Northumberland County voters Tuesday will weigh in on a state judgeship race, four county row offices and four state judicial retention questions.

Municipal and school board offices are also at stake in each community.

Here is what's on the general election ballot:

Judicial races

Judge of state superior court (vote for one) - Vic Stabile (Republican) and Jack McVay Jr. (Democrat).

Retention (yes or no) of Max Baer as Pennsylvania Supreme Court justice.

Retention (yes or no) of Ronald D. Castile as Pennsylvania Supreme Court justice.

Retention (yes or no) of Susan Peikes Gantman as Pennsylvania Superior Court judge.

Retention (yes or no) of Jack Panella as Pennsylvania Superior Court judge.

County row

County controller (vote for one) - Tony Phillips (Republican) and Christopher L. Grayson (Democrat).

Prothonotary and clerk of courts (vote for one) - Justin Dunkelberger (Republican) and Meg Bartos (Democrat).

Register of wills, recorder of deeds and clerk of the orphan's court - Mary L. Zimmerman (Republican).

Coroner - Leo J. Mirolli Jr. (Republican) and James F. Kelley (Democrat).

Shamokin Area School Board

(Coal Township, East Cameron Township, Shamokin City, Shamokin Township)

Vote for not more than four - Edward W. Griffiths, Richard A. Kashnoski, Rosalie Smoogen (all Republican and Democrat), Diane C. Serafin (Republican) and Matthew Reed Losiewicz (Democrat).

Coal Township

Tax collector (vote for one) - Sharon L. Castetter (Democrat).

Township commissioner (vote for two) - Paul M. Leshinskie (Republican), Craig Fetterman (Republican and Democrat) and Gerard W. Waugh III (Democrat).

East Cameron Township

Tax collector - No candidates on ballot.

Supervisor - Wayne Kahler (Republican).

Shamokin City

Mayor - Dan McGaw (Republican) and William D. Milbrand (Democrat).

City treasurer - Brenda L. Scandle (Democrat).

City controller - Gary Haddock (Republican).

Member of council (vote for not more than two) - Barbara Moyer and Charlie Verano (Republican); Scott C, Anderson (Democrat).

Shamokin Township

Tax collector - Lisa Deitrick (Republican),

Supervisor - Paul T. Rapp (Republican).

Mount Carmel Area School Board

(Kulpmont, Marion Heights, Mount Carmel Borough, Mount Carmel Township)

Vote for not more than four - Tony Mazzatesta, Joseph Edward Zanella, Donna M. James (all Republican and Democrat); Raymond Kraynak (Republican) and William J. Brecker (Democrat).

Kulpmont

Mayor - Bernard P. Novakoski (Republican and Democrat)

Tax collector - Linda M. Nolter (Democrat).

Member of council (vote for not more than four) - Stephen Motyka, Joseph A. Winhofer, Bruno R. Varano and Clarence Deitrick (all Democrat).

Marion Heights

Mayor - Michael Woytowich (Republican and Democrat).

Tax collector - No candidates on the ballot.

Member of council (vote for one) - Anthony Dallazia (Republican and Democrat).

Mount Carmel Borough

Mayor - Philip Cimino (Republican and Democrat).

Tax collector - Deborah M. Kaleta (Republican and Democrat)

Member of council (vote for not more than four) - Clem Plisiewicz (Republican); Tony Matulewicz, Dave Fantini and Robert Shirmer (Republican and Democrat); Ed Fegley, Democrat.

Mount Carmel Township

Tax collector - Janice V. Costello (Democrat).

Supervisor - Joseph A, Zanella (Democrat).

Auditor, regular term and two-year term - No candidates on the ballot.

Southern Columbia Area School Board

(Region 1, Ralpho Township)

Vote for one - Joseph M. Klebon (Republican and Democrat)

(At-large)

Vote for not more than two - Joseph M. Klebon and Mike Yeager (both Republican and Democrat).

(At-large, 2-year term)

Vote for one - Gail Zambor Schuerch (Republican and Democrat).

Ralpho Township

Tax collector - Charles L. Pinarowicz (Independent).

Supervisor - Blaine P. Madara (Republican)

Auditor, regular term, four-year term and two-year term - No candidates on the ballot.

Line Mountain School Board

(Region 3, West Cameron and Zerbe townships)

Vote for one - Daniel Zablosky (Republican and Democrat).

(Region 1, Herndon Borough, Little Mahanoy, Upper Mahanoy, Lower Augusta and Washington townships)

Vote for not more than two - Ronald H. Neidig and Lawrence I. Neidig (both Republican and Democrat).

(Region 2, Jackson, Jordan and Lower Mahanoy townships)

Vote for one - Dennis W. Erdman (Republican and Democrat).

West Cameron Township

Tax collector - Paul Smink (Republican).

Supervisor - David Moore (Republican).

Auditor - Joyce Libby (Republican).

Zerbe Township

Tax collector - Penny Balavage (Democrat).

Supervisor - Gene G. Geise (Republican).