All Saints

All Saints Evangelical Lutheran, 12th and Scott streets, Kulpmont.

Pastor - The Rev. Alfred J. Bashore.

Worship service with word and sacrament - 9 a.m.

Participants - Marsha Karnes, communion assistant and altar guild.

Assumption BVM

Assumption BVM Ukrainian Catholic Church, Paxton Street, Centralia.

Pastor - The Very Rev. Archpriest Michael Hutsko.

Confessions - Sunday, 10:30 a.m.

Divine liturgy - Sunday, 11 a.m.

Augusta Baptist

Augusta Baptist Church, 1371 Boyles Run Road, Sunbury.

Pastor - Robert S. Commerford.

Sunday school - 9 a.m.

Morning worship - 10:15 a.m.

Evening service - 6:30 p.m.

Activities - Sunday, youth group, 6 p.m., Kids Club, 6:30 p.m.; Tuesday, Bible study and prayer meeting, 6:30 p.m.

Augustaville Wesleyan

Augustaville Wesleyan Church, 2556 State Route 890, Paxinos.

Pastor - Greg Clendaniel.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:40 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Wednesday, adult Bible study, Faith Weaver Friends and youth Bible bowl, 7 p.m.

Bethany Bible Fellowship

Bethany Bible Fellowship Church, 654 Wilburton Road (across from Mount Carmel Estates), Mount Carmel.

Pastor - Philip Norris.

Sunday school - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:45 a.m.

Message - "Evangelistic Mission of the Church."

Special music - Melissa Miller.

Evening service - 6 p.m.

Message - "God Humbles the Proud."

Activities - Sunday, Senior Saints lunch out, 12:45 p.m., choir practice, 7:10 p.m.; Tuesday, Senior Saints fellowship, 10 a.m.; Wednesday, children's program, 6:30 p.m., adult prayer and Bible study, 7 p.m.

Bethany EC

Bethany EC Church, 1238 Market St., Ashland.

Pastor - Mark Brownson.

Sunday school, 9:15 a.m. (adults and children).

Worship service, 10:30 a.m.

Activities - Wednesday, Bethany Bible club, 6:30 to 7:30 p.m., kindergarten through sixth grade, prayer meeting, weekly, 6:30 to 7:30 p.m. For information, call 875-3000.

Bethel Union

Bethel Union Chapel, West Cameron Township.

Pastor - Dave Butler.

Sunday school - 9:30 a.m. (All ages).

Morning worship - 10:30 a.m.

Special music - MaKayla Brouse.

Nursery - Kristin Knock and Kerry Segar, 10:30 a.m.

Junior church - Opal Lenig and Audrey Ditty, 10:30 a.m.

Evening worship - 6 p.m.

Activities - Monday, ladies fellowship, 6 p.m.; Tuesday, prayer worship, 6 p.m.; Wednesday, Bible study, 6 p.m., King's Kids, 6:30 p.m.; Thursday, ladies Bible study, 6:30 p.m.

Calvary Bible

Calvary Bible Fellowship Church, 35 S. Second St., Shamokin.

Pastor - Ferdie Madara.

Sunday school - 9:30 a.m.

Morning worship, 10:35 a.m. Praise team. Message by Pastor Madara. Children's church, AWANA children's program and youth group for grades 7 to 12, 5:45 p.m.; evening prayer service - 6 p.m.

­Christ's Reformed UCC

Christ's Reformed UCC, Helfenstein.

Pastor - Jerry Schlegel.

Worship - 10:15 a.m.

Scripture - Psalm 144: 1-11.

Message - "The Soldier's Psalm."

Participant - Jeff Haas, organist; Dorene Choffel, worship assistant.

Church of Our Lady

Church of Our Lady, 47 S. Market St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Francis J. Karwacki.

Weekday Masses - 8 a.m. Monday through Saturday.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 8:30 and 11 a.m.

Confessions - Daily before 8 a.m. Mass; Saturday, 3 to 4 p.m.

Church of Nazarene

Church of the Nazarene, Route 901, Lavelle.

Sunday - 9:30 a.m.

Sunday school classes for all ages - 11 a.m.

Clark's Grove UMC

Clark's Grove United Methodist Church, Irish Valley Road, Paxinos. Handicapped accessible.

Pastor - Billy Frick.

Sunday school for all ages - 9 a.m.

Worship service - 10:15 a.m.

Fall sermon series on "Emotionally Healthy Spiritually."

