All Saints

All Saints Evangelical Lutheran Church, 12th and Scott streets, Kulpmont.

Pastor - The Rev. Alfred J. Bashore.

Worship service - 9 a.m.

Participants - Richard Kovach, lector; Marsha Karnes, altar guild; Marsha Karnes or Richard Kovach, communion assistant.

The church will be closed June 15, 22 and 29 for vacation.

Augusta Baptist

Augusta Baptist Church, 1371 Boyles Run Road, Sunbury.

Pastor - Robert S. Commerford.

Sunday school - 9 a.m.

Morning worship - 10:15 a.m.

Evening service - 6:30 p.m.

Activities - Sunday, youth group, 6 p.m., kids club, 6:30 p.m.; Tuesday, Bible study and prayer meeting, 6:30 p.m.; fourth Thursday of the month, L.I.F.E. for seniors age 55 and up, noon.

Augustaville Wesleyan

Augustaville Wesleyan Church, 2556 State Route 890, Paxinos.

Pastor - Greg Clendaniel.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Wednesday, adult Bible study, children's ministry and youth Bible bowl, 7 p.m.

Bethany Bible

Bethany Bible Fellowship Church, 654 Wilburton Road, across from Mount Carmel Estates.

Pastor - Philip Norris.

Sunday school - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:45 a.m.

Message - "Stand Fast in God's Grace."

Evening service in the pavilion - 6 p.m.

Message - "Healing the Lame Beggar."

Activities - Tuesday, Senior Saints fellowship at Pine Burr, 10 a.m.; Wednesday, children and youth programs and adult prayer and Bible study, 7 p.m.

Bethany EC

Bethany EC Church, 1238 Market St., Ashland.

Pastor - Mark Brownson.

Sunday school - 9:15 a.m. (adults and children).

Worship service - 10:30 a.m.

Activities - Wednesday, Bethany Bible club, 6:30 to 7:30 p.m., kindergarten through sixth grade, prayer meeting, weekly, 6:30 to 7:30 p.m.; free clothing closet, every first and third Saturday of each month, 10 a.m. to 2 p.m.

Bethel Union

Bethel Union Chapel, West Cameron Township.

Pastor - Dave Butler.

Sunday school - 9:30 a.m. (all ages)

Morning worship - 10:30 a.m.

Evening worship ­- 6 p.m.

Activities - Tuesday, prayer worship, 6 p.m.; Wednesday, Bible study, 6 p.m.

Calvary Bible

Calvary Bible Fellowship Church, 35 S. Second St., Shamokin.

Pastor - Ferdie Madara.

Sunday school for all ages - 9:30 a.m.

Combined morning worship service - 9:30 to 11 a.m., with praise team and message by Pastor Madara. Graduates from the church will be honored.

There will be no evening service due to the church picnic

Church of Our Lady

Church of Our Lady, 47 S. Market St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Francis J. Karwacki.

Deacon - The Rev. Mr. Martin McCarthy.

Weekday Masses - 8 a.m. Monday through Saturday.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 8:30 and 11 a.m.

Holy days of obligation - 6:30 p.m. on the eve, 8 a.m. and 7 p.m. on the holy day.

Confessions - Daily 7:30 to 7:55 a.m. including Saturday or any time by appointment; Saturday, 3 to 3:50 p.m.

Church of the Nazarene

Church of the Nazarene, Route 901, Lavelle.

Pastor - Jeremy Smallwood.

Sunday school classes for all ages - 9:30 a.m.

Worship service - 10:45 a.m.

Clark's Grove UMC

Clark's Grove United Methodist Church, Irish Valley Road, Paxinos. Handicapped accessible.

Pastor - Billy Frick.

Sunday school for all ages - 9 a.m.

Worship service - 10:10 a.m.

Youth service - 6:30 p.m.

Activities - Wednesday, prayer and Bible study, 6:30 p.m.

Divine Redeemer

Divine Redeemer Church, West Avenue and Poplar Street, Mount Carmel.

Administrator - The Rev. Martin O. Moran III.

Weekday Masses - Monday, Tuesday, Wednesday and Friday, 7 a.m.; Saturday, 8 a.m.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m. (Sunday obligation); Sunday, 8 and 10:30 a.m.

Holy day Masses - 6 p.m., eve of holy days. 7 a.m. and 6 p.m., holy day.

Confessions - Saturday, 2:30 to 3:30 p.m.; after morning novena Wednesday, or any time by appointment.

