Shamokin-Coal Township Public Library

SHAMOKIN - The Shamokin-Coal Township Public Library has announced memorials received between April 30 to June 18 have been presented for the following persons:

William P. Apollo by Janet and Bill Lewis.

Antoinette Bach by Shamokin Area Educators Association.

Joseph Baranoskie by Shamokin High School Class of 1950.

Donald Beagle by Dave, Tina and Veronica Moore.

Honey Bloom by Ben Adams, Dottie Jeremiah.

James R. Booth by Kroh and Noll families.

John and Janet Briggs by Beth, Jess, Ashlee and Maddy Collins.

Richard Bright by Shamokin high School Class of 1950.

Julia Bordell by Ann Fidler and Rob and Cheryl Fidler and family.

Tanya Scandle Broscius by Jean Scandle Clews and family, Nancy McBride, Emily Parker, Mr. and Mrs. Bernard Pasierb.

Nettie Mackel Clifford by Shamokin High School Class of 1944.

Betty Jane Coutts by Betty Gilger and family.

Alverta Dapra by Gere Bonchak and George Dorko, Pat and Lum Bradley, Marlene Malafi, James Schoch and family, Mary and Jeff Thew and family, Mr. and Mrs. Frank Troxell and family.

Marion Davis by Sue and John Golumbfski.

Frank A. DeLorso by Marcella Hombosky.

Stephen Dormer by Frank Glassic, Robert and Annette Sandri.

Nancy Weimer Edmunds by Shamokin High School Class of 1950.

Mahfouz Y. El-Tawil by Joe, John and Maria Bressi.

Barbara Anne Farrow by Marguerite Farrow Gire and Joyce Farrow Gifford, Donna, Susan, Nick and Barry, Robert Kramer.

Sandra J. Farrow by Joe, John and Maria Bressi, Donna and Barry, Mrs. Charlotte Fox, Bill and Helen Kuzmick, Irvin Liachowitz.

Edith Willard Fisher by Gary and Nancy Culton, Marilyn and Carl Dick.

Eugene Fleming by June Kline.

John Foieri by Joe, John and Maria Bressi, Lucy Surak.

Charles Gallup by Shamokin High School Class of 1950.

Robert Glavich by JoAnn, Barbara and Sharon.

Francis "Moto" Gurski by Bernie Romanoski Hall of Fame, Tony and Melinda Rosini.

Leonard Hackenberg by Shamokin Area Educators Association.

Marlin Heitzman by Sharon, Scott, Jarrett and Tricia.

Theresa Heuston by Beth, Jess, Ashlee and Maddy Collins.

Christine F. Jimison by Marcella Hombosky.

Dr. Courtney Jones by Kay Berry, Peggy Cawthern, Mark and Nancy (Whitley) Clark, Ben Frank, Patty, Ronnie and Kelly Geist, Kathy Gonsar, Carol and Barbara Jones, Tim and Niki Jones and family, Diane Kerstetter and family, John, Suzanne, Jennifer and Kasie Kiersnowski, Evelyn Klemick, Konopka family, Linda Latsha and Tracy and Bob McIntyre, John and Polly Laubach, Judy Laubach and Dan, Frank Mirack, Janet Frank Mace, Emily Parker, Chet and Marion Stesney, Jane Whitley.

Walter J. Kanaski by Jeff and Kathleen Clutcher, Steve and Connie Dunleavy.

Joseph Kidron by Shamokin High School Class of 1950.

Joseph Kleinschmidt by the Derk family, Irene Homski, Mount Carmel Disabled Veterans Chapter No. 129.

Ada Knarr by Bruce Victoriano.

Barbara Kohlmeir by Shamokin Area Educators Association.

Charles Korzenaski by Doris Bamford and family.

William Kreisher by Ann's Tuesday Card Club, Kay Berry, John and Bonnie Burns, Carol Lambert Haupt, Annie Henninger, Jeanne and Bill Hoffa, John, Suzanne, Jennifer and Kasie Kiersnowski, Irvin Liachowitz, Don and Marian Myers, Mrs. Alma Payne, Joe Rocuskie and Kathy Gonsar, Margaret and Naiad Reich, Joann Spears, Grethel Vinup.

John Laboskie by Constance Martini.

Todd Latsha by mother Linda, sister Tracy and brother-in-law Bob.

Valarie S. Leavens by Joe, John and Maria Bressi, Loretta Brown.

Reilly Cash Lehman by Mam and Pap Lewis.