Activities - Sunday, youth group for grade 6 and up. 6:30 p.m.; Wednesday, guided prayer time, 6:30 p.m., mid-week worship with studying in depth, "Emotionally Healthy Spirituality," 6:45 p.m.

Divine Redeemer

Divine Redeemer Church, West Avenue and Poplar Street, Mount Carmel.

Pastor - The Rev. John A. Szada Jr.

Weekday Masses - Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday, 7 a.m.; Saturday at 8 a.m.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m. (Sunday obligation); Sunday, 8 and 10:30 a.m.

Holy Day Masses - 6 p.m. eve of holy days. 7 a.m. and 6 p.m. (Holy Day).

Holy Hour - First Friday of the month, 3 to 4 p.m.

Confessions - Saturday, 2:30 to 3:30 p.m.; after morning novena Thursday, during First Friday Holy Hour or any time by appointment.

Novenas - Monday, Miraculous Medal novena after morning Mass; Thursday, St. Jude Thaddeus novena after morning Mass; Saturday, St. Francis novena after morning Mass.

Elysburg Alliance

Elysburg Alliance Church, 113 W. Alpha Ave., Elysburg.

Pastor - The Rev. Chad Froelich.

Morning worship services - 8 and 10:30 a.m. The Rev. Stan Sanger.

Sunday school for all ages - 9:15 a.m.

Children's church - 10:30 a.m. Ages 4 to 12.

Kids Konnection (grades pre-K to 5), 6 to 7:30 p.m.

Activities ­- Wednesday, Collide youth group, 6:45 to 8:15 p.m., Pastor Froelich; adult Bible study, prayer. 7 p.m.

Second and fourth Saturdays of the month, contemporary service, 6:30 p.m. Rev. Froelich.

Elysburg Presbyterian

Elysburg Presbyterian Church, 320 W. Valley Ave. (Route 487), Elysburg.

Pastor - Matthew Young.

Sunday school for all ages, 9 a.m.

Worship service, 10:30 a.m., with nursery provided.

Pastor Young will be preaching from Hebrews 10: 19-25. Message: "Draw Near to God."

New members will be taken in.

Musicians - Debbie Cecco, organist; Eileen Reigel, pianist, and contemporary praise group.

Activities - Sunday, jr.-sr. high youth group at Veterans' Memorial, 1 p.m.; Tuesday, Hebrew Bible study, 11 a.m., deacons meeting, 6:30 p.m., Southern Columbia Gospel Choir, 7:30 p.m.; Wednesday, choir practice, 6:30 p.m., bell choir practice, 7:30 p.m.; Thursday, women's prayer Ggoup, 5 p.m.; Friday, Breakfast with Jesus, 8:30 a.m., 5th Quarter, 9 p.m.

Elysburg UMC

Elysburg United Methodist Church, 171 W. Center St., Elysburg.

Pastor - The Rev. Michelle Beissel.

Morning worship - 9 a.m., with children's Sunday school. Coffee fellowship following worship. Nursery care provided for those up to 4 years old; adult Sunday school, 10:15 a.m.

Participants - Steve Appel, head usher; Marilyn and Duane Crowl, greeters; Linda Wodzak, scripture reader; Cassidy Roadarmel, acolyte; John Romanoski, organist; Lynne Homiak, pianist; Lucy Bidelspach, shepherding; Nan Weller, choir director.

Activities - Tuesday, Circle of Prayer, 10 a.m.; Thursday, choir rehearsal, 7 p.m.

Emmanuel UMC

Emmanuel United Methodist Church, 328 Center St., Coal Township.

Pastor - The Rev. Betty Ford.

Coffee fellowship - 8 to 9 a.m.

Worship - 9:30 a.m., with children's Sunday school.

Activities - Tuesday and Thursday, exercise class, 6:30 p.m.; third Wednesday of the month, cookie ministry, 5 p.m.; second Saturday of the month, health screening, 8 to 10 a.m.; fourth Sunday of the month, movie night, 5 p.m.

Faith Bible

Faith Bible Church, Burnside.

Pastor - Perry Ross.

Pianist - Robert Witmer III.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Evening service - 7 p.m.

Activities - Wednesday, Kids Club, Bible study and prayer, 7 p.m.

Faith Community Church

Pastor - Dale Hill, 751-5101.

Sunday worship - 10:30 a.m.

First Baptist, Shamokin

First Baptist Church, 10 E. Lincoln St., Shamokin.

Pastor - The Rev. Samuel Derr.

Church school - 9:45 a.m.

Morning worship - 10:45 a.m.