Novenas - Monday, Miraculous Medal novena after morning Mass; Wednesday, St. Jude Thaddeus novena after morning Mass; Saturday, St. Francis novena after morning Mass.

Elysburg Alliance

Elysburg Alliance Church, 113 W. Alpha Ave., Elysburg.

Pastor - The Rev. Andrew Knisely.

Service - 8 and 10:30 a.m. Pastor Knisely.

Sunday school for all ages - 9:15 a.m.

Activities - Wednesday, Collide youth group for grades 6 to 12, 6:45 to 8:15 p.m. Basic Elements VBS, July 20 to 24, 6 to 8 p.m.

Elysburg Presbyterian

Elysburg Presbyterian Church, 320 W. Valley Ave. (Route 487), Elysburg.

Pastor - Matthew Young.

Sunday school for all ages - 9 a.m.

Worship service - 10:30 a.m. Nursery provided.

Scripture - Acts 2:1-21.

Message - "Pentecost!"

Musicians - Debbie Cecco, organist; Eileen Reigel, pianist.

Activities - Today, volunteer to serve at Elijah's Bowl, Sunbury, with at least eight adults needed for the meal to be served; Sunday, Lifetree Cafe, "Fatherless," 7 p.m.; Thursday, women's prayer group, 5:30 p.m., Staff meeting, 6:30 p.m.; Friday, Breakfast with Jesus Bible study, 8:30 a.m., family movie night - "Smitty", 7 p.m., Fifth Quarter - Movie on the Lawn, "To Save a Life" 9 p.m.; June 14, work camp group departs; July 13 to 15, community vacation Bible school, "Avalanche Ranch."

A group from the church will be attending Work Camp 2014 in Hamilton, Ohio, from June 14 to 21. Donations of paint brushes, paint roller covers, handles, trays and liners, painters tape, masks, sandpaper, drop cloths and rags. Anyone wishing to donate the items should bring them to the lobby by Sunday.

Elysburg UMC

Elysburg United Methodist Church, 171 W. Center St., Elysburg.

Pastor - The Rev. Michelle Beissel.

Morning worship - 8:30 a.m. Coffee fellowship to follow.

Adult Sunday school - 9:45 a.m.

Participants - Tom Wodzak, head usher; Dick and Carol Swank, greeters; Carole Swank, scripture reader; Cooper Rouse, acolyte; Olivia Bodner, organist; Joyce Rumberger, shepherding.

Activities - Wednesday, prayer circle, 10 a.m., UMW, 10:30 a.m.

Emmanuel UMC

Emmanuel United Methodist Church, 328 Center St., Coal Township.

Pastor - The Rev. Betty Ford.

Coffee fellowship - 8 to 9 a.m.

Worship - 9:30 a.m., with children's Sunday school.

Activities - Tuesday and Thursday, exercise class, 6:30 p.m.; third Wednesday of month, cookie ministry, 5 p.m.; second Saturday of the month, health screening, 8 to 10 a.m.; fourth Sunday of the month, movie night, 5 p.m.

Faith Bible

Faith Bible Church, Burnside.

Pastor - Perry Ross.

Pianist - Robert Witmer III.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Evening service - 7 p.m.

Activities - Wednesday, Kids Club, Bible study and prayer, 7 p.m.

Faith Community Church

Pastor - Dale Hill, 570-751-5101.

Sunday worship - 10:30 a.m.

First Baptist, Shamokin

First Baptist Church, 10 E. Lincoln St., Shamokin.

Pastor - The Rev. Samuel Derr.

Church school - 9:45 a.m.

Morning worship - 10:45 a.m.

Choir organist - Judith Pensyl.

Evening service - 6 p.m.

Organist - Judith Pensyl.

Activities - Wednesday, choir rehearsal, 1 p.m., prayer, praise and testimony and Bible study, 7 p.m.

First Baptist, Trevorton

First Baptist Church of Trevorton, 510 S. Ninth St., Trevorton.

Pastor - Dan Conklin.

Sunday school - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:40 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Sunday, choir practice, 7 p.m.; Wednesday, 7 p.m.

­First Presbyterian

First Presbyterian Church, Sunbury and Liberty streets, Shamokin.

Minister - The Rev. Jim Phillips.

Worship - 10:30 a.m. with Holy Communion.