Barbara Malashefski by Shamokin High School Class of 1959.

Nancy Labosky Markovich Shamokin High School Class of 1959, Dot, Ron, Cindy and Marissa Smink.

David L. Martin by Joe, John and Maria Bressi, Danny and Sandee Ciesluk and family, Lillian Farronato, Morris and Linda Gard, Pat Feese and John Koveleskie, Edward and Lisa Koveleskie and family, Mrs. Ruth Ann Munson, Douglas Munson Jr., David and Ginny Munson, Elizabeth Wargo, Christopher and Elizabeth Bateman, Shamokin Area Band Boosters.

Roy Miller by Lawrence and Barbara Patynski.

Betty Morgan by Arlene Andrews, Mary Jane Barcavage and family, Kay Berry, Gere Bonchak and George Dorko, Joe, John and Maria Bressi, Kathy Gonsar, Tony and Melinda Rosini.

Louise Nestico by Albina Primerano.

Esther Noll by children and grandchildren.

Alvera Peronace by Marian Edmondson, Jeanne and Bill Hoffa, Lyndsey, Ron and Baby McElwee, Millie Mowery, Lori and Haley Novack, Lindsey and Ron McElwee, Sylvia Shappell, Shamokin High School Class of 1944.

Theresa Pickels by Therese Kleinschmidt.

Elizabeth Pufnock by the Gaydon family, Rosann and Tom Hall, Donna and Barry.

Joe Rado by Tony and Melinda Rosini.

Irene Redd by Patricia Redd.

Doris Rock by Shamokin Area Educators Association.

Mary Roma by Morris and Linda Gard, Pepper.

Robert Rothlein by Rose Marie Jones.

Betty Schiccatano by Tony and Melinda Rosini.

Charles Serovack by Ben Adams, Dottie Jeremiah.

Roger Schuck by Shamokin High School Class of 1950.

David "Yogi" Schwartz by Jim and Pat Bressi, the Gaydon family, Barry and Jane Rohrer, Jack "Ripper" Schlieg, Catherine and George Shurgalla.

Richard Shurock by JoAnn and family.

Walter F. Sierk by Joe, John and Maria Bressi, Danny and Sandee Ciesluk and family, Mount Carmel Disabled Veterans Chapter No. 129, Tuesday Night Pinochle Club.

Mary Ann Slaby by Shamokin High School Class of 1957.

Wayne Snyder by Walter Pasternak.

Elizabeth Stauffenberg by Kathy Gonsar, Bernie Romanoski Hall of Fame, Tony and Melinda Rosini, Chet and Marian Stesney.

Julia Stout by Mike and Ruth Bainbridge and family.

Bill Taylor by Tony and Melinda Rosini.

Robert Templin by Mike and Linda Dormer.

George J. Valania by Joe, John and Maria Bressi.

Donna Van Shura by the Konopka family.

Della Victoriano by Bruce Victoriano.

Marna Victoriano by Bruce Victoriano.

Ralph Clark Walls by Patty DeManicor.

Walter Wancio by Coal Township High School Class of 1949.

Daniel Wheary by Shamokin High School Class of 1950, Marge Tosloskie, Mary Ann and Leona Vivino and Danielle Swartz.

Richard Wickersham by Rose Marie Jones.

Joseph Yermalovich by Danny and Sandee Ciesluk and family, Deb Kashnoski and family.

Nancy Supplee Yocum by Shamokin High School Class of 1950.

Contributions to the memorial fund

Little Eddie by Gram, Mom-Mom and Pop-Pop.

Eugene Fleming by Kathy and Abby James.

Dr. Courtney Jones by Marian Edmondson, Kathy and Abby James, Bob and Suzanne Starke.

Nancy D. Markovich by Mr. and Mrs. Bernard Pasierb.

Ruth Stahurski Carr by Coal Township High School Class of 1949.

Mary E. Mikulanis by Mr. and Mrs. Bernard Pasierb.

Betty Morgan by Barbara Kelley.

David "Yogi" Schwartz by Kathy and Abby James.

Julia Stout by Ann Bainbridge.

William Taylor by Norma and Robert Albert.

Walter Wancio by Dorothy Doncheski.

Daniel Wheary by Dorothy Doncheski.

Kathleen York by Loretta Brown.

In honor of

Irvin Liachowitz by Jonathan and Diana Lutz and Vic Boris.

Joseph Shepos by JoAnn Shurock.

Honor a loved one and place a permanent memorial in the Library Century Club.