Choir organist - Judith Pensyl.

Evening service - 6 p.m.

Pianist - Redelia Shoffler.

Activities - Wednesday, choir rehearsal, 6 p.m., prayer, praise and testimony, Bible study, 7 p.m.

First Baptist, Trevorton

First Baptist Church, 510 S. Ninth St., Trevorton.

Pastor - Dan Conklin.

Associate pastor - Andy York.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:40 a.m.

Evening worship - 6 p.m.

Activities - Sunday, youth group, 5:45 p.m., choir practice, 7 p.m.; Wednesday, AWANA, 6:30 p.m., prayer and Bible study, 7 p.m.

First Presbyterian

First Presbyterian Church, Sunbury and Liberty streets, Shamokin.

Worship - 10:30 a.m.

Participants - Noriene Ladd, organist; Mary Ann Stump, assistant organist; Andrew Ladd, acolyte; William Milbrand, choir director; Charlene Lesher, Terry Persing and Wendy Wary, Sunday school; Wendy Wary, secretary; William Persing Sr., sexton.

First UMC, Kulpmont

First United Methodist Church, Ninth Street, Kulpmont.

Pastor - Beverly Petrovich.

Worship - 9:30 a.m., with children's Sunday school.

Activities - Second Saturday of the month, Angels Table luncheon, 11 a.m. All welcome.

First UMC, Mt. Carmel

First United Methodist Church, 46 N. Hickory St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Susan J. Roehs.

Worship service - 9:45 a.m.

Sunday school - 10 a.m.

Sermon - "Sacrificial Living, Sacrificial Giving," by Pastor Roehs.

Participants - Sharon Styer, organist; Rick Schnee, head usher; Bob Welker, sound director; Joann Johnson, greeter; Eileen Ramage, liturgist; Jonas Bettleyon, acolyte; Pastor Susan, children's time; Rick Schnee, counter.

Activities - Tuesday, Brownie troop, 6;30 p.m., Al-Anon meeting, 7 p.m.; Saturday, Nov. 17, Annual Charge Conference with district superintendent, 12:30 p.m.

First UMC, Shamokin

First United Methodist Church, Sunbury Street, Shamokin.

Pastor - Zachary Hopple.

Adult and children's Sunday school - 9:15 a.m.

Worship - 10:30 a.m.

Participants - Cookie Schlader, liturgist; Betty Edwards and Linda Pita, greeters.

Activities - Monday, Bible Study in parlor, 6 p.m.

Good Shepherd

Good Shepherd Lutheran Church, 35 N. Ninth St., Ashland.

Pastor - The Rev. Dana Heckman-Beil.

Worship service - 9 a.m.

Grace Chapel

Grace Chapel, 126 Airport Road, Shamokin.

Pastor - Alan Langelli.

Sunday school, adult Bible study and fellowship, 9:30 a.m.; mrning worship, 10:30; evening worship, youth group and Discovery Kids, 6:30 p.m.

Wednesday Bible study and prayer, 6:45 p.m. Nursery provided for all Sunday services.

Participants - Judd Seger, Ray Petro, Billy Swank and Jim Zimmerman, ushers; Ed Begis, Bible reading and prayer; praise team; Cathy Klinger, music director, pianist and vocalist; Rob Klinger, drums; Marcy Donmoyer, flute; Emma Donmoyer, keyboard; Edwin Karns, Donna Blue, Diane Seger, Karen Graboski, Lori Langelli, Sandy Thomas and Ed Begis, vocalists; Robbie Spotts, sound system; Joe Long, camera, and Shawn Hine, computer system.

Upcoming events - Sunday, evening service, "Strengthening the Family," speaker, John Radke; Monday, ladies fellowship; Tuesday, business meeting; Wednesday, men's prayer breakfast; Nov. 17, Shepherd's meeting at the parsonage; Nov. 18, Harvest Home supper, 5 p.m. and Strengthening the Family, 6:30 p.m. service, speaker, Bruce Weatherly.

Grace Evangelical

Grace Evangelical Independent Church, Locustdale.

Pastor - The Rev. Rose M. Marquardt.

Sunday school, 9:45 a.m.

Worship service, 11 a.m.

Children's Sunday school, 11 a.m.

Grace Lutheran

Grace Evangelical Lutheran Church, 10 S. Seventh St., Shamokin.

Pastor - The Rev. David M. Byerly.

Sunday school, 9 a.m.

Service of the Word and Sacrament, 10:15 a.m.

