COAL TOWNSHIP - Shamokin Area built a 19-point halftime lead and went on to a 61-40 Heartland Athletic Conference Division I win over Selinsgrove in boys basketball Thursday, the Indians' third win in four days.

Josh Pappas had 16 points and Jakob Weaver chipped in with 11 for the Indians (16-2, 9-1).

Ethan Fadale topped the Seals with 18 points.

Shamokin plays at Shikellamy Saturday afternoon.

SELINSGROVE (40) - Ryan 1 0-0 2, Fadale 6 2-4 18, Figueroa 1 0-3 2, Reiland 1 1-2 3, Kuhns 0 0-2 0, Sears 0 2-3 2, Rapp 2 0-1 6, Lamont 0 0-0 0, Kircjner 0 0-0 0, Lemons 0 0-0 0, Sickle 1 0-0 2, Strickler 1 1-3 3, Zhung 1 0-0 2. Totals 14 6-17 40.

SHAMOKIN (61) - Donahue 0 2-4 2, Sebasovich 3 0-2 8, DiRienzo 1 0-1 2, Reiprich 3 2-2 8, Weaver 5 0-0 11, Delbaugh 0 0-0 0, Petraskie 1 0-0 2, Taylor 2 3-6 7, Moyer 1 0-0 3, Campbell 1 0-0 3, Pappas 5 6-8 16. Totals 21 14-25 61.

Newport 71 Line Mountain 49

NEWPORT - Newport stretched out an eight-point halftime lead in the second half in taking a Tri-Valley League win over the Eagles.

Kellan Masser had 19 points and Brady Michael had 11 points and five steals. Elijah Zablosky had nine points, 10 rebounds and five blocks.

LINE MOUNTAIN (49) - Ingram 0 0-0 0, Michael 4 1-2 11, Masser 5 8-13 19, Mace 0 0-0 0, Zablosky 4 1-4 9, Witmer 0 0-0 0, Bartholomew 3 0-0 7, Kaleta 1 0-0 3. Totals 17 10-19 49.

NEWPORT (71) - Kolmansberger 8 0-0 20, Dorman 2 0-0 5, McNeillie 1 0-0 3, Gonzalez 7 2-5 16, Jones 5 3-6 13, Criswell 5 1-1 12, Reich 1 0-0 2, Liebhart 0 0-2 0. Totals 29 6-14 71.

3-point FGs: Line Mountain (5) - Michael 2, Masser, Bartholomew, Kaleta; Newport (7) - Kolmansbarger 4, Dorman, McNeillie, Criswell.

JV score: Newport 36 (Reich 13), Line Mountain 25 (Mace 8).

Southern 69 Warrior Run 64

CATAWISSA - Mike Klebon poured in 29 points and Kyle Mostik 16 as the Tigers (7-8) won a key game in their pursuit of a postseason playoff berth.

Collin Foresman had 15 points and Jared Bender 14 for the Defenders.

WARRIOR RUN (64) - Miller 4 1-2 9, Foresman 7 1-2 15, Pealer 3 1-2 10, Marchant 1 1-4 3, Bender 4 4-5 14, Welliver 0 0-1 0, Bowman 5 0-2 13. Totals 24 8-18 64.

SOUTHERN (69) - Palacz 1 1-2 3, Klebon 9 11-15 29, Mostik 5 5-6 16, Rarig 4 1-3 9, Olson 1 0-0 2, Do. Michaels 1 0-0 2, Fegley 2 1-1 6, Ciocco 0 0-0 0, Dr. Michaels 1 0-0 3. Totals 23 19-27 69.

3-point FGs: Warrior Run (8) - Pealer 3, Bender 2, Bowman 3; Southern (3) - Mostik, Fegley, Dr. Michaels.