Participants - Bill Persing and Morris Gard, ushers/greeters; Noriene Ladd, organist; Mary Anne Stump, assistant organist; Andrew Ladd, acolyte; Charlene Lesher, Terry Persing and Wendy Wary, Sunday school/nursery; William Milbrand, choir director; William Persing Sr., sexton; Wendy Wary, secretary,

Activities - Sunday, Christian Education meeting following worship; Tuesday, Bible study, 6:30 p.m.; June 8, Church picnic at Knoebels, service at the park will be at 10 a.m., picnic at 11:30 a.m., please bring a covered dish to share; July 14 to 18, "Weird Animals" vacation Bible school, 6 to 8 p.m. Children 4-12 are welcome. Registration will be at 5:45 p.m.

First UMC, Mount Carmel

First United Methodist Church, 46 N. Hickory St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Susan J. Roehs.

Worship service - 9:30 a.m. Eighth Sunday of Easter.

Sunday School - 9:45 a.m.

Sermon - "The Big Bang," by Pastors Roehs.

Participants - Sharon Styer, organist; Rick Schnee, head usher; Kevin Styer, sound technician; Anne Sauger, liturgist; Cameron Getty, acolyte; Rick Schnee, counter; Barb Malick, children's time.

Activities - Monday, trustee meeting, 6:30 p.m.; Tuesday, Brownie troop meeting, 6 p.m.; Al-Anon meeting in board room, 7 p.m.; Thursday, New Beginnings O.A., 7 p.m.

First UMC, Shamokin

First United Methodist Church, Sunbury Street, Shamokin.

Pastor - Zachary Hopple.

Adult and children's Sunday school - 9:15 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Participants - Julie Kushner, liturgist; Betty Edwards and Susan Herman, greeters.

Activities - Monday, Bible study, in parlor, 6 p.m. Sharon Williams and Kay Berry will be on nursery duty.

God's Missionary Church

God's Missionary Church in the Valley, 768 Bear Valley Ave., Shamokin.

Pastor - The Rev. Howard R. McKenzie.

Sunday school - 9:45 a.m.

Sunday worship and children's church - 10:45 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Thursday, prayer meeting, 7:30 p.m.

Good News Bible Church

Good News Bible church, 221 Main St., Locustdale.

Sunday worship - 3 p.m.

Speaker - Bob Keener speaking on "Ways to Show Love to Jesus", based on John 12:1-11.

Participants - Shirley Brass, prayer chain coordinator; Wes Brassington, deacon; Bob Keener, church ministry coordinator, and Jill Keener, music coordinator.

Good Shepherd

Good Shepherd Lutheran Church, 35 N. Ninth St., Ashland.

Pastor - The Rev. Dana Heckman-Beil.

Worship service - 9 a.m.

Grace Chapel

Grace Chapel, 126 Airport Road, Shamokin.

Pastor - Alan Langelli.

Sunday Bible fellowship groups for all ages - 9:30 a.m.

Sunday morning worship - 10:30 a.m.

Sunday evening worship/young couples' class/youth group/discovery station - 6:30 p.m.

Nursery care is provided for all Sunday services.

Activities - Every Monday and Thursday, ladies and men's Bible studies; Today, men's retreat; Wednesday, ladies' fellowship; Thursday, Men's prayer breakfast; June 15, CLD leader meeting; June 20, membership class; June 23-27, vacation Bible school; June 29, Missions Sunday. Call the church at (570) 648-0372 for info on activities.

Grace Evangelical

Grace Evangelical Independent Church, Locustdale.

Pastor - The Rev. Rose Marquardt.

Sunday school - 9:45 a.m.

Worship service - 11 a.m.

Children's Sunday school - 11 a.m.

Grace Lutheran, Shamokin

Grace Evangelical Lutheran Church, 10 S. Seventh St., Shamokin.

Pastor - The Rev. David M. Byerly.

Worship service - 10:15 a.m. Service of word and sacrament.

No adult Sunday school for the summer.

Participants - Jeffrey Clutcher, worship assistant; Tyler Keiser, acolyte/crucifer; Willie Marsh and Susan Portzline, communion bearers; Joan Lineweaver, altar care; Kathleen Madara and Treva Madison, greeters; Ron Weller, driver, and Mr. and Mrs. Harry Deitz, Mr. and Mrs. David Hand, Mr. and Mrs. William Joraskie, Joan Lineweaver, Roger Giffin and Mr. and Mrs. Barry Schleig and Mr. and Mrs. Bruce Romanic, ushers; Walter Boyer, organist, and Charlene Pell, choir director and cantor.

Activities - Tuesday, Mary-Martha Dinner, OIP, 6 p.m.

Grace Lutheran, Mount Carmel

Grace Lutheran Church, 146 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. Alfred Bashore.

The Sunday of Pentecost.

Service with communion - 10:45 a.m. at Grace Lutheran Church.

