shikellamy, Shik, 48; 7. Mount Carmel, MCA, 42; 8. Central Columbia, CC, 41; 9. Bloomsburg, Bloom, 36; 10. Hughesville, H, 34; 11. Warrior Run, WR, 32; 12. Jersey Shore, JS, 25; 13. Milton, Milt, 16; 14. Shamokin, Sham, 14; 15. Southern Columbia, SCA, 13; 16. South Williamsport, SW, 12; 17. Montgomery, Mtg, 10.5; 18. Mifflinburg, Miff, 3; 18. Midd-West, MW, 3; 20. Loyalsock, Loy, 1.