Girls Swimming Jersey Shore 92 Shamokin 87

COAL TOWNSHIP - Noelle Erickson (200 IM, 500 freestyle), Michelle Fellin (200 freestyle), Stefanie Hile (50 freestyle), Katie Faust (diving) and Samantha Carpenter (100 breaststroke) were individual event winners for Shamokin.

200 medley relay - 1. Shamokin (Stefanie Hile, Samantha Carpenter, Noelle Erickson, Evelyn Madrak) 2:08.27; 200 IM - 1. Noelle Erickson (S), 2. Rachel Duda (JS), 3. Briar Lehman (JS) 2:33.55; 200 freestyle - 1. Michelle Fellin (S), 2. Jenai McKeen (S), 3. Alexa Shadle (JS) 2:30.22; 50 freestyle - 1. Stefanie Hile (S), 2. Amy Shadle (JS), 3. Paige Lorson (JS) 29.25; Diving - 1. Katie Faust (S), 2. Evelyn Madrak (S), 3. Caitlyn Pope (S) 155.0; 100 butterfly - 1. Gabbie Moore (JS), 2. Olivia Bellomo (JS), 3. Ariana Palhaumus (JS) 1:10.45; 100 freestyle - 1. Rachel Duda (JS), 2. Evelyn Madrak (S), 3. Caitlyn Pope (S) 1:03.93; 200 freestyle relay - 1. Shamokin (Evelyn Madrak, Caitlyn Pope, Michelle Fellin, Noelle Erickson) 2:01.12; 500 freestyle - 1. Noelle Erickson (S), 2. Olivia Bellomo (JS), 3. Michelle Fellin (S) 5:45.16; 100 backstroke - 1. Gabbie Moore (JS), 2. Stefanie Hile (S), 3. Alexa Shadle (JS) 1:09.27; 100 breaststroke - 1. Samantha Carpenter (S), 2. Briar Lehman (JS), 3. Jennifer Wolfe (JS) 1:13.48; 400 freestyle relay - 1. Jersey Shore (Rachel Duda, Paige Lorson, Amy Shadle, Gabbie Moore) 4:23.70

Boys Swimming Jersey Shore 104 Shamokin 60

COAL TOWNSHIP - Josh Scheuren (200 freestyle, 500 freestyle), Dexter Haight (50 freestyle), Jon Koons (diving) and Joe Colangelo (100 breaststroke) were individual event winners for the Indians in the loss to the Bulldogs.

200 medley relay - 1. Jersey Shore (Evan Moore, Michael Panczyszyn. Luke Engel, Derek McPherson) 1:55.69; 200 IM - 1. Luke Engel (JS), 2. Joe Colangelo (S), 3. Michael Panczyszyn (JS) 2:25.47; 200 freestyle - 1. Josh Scheuren (S), 2. Derek McPherson (JS), 3. Cody Allen (JS) 1:57.11; 50 freestyle - 1. Dexter Haight (S), 2. Joseph Fausey (JS), 3. William Yuhas (S) 26:08; Diving - 1. Jon Koons (S), 2. Shane Williams (S) 201.80; 100 butterfly - 1. Luke Engel (JS), 2. Evan Moore (JS) 1:01.30; 100 freestyle - 1. Derek McPherson (JS), 2. Dexter Haight (S), 3. John Wheler (JS) 54.13; 200 freestyle relay - 1. Jersey Shore (Cody Allen, John Wheler, Joe Fausey, Michael Panczyszyn) 1:46.50; 500 freestyle - 1. Josh Scheuren (S), 2. Jonathan Creveling (JS), 3. John Wheler (JS) 5:15.84; 100 backstroke - 1. Evan Moore (JS), 2. Jonathan Creveling (JS), 3. Dakota Gardener (JS) 1:09.55; 100 breaststroke - 1. Joe Colangelo (S), 2. Michael Panczyszyn (JS), 3. Joseph Fausey (JS) 1:12.46; 400 freestyle relay - 1. Jersey Shore (Luke Engel, John Wheler, Evan Moore, Derek McPherson) 4:02.76