Guest speaker - The Rev. Robert Logan.

Participants - Linda Rubendall, organist; Zachary Hunter, lector; William Brass, president and usher; Charles Barnes, bell ringer,

Note - Services for June will be at Grace Lutheran Church.

Grace UCC

Grace United Church of Christ, Third and Market streets, Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Joan A. Brown.

Morning worship - 9 a.m.

Sunday school - 9 a.m.

Activities - Aug. 2, Sight and Sound bus trip to see Moses.

Harvest Worship

Harvest Worship Ministries, 2079 Upper Road, West Cameron Township, 570-850-4280, harvestworshipministries.com

Pastor - Sandy Wary.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Hidden Valley

Hidden Valley Community Church, 162 Hidden Valley Lane, Mifflinburg. A non-denominational Bible church.

Pastor - Gary L. Owens.

Pastor Gary can be reached by calling the office at 570-966-1330, or by cell at 570-486-3967.

Himmel's Church

Himmel's Church, 107 Covered Bridge Road, Dornsife.

Pastor - Jane H. Compton.

Sunday school - 9 a.m.

Worship service - 10:15 a.m.

Communion is celebrated the first Sunday of every month.

Activities - June 15, outdoor service in the picnic grove; July 20, outdoor service in the picnic grove; Aug. 25, outdoor service in the picnic grove.

Holy Angels

Holy Angels Church, 855 Scott St., Kulpmont.

Pastor - The Rev. Andrew Stahmer.

Confessions - Saturday, 4 to 5 p.m.

Weekday Masses - Monday and Thursday, 6:30 p.m.; Tuesday, Wednesday, Friday and Saturday, 8 a.m.

Weekend Masses of obligation - Saturday, 5:30 p.m.; Sunday, 8:30 and 10:30 a.m.

Activities - Saturday, blessing of the motorcycles in the parking lot, 9 a.m.; Sunday, Holy Name Society at the 8:30 a.m. Mass with meeting to follow, PREP classes for grades 6-8, 9 a.m.; Monday, prep classes for grades 1-5, 5:30 p.m.; Tuesday, bingo in activity center. Doors open 4:30 p.m. Games begin at 6 p.m.

Holy Trinity

Holy Trinity Episcopal Church, 150 E. Lincoln Street, Shamokin.

Clergy - The Rev. Frederic G. Stevenson, rector, and Deacon Richard Hazzard.

Sunday worship - 10 a.m. with holy eucharist. Children's Sunday school during worship. Coffee hour and vestry meeting following worship.

Participants - Esther Bashore, greeter; Frank Zaretski, lector; Linda Riley intercessor; Sunday School children, oblations; Chester Wolfe and Oliver Fesniak, ushers; Joshua Bashore, Hannah Bashore and Kyrstin Kinnaman, altar servers, and Grethel Vinup, organist.

Activities - Wednesday, holy eucharist and healing, 10 a.m.

Hope Community Church

Hope Community Church, non-denominational Bible church, 551 W. Fourth St., Mount Carmel.

Pastor - Dan Renno.

Christian education for all ages - 9 a.m.

Fellowship time - 9:45 a.m.

Praise and worship service - 10:15 a.m.

Johnston City UMC

Johnston City United Methodist Church, 200 Main St., Ranshaw.

Pastor - Dan Siddle.

Worship service - 10 a.m.

Worship leaders - Barbara Cummings and Janette Nute, greeters; Rena Keegan and Jane Klembara, acolytes; June Ramer, Rena Keegan and Janette Nute, ushers; June Ramer, Jane Klembara, Rena Keegan and Myra Golden, liturgists; Jane Klembara, musician; Pastor Siddle, speaker.

Miller's Crossroads

Miller's Crossroads UMC, 1929 Plum Creek Road, Stonington, Sunbury RR 4.

Pastor - Michelle Beissel.

Sunday school - 9 a.m.

Worship service - 10:15 a.m.

Participants - Betsy Bradigan, organist.

Ministry of the Water and Spirit

Ministry of the Water and Spirit Church

Pastor - James Bowers.

Sunday service - 10 a.m., pastor's home, 829 W. Pine St., Coal Township.

God's Chuck Wagon is an outreach of the Ministry of the Water and Spirit.

Mother Cabrini

Mother Cabrini Church, North Shamokin Street, Shamokin.

Pastor - The Rev. Martin Kobos, O.F.M., Conv.

Parochial vicar - Adam Ziolkowski, O.F.M., Conv.

Sunday Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7, 9 and 11 a,m.