Participants - Harry Deitz, worship assistant; Eric Joraskie, acolyte; John Wondoloski, crucifer; Mr. and Mrs. Terry Keefer, communion bearers; Debbie Keefer and Karena Weikel, altar care; Mr. and Mrs. Harry Deitz, greeters; Rebecca Romanic, nursery; Adam Swift Jr., Lamar Grow, Ron Kerstetter, Bruce Romanic, John Strausser and Frank Yost, ushers; Walter Boyer, organist; Charlene Pell, acting choir director and Shelley Faust, cantor.

Activities - Monday, Brownies, fellowship hall, 5 p.m.; Tuesday, Tulpehocken Pastors' Conference, 10 a.m., Joint Council, fellowship hall, 7 p.m.; Wednesday, Daisies/Brownies, primary room, 6 p.m., Thursday, Living with Grief, church parlor, 10:30 a.m., Girl Scouts, fellowship hall, 7 p.m.

Grace Lutheran

Grace Lutheran Church, 146 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. Joan Brown.

Service with Communion, 10:45 a.m. 24th Sunday after Pentecost.

Services for Grace Lutheran will be held at St. Matthew's (Slovak) Lutheran Church, Mount Carmel, in November.

Grace UCC

Grace United Church of Christ, Third and Market streets, Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Joan A. Brown.

Worship service, 9 a.m.

Sunday school, 9 a.m.

Participants - Bryan Lapinski, organist; Trevor Shuder, acolyte; Rich Mauray and Ray Rothermel, ushers.

Activities - Monday, confirmation class, 4:45 p.m., consistory meeting, 7 p.m.; Nov. 18, Harvest Home Sunday, Community Thanksgiving service at Church of Our Lady, 7 p.m..

Harvest Worship

Harvest Worship Ministries, 2079 Upper Road, West Cameron Township, 850-4280, harvestworshipministries.com

Pastor - Sandy Wary.

Sunday school, 9:30 a.m.

Worship service, 10:30 a.m.

Hidden Valley

Hidden Valley Community Church, 162 Hidden Valley Lane, Mifflinburg. Non-denominational Bible church.

Pastor - Gary L. Owens.

Worship service, 10 a.m., clubhouse. Casual dress welcome.

Himmel's Church

Himmel's Church, 1941 Schwaben Creek Road, Rebuck, 425-2200.

Pastor - Pastor Jane H. Compton.

Sunday school - 9 a.m.

Worship service - 10:15 a.m.

Holy Angels

Holy Angels Church, 855 Scott St., Kulpmont.

Pastor - The Rev. Andrew Stahmer.

Confessions - Saturday, 4 to 5 p.m.

Weekday Masses - Monday and Thursday, 6:30 p.m.; Tuesday, Wednesday, Friday and Saturday, 8 a.m.

Weekend Masses of Obligation - Saturday, 5:30 p.m.; Sunday, 8:30 and 10:30 a.m.

Activities - Sunday, PREP grades 6, 7 and 8, 9 a.m., veterans' memorial Mass at 8:30 a.m. Mass; Monday, PREP grades 1 to 5; Tuesday, bingo in Holy Angels Activity Center, doors open at 4:30 p.m., games begin at 6:15 p.m.; Wednesday, youth choir practice, 4:15 p.m., adult choir practice, 7 p.m.; Thursday, finance council meeting, 7:15 p.m.

Holy Trinity

Holy Trinity Episcopal Church, 150 E. Lincoln St., Shamokin.

Interim rector - The Rev. Father Kimberly Brooks.

Celebrant - The Rev. Deacon Richard A. Hazzard.

Worship - 10 a.m.

Handicapped accessible. Church school for children. Nursery care available.

Hope Community Church

Hope Community Church, non-denominational Bible church, 551 W. Fourth St. (formerly Lazarski's Banquet Hall), Mount Carmel.

Pastor - Dan Renno.

Christian education for all ages, 9 a.m.

Fellowship time, 9:45 a.m.

Praise and worship service, 10:15 a.m.

Irish Valley UMC

Irish Valley United Methodist Church, Irish Valley Road, Paxinos.

Pastor - Beverly Petrovich.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 11 a.m.

Johnston City UMC

Johnston City United Methodist Church, 200 Main St., Ranshaw.

Pastor - Dan Siddle.

Worship service, 9 a.m.

Participants - Barbara Cummings and Janette Nute, greeters; Rena Keegan and Jane Klembara, acolytes; June Ramer, Rena Keegan and Janette Nute, ushers; June Ramer, Jane Klembara, Rena Keegan and Myra Golden, liturgists; Jane Klembara, musician.