Confessions - Daily, 7:30 to 7:50 a.m.; Saturday, 3 to 3:45 p.m.

Activities - Sunday, Pentecost Sunday, Knights of Columbus chicken BBQ at the Mother Cabrini shed, Webster Street, 11 a.m. to 4 p.m.; Monday, bingo in the church hall, 6:15 p.m.; Friday, Feast of St. Anthony of Padua, annual parish picnic at RCA picnic grounds, Ranshaw.

Novena to St. Anthony, Sunday through Thursday following 8 a.m. Mass.

Picnic food prep at the shed continues Monday through Thursday, following 8 a.m. Mass. Picnic grounds setup, 9 a.m. at the shed and the RCA picnic grounds, volunteers and trucks needed, Wednesday through Friday.

Communion calls to the scheduled parish homebound, Tuesday and Wednesday.

Mountainside

Mountainside Assembly of God, 1900 Trevorton Road, Coal Township.

Pastor - The Rev. Richard H. Earl.

Coffee and breakfast snacks for all - 9 a.m.

LIFEQuest Sunday school classes for all ages - 9:30 a.m., with nursery available.

Morning worship - 10:30 a.m. Nursery and children's church.

Youth night - bi-weekly at 5 p.m.

Activities - Wednesday, adult prayer and Bible study, Royal Rangers, ages 5 to 18, and girls ministry, 6:30 p.m. Coffee served.

Monthly activities - First Sunday, communion and children's sermon, during 10:30 a.m. service; prayer burst on the first Sunday night of the month, 6 p.m.; second Tuesday, Women of Purpose meeting, 7 p.m.

Mount Zion

Mount Zion Welsh Congregational United Church of Christ, Grant and Church streets, Shamokin.

Pastor - Gerald Lloyd Jr.

Worship service - 10:30 a.m.

Scripture - Acts 2:1-21, John 7: 37-39.

Sermon - "Spirit Poured Out."

Participants - Philip Maue, organist.

Sacrament of holy communion is celebrated the first Sunday of every month.

CONTINUED, PAGE 9

New Life Church

New Life Church of God, 129 W. Second St., Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. John D. Ashbaugh.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Junior church and nursery available. Handicapped accessible, wheelchair available, church side/back entrance.

Activities - Prayer room open mornings; prayer, fellowship and coffee, Saturdays, 9 a.m.; June 22, evening praise and worship service, 7 p.m.

Oak Grove UMC

Oak Grove United Methodist Church, Marley Road, Overlook.

Pastor - The Rev. Zachary Hopple.

Worship - 9 a.m.

Sunday school for all ages - 10:35 a.m.

Activities - Monday, Bible study, 6 p.m., at First United Methodist Church; Thursday, free karate classes at church, children ages 5 to 12, 6;30 to 7:15 p.m.; 13 and up, 7:30 p.m.; Open Arms outreach, 6 to 8 p.m., first and third Fridays of the month.

Our Lady of Hope

Our Lady of Hope Parish, Chestnut and First streets, Coal Township.

Pastor - The Rev. Steven G. Frenier, OFM Conv.

Daily Masses - Monday through Friday, 7 a.m., Holy Spirit Chapel.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7 and 11 a.m.

Holy day of obligation Mass - 5:30 p.m. Vigil Mass and 7 a.m. morning of the Holy Day.

Sacrament of reconciliation - Saturday, 3 to 3:45 p.m.

Peifer's Evangelical

Peifer's Evangelical Congregational Church, Mandata Road, Herndon.

Pastor - Bradley D. Hatter.

Sunday school - 9 a.m.

Worship - 10:30 a.m.

Queen of the Most Holy Rosary

Queen of the Most Holy Rosary Church, 599 W. Center St., Elysburg.

Pastor - The Rev. Alfred P. Sceski.

Masses - Weekdays, 8 a.m.; Saturday, 5 p.m.; Sunday, 8 and 10:30 a.m.

Confessions - Saturday, 4 to 4:30 p.m.

Restoration Ministries

Restoration Ministries Church, 525 W. Chestnut St., Shamokin.

Pastor - Paul K. Eby.

Pre-service prayer - 9 a.m.

Sunday school - 9:30 a.m. for all ages, JoAnne Long, superintendent.

Sunday worship service - 10:30 a.m. Pastor Paul will speak. The worship team will lead praise and worship. Special prayer will be available. Nursery care will also be available.

Children's church - 11:15 a.m. for ages 4 through 11, directed by Shirley Cintron.

Student Life Ministry youth service - 6:30 p.m. for all teens ages 12 to 18.

Activities - Monday, soup kitchen, 5 to 6 p.m.; Tuesday, cross training youth disciple class, dinner at 3 p.m., class taught by Fran Jones from 3:30 to 4:30 p.m.; Saturday, Soul Seekers group for ages 18 and older, 7 p.m.

St. John Lutheran

St. John Lutheran, 29 High Road Danville.

Pastor - Kris Brown.

Day of Pentecost.

Sunday school - 9:15 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Participants - Pat Burlone, lector; Connie Shulski, organist; Pastor Kris Brown, worship leader.

St. John's UCC

St. John's United Church of Christ, 117 N. Eighth St., Shamokin

Pastor - The Rev. Robert B. Peiffer.

Message - "I Will Pour Out My Spirit on All People."

Contemporary service - 9 a.m. in fellowship hall.

Special music - Praise team.

Coffee social hour - 10 a.m. in fellowship hall.

Traditional service - 11 a.m. in sanctuary. The Rite of Confirmation will be celebrated with Brianna Bendas, Abbey DiOrio and Xarvier Lehman during the service.

Special music - "O Bless the Lord , My Soul" by Angela Braun and David Spotts and "Blessed Assurance" by Eugene C. Boughner.

Children's message - Sherry Romanoskie

Participants - Margaret Morris, organist; Maxine Harvey, pianist; Lisa Newton, lay reader; Michael Newton, acolyte.

Activities - Monday, Lay Life and Work Committee meeting, 6 p.m.; Wednesday, Strawberry Festival in fellowship hall, 4:30 to 6:30 p.m., Bible study, 6:30 p.m., Holy Communion, 7:30 p.m.; Thursday, praise team practice, 6 p.m., Consistory meeting, 7 p.m.

WISL1480.com airs "Porch Talk," a St. John's produced discussion program, every Saturday morning at 10 a.m.

St. John's UMC

St. John's United Methodist Church, 1211 W. Arch St., Coal Township.

Pastor - The Rev. Karyn Fisher.

Lay leader - Paul Stehman.

Worship - 9 a.m. Children's church at 9:20 a.m.

Sunday school for all ages - 10:30 a.m.

Activities - Tuesday, men's group, 6 p.m. banner buddies; Wednesday, prayer, praise and study on the Book of James, 6:30 p.m.; Friday, Narcotics Anonymous in lower level, 8 p.m.; June 1, community prayer walk, 10:30 a.m.; June 15, recognition of graduates, 9 a.m.; July 20-25, SonTreasure Island Vacation Bible School, 6 to 8 p.m.

St. Joseph's Church

St. Joseph's Church, 11th and Walnut streets, Ashland.

Pastor - The Rev. John W. Bambrick.

Sister Elizabeth Kealy, IHM, director of religious education.

Confessions - Saturday, 3 to 3:30 p.m. Any time by appointment.

Rosary prayed before all Masses.

Mass schedule - Today, 4 p.m. (Vigil for Sunday); Sunday, 8:30 a.m.; Monday and Tuesday, 8 a.m.; Wednesday, adoration all day from 9 a.m., concluding with night prayers, benediction and Miraculous Medal devotions at 4:45 p.m., Mass at 5 p.m.; Thursday, 8 a.m.; Friday, noon; first Fridays Sacred Heart devotions.

St. Ann's Chapel, open each day for prayer. Monday, Tuesday, Thursday and Friday, 6 a.m. to 7 p.m.; Wednesday, 6 a.m. to 5:30 p.m.; Saturday, 8 a.m. to noon; Sunday, 9:30 a.m. to 7 p.m.

St. Mark Lutheran

St. Mark's Lutheran Church, 225 N. Market St., Elysburg.

Interim pastor - Kris Brown.

Day of Pentecost.

Worship service - 9 a.m.

Participants - Pastor Brown, worship leader; Connie Shulski, organist.

Activities - Monday, Wednesday and Friday, Elysburg senior center open from 8 a.m. to 4 p.m.; Wednesday, AA, 7 p.m.; Thursday, Boy Scouts, 8 p.m.

St. Matthew Lutheran

St. Matthew (Slovak) Lutheran Church, 301 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. Alfred Bashore.

Service with communion - 10:45 a.m.

Day of Pentecost.

Guest speaker - The Rev. Robert Logan.

Services for June are being held at Grace Lutheran Church.

St. Michael Orthodox

St. Michael's Orthodox Church, 131 N. Willow St., Mount Carmel.