Miller's Crossroads

Miller's Crossroads UMC, 1929 Plum Creek Road, Stonington, Sunbury RR 4.

Pastor - Michelle Beissel.

Worship, 9:30 a.m.; Sunday school, 10:30 a.m.

Participants - Betsy Bradigan, organist.

Ministry of the Water and Spirit

Ministry of the Water and Spirit Church, 110 Church St., Locust Gap.

Pastor - James Bowers.

Sunday Service - 10:30 a.m.

Mother Cabrini

Mother Cabrini Church, North Shamokin Street, Shamokin.

Pastor - The Rev. Martin Kobos, O.F.M. Conv.

Parochial vicar - The Rev. Adam Ziolkowski, O.F.M. Conv.

Masses -Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7, 9 and 11 a.m.

Confessions - Daily, 7:30 to 7:50 a.m.; Saturday, 3 to 3:45 p.m.

Recitation of the Rosary - Monday through Friday, 5 p.m., in the church.

Activities - Sunday, religious education classes, 10:15 a.m., Shamokin Street religious education building, eucharistic devotions begin after 11 a.m. Mass, eucharistic devotions, 7 p.m.; Monday, bingo, church hall, 6:15 p.m., eucharistic devotions, 7 p.m.; Tuesday, Feast of Mother Cabrini, closing of eucharistic services, 7 p.m., altar servers, lectors, and eucharistic ministers to meet at church at 5:45 p.m. Social with light refreshments to follow in church hall; Wednesday, RCIA at the Pauline Center, 6:30 p.m. Mother Cabrini novena continues Saturday through Monday following 8 a.m. Mass, Sunday through Saturday.

Mountainside

Mountainside Assembly of God, 1900 Trevorton Road, Coal Township.

Pastor - The Rev. Richard H. Earl.

LIFEQuest breakfast for all, 9 a.m.

LIFEQuest classes for all ages, 9:30 a.m. Nursery.

Morning worship, 10:30 a.m.

Evening activities, 6 p.m.

Activities - Wednesday, SUPERKids for ages 5 to 11 and adult discipleship, 6:30 p.m.

Mount Zion

Mount Zion Welsh Congregational United Church of Christ, Grant and Church streets, Shamokin.

Pastor - Gerald Lloyd Jr.

Worship service, 10:30 a.m.

Scripture - Psalm 127 and Mark 12: 38-44; sermon - "Widow Gives All She Has."

Participants - Philip Maue, organist.

New Life Church

New Life Church of God, 129 W. Second St., Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. John D. Ashbaugh.

Sunday school, 9:30 a.m.

Prelude, 10 to 10:30 a.m., flute solo.

Worship service, 10:30 a.m.; junior church, nursery available. Handicap accessible, wheelchair available, church side/back entrance.

Activities - Prayer room open mornings; Saturday, prayer, fellowship and coffee. Nov. 25, Sunday evening praise and worship service, 7 p.m.

Oak Grove UMC

Oak Grove United Methodist Church, Marley Road, Overlook.

Pastor - The Rev. Zachary Hopple.

Worship, 9 a.m.

Sunday school for all ages, 10:35 a.m.

Activities - Monday, women's Bible study, 7 p.m.; Thursday, free karate classes at church, children age 5 to 12, 6:30 to 7:15 p.m.; 13 and up, 7:30 p.m.; Bountiful Blessings outreach, 6 to 8 p.m., first and third Fridays of the month.

Our Lady of Fatima

Our Lady of Fatima Catholic Church of the East, 110 E. Avenue and Hickory Street, Mount Carmel.

Pastor - Most Rev. Ramzi R. Musallam, Bishop.

Confessions - Before Mass and upon request.

Rosary, 2:30 p.m.

Holy Mass, 3 p.m.

Activities - Thrift shop open, Thursday, noon to 5 p.m., Friday, 10 a.m. to 6 p.m., Saturday, 10 a.m. to 3 p.m.

Our Lady of Hope

Our Lady of Hope Parish, Chestnut and First streets, Coal Township.

Pastor - The Rev. Adrian Gallagher, O.F.M. Conv.

Daily Masses - Monday through Friday, 7 a.m., Holy Spirit chapel.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7 and 11 a.m.

Holy Day of Obligation Mass, 5:30 p.m. Vigil Mass and 7 a.m. morning of the Holy Day.

Sacrament of Reconciliation - Saturday, 3 to 3:45 p.m.