Pastor - The Very Rev. Michael H. Evans.

Divine liturgy - 9 a.m.

St. Patrick

St. Patrick Church, 331 W. Shamokin St., Trevorton.

Pastor - The Rev. Steven G. Frenier, OFM Conv.

Weekend Mass - Sunday, 9 a.m.

Weekday Mass - 8 a.m. Wednesday.

Sacrament of reconciliation - Wednesday after morning Mass or during the day.

St. Paul Lutheran

St. Paul Lutheran Church, 4663 Upper Road, Gowen City.

Pastor - The Rev. David M. Byerly.

Service of word and sacrament - 8:15 a.m.

Participants - Stephanie Boyer, lector; Claire Bonshock and Stephanie Boyer, communion assistants; Brianna Wengrenovich, acolyte/crucifer; Walter Boyer, organist and choir director.

St. Paul's Reformed

St. Paul's Reformed United Church of Christ, Gowen City.

Pastor - Jerry Schlegel.

Worship time - 9 a.m.

Scripture - Malachi 3:7-12.

Message - "The Myth About Money."

Participants - Cliff Artman, organist.

St. Pauline Visintainer

St. Pauline Visintainer Center, 1150 Chestnut St., Box 115, Kulpmont.

"Chapel of the Crucified."

Eucharistic adoration - Friday, noon to midnight, and Saturday, 6 to 7 p.m.

St. Pauline Visintainer Center, open Saturday, Sunday, noon to 6 p.m.

Relics on display of Blessed Virgin Mary, St. Joseph, spouse of Mary, and St. Peter Apostle.

St. Peter's Lutheran

St. Peter's Evangelical Lutheran Church, Aristes.

Service and sacrament of holy communion - 9 a.m.

Participants - Linda Rubendall, organist; Carol Buffington, choir director, Gloria Klemas, lector.

SS Peter and Paul

SS Peter and Paul Ukrainian Catholic Church, Avenue and Beech Street, Mount Carmel.

Pastor - The Very Rev. Archpriest Michael Hutsko.

Confessions - Saturday, 3:15 p.m., and Sunday, 8:15 a.m.

Weekday divine liturgies - 8 a.m. Monday, Wednesday, Thursday, Friday and Saturday.

Weekend divine liturgies - 4 p.m. Saturday and 9:15 a.m. Sunday.

Religious education classes - 6 to 7:15 p.m. Monday.

St. Peter's UCC

St. Peter's United Church of Christ, Overlook.

Pastor - Paul T. Gurba Jr.

Morning worship - 8:30 a.m.

Sermon title - "Living Without Distraction."

Verse of the day - 1 Corinthians 7:35c - "... that ye may attend upon the Lord without distraction."

Organist - Virginia Nefsky.

St. Stephen's

St. Stephen's Episcopal Church, Fourth and Maple streets, Mount Carmel.

Clergy - The Rev. Frederic Stevenson.

Service 8:30 a.m. Holy Eucharist.

Handicapped accessible.

Second Saturday, 5 p.m., Holy Eucharist at the St. Stephen Center.

Salem UCC

Salem United Church of Christ, 1300 W. Pine St., Coal Township.

Pastor - The Rev. Jean Eckrod.

Morning worship - 10 a.m.

Participants - Taylor Kashner, acolyte; Grace Stank, lay leader; Julie Updegrove and JudyLynn Weaver, beginners class; Barbara Skrivanek, junior class; Carolyn Weaver, organist; Sophie Rossnock and Michael Toter, greeters; Larry Diorio, lighting/sound; MacKenzie Glosek, Abigail Nye, Brooke Strausser, Michael Toter and George Zalar, ushers.

Sacrament of Holy Communion will be celebrated at 10 a.m. service.

A quiet room for young infants and nursery care for infants and toddlers is available during the morning worship hour at 10 a.m. Christian education is provided for children ages 3 to 12 immediately after children's time at the beginning of the worship service.

Activities - Tuesday, Canasta Club at 1:30 p.m.; Wednesday, Senior Day at A Taste of Italy in Berwick. Leaving the church at 11:15 a.m.

Salvation Army

Christian Enrichment Center, 1300 W. Spruce St., Coal Township.

Commanding officer - Maj. Tina Streck.

Holiness meeting (worship) - 9:30 a.m.

Sunday school - 10:45 a.m.

Seibert Evangelical

Seibert Evangelical Congregational Church, Route 147, Herndon.

Pastor - Bradley D. Hatter.

Worship - 9 a.m.

Sunday school - 10:15 a.m.

Seventh Street

Seventh Street Primitive Methodist Church, 34 N. Seventh St., Shamokin.

Pastor - The Rev. David Wildoner.

Sunday school - 10 a.m.

Morning worship and children's church - 11 a.m.

A nursery is available for children birth of age 5 during morning worship service and children's church is available for children over 5 with focus on lessons from the Bible.

Shamokin Alliance

Shamokin Christian and Missionary Alliance Church, Second and Arch streets, Shamokin.

Pastor - Samuel Bellavia.

Sunday school - 9:45 a.m. Classes available for all ages.

Worship services - 8:30 and 10:50 a.m.

Wednesday ministries - 6 to 7:30 p.m,. Age range is four to high school senior.

Evening service - 7 p.m.

Offered are small groups and cottage prayer meetings for adults. Contact church at 570-644-1718 for information.

Shamokin Seventh-Day Adventist

Shamokin Seventh Day Adventist Church, 7 E. Sunbury St., Shamokin (former Jewish synagogue), 570-648-7770.

Pastor - John Peters.

Saturday sabbath school - 9:30 a.m., with classes for children and adults.

Saturday worship - 11 a.m.

Tuesday, Bible studies, 5 p.m.

Stonington Baptist

Stonington Baptist Church, Hosta Road, Paxinos.

Pastor - The Rev. J. Douglas Hallman.

Sunday school - 9 a.m.

Morning worship - 10 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Wednesday, AWANA clubs for children in kindergarten through sixth grade and Word of Life clubs for grades 7 to 12, 6:30 p.m., prayer service, 7 p.m.

Trevorton UMC

Trevorton United Methodist Church, Shamokin Street, Trevorton,

Pastor - The Rev. Al Schell Jr.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:45 a.m.

Nancy Korenkiewicz, pianist, organist and choir director.

Activities - Thursdays, Bible study taught by Roxanne Klinger, 7 p.m.; second Tuesday of month, United Methodist Women, 7 p.m.

Trinity Evangelical

Trinity Evangelical Congregational Church, 28 W. Arch St., Shamokin.

Pastor - The Rev. Brian C. Betsworth.

Sunday school - 9:50 a.m.

Worship service - 11 a.m.

Activities - Wednesday, prayer and Bible study, 7 p.m. Recovery in Christ, a new Bible-based 12-step support group, 6 p.m., Wednesdays. For more information, call Betsworth at 570-648-1682.

Trinity Lutheran

Trinity Lutheran Church, 65 E. Sunbury St., Shamokin.

Pastor - The Rev. David Hauck.

Worship service - 10 a.m.

Guest speakers - Pastor Brian Palmer and his wife, missionaries to Liberia.

Participants - Shannon Levi, lector; Darian Jones, communion assistant; Corey Levi, cantor; Jan Morrison, organist; Andrew Jones, acolyte; Don and Sue Ponatoski, altar guild; Carol Eidam, counter.

True Grace

True Grace Bible Ministry, 950 W. Arch St., Coal Township.

Pastor/teacher - Michael Marcheskie.

Sunday school - 9:30 a.m.

Sunday service - 10:30 a.m., with children's study time.

United Presbyterian

United Presbyterian Church, 100 E. Fifth St., Mount Carmel.

Worship service - 11 a.m.

Message - "Do You Know Him?"

Scripture - John 14:12-18.

Participants - Dale Schimpf, organist; Deb Wydra, acolyte; Ellsworth George, Andrew Mekosh and Robert Shaw, ushers; Dorothy Snyder, greeter.

Activities - Wednesday, Westminster meeting, 7 p.m.

Victory Bible Church

Victory Bible Church, Snydertown Highway, three miles from Elysburg.

Pastor - Kevin Kline.

Worship - 10 a.m., with Sunday school for youth at the same time.

Evening worship - 7 p.m.

Wilburton UMC

Wilburton United Methodist Church, Wilburton.

Pastor - Rose M. Marquardt.

Worship service - 8:45 a.m.

Children's Sunday school - 10 a.m.

Zion UMC

Zion United Methodist Church, Aristes.

Pastor - The Rev. Rose M. Marquardt.

Worship service - 9:50 a.m.

Children's Sunday school - 10 a.m.

Zion Methodist

Zion United Methodist Church, Trevorton Road, Coal Township.

Pastor - The Rev. Betty Ford.

Sunday school - 10:30 a.m.

Worship - 11 a.m.

Activities - Wednesday, Bible study, 1 p.n., first Tuesday of month, United Methodist Women, 7 p.m.