All Saints

All Saints Evangelical Lutheran Church, 12th and Scott streets, Kulpmont.

Pastor - The Rev. Alfred J. Bashore.

Worship service - 9 a.m.

Participants - Richard Kovach, lector and/or communion assistant; Marsha Karnes, altar guild and/or communion assistant.

Assumption BVM

Assumption B.V.M. Ukrainian Catholic Church, Paxton Street, Centralia.

Pastor - The Very Rev. Archpriest Michael Hutsko.

Confessions - Sunday, 10:30 a.m.

Divine liturgy - Sunday, 11 a.m.

Augusta Baptist

Augusta Baptist Church, 1371 Boyles Run Road, Sunbury.

Pastor - Robert S. Commerford.

Sunday school - 9 a.m.

Morning worship - 10:15 a.m.

Evening service - 6:30 p.m.

Activities - Sunday, youth group, 6 p.m., kids club, 6:30 p.m.; Tuesday, Bible study and prayer meeting, 6:30 p.m.; fourth Thursday of the month, L.I.F.E. for seniors age 55 and up, noon.

Augustaville Wesleyan

Augustaville Wesleyan Church, 2556 State Route 890, Paxinos.

Pastor - Greg Clendaniel.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Wednesday, adult Bible study, children's ministry and youth Bible bowl, 7 p.m.

Bethany Bible

Bethany Bible Fellowship Church, 654 Wilburton Road.

Pastor - Philip Norris.

Sunday school - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:45 a.m.

Message - "By Grace Alone."

Evening worship in the pavilion - 6 p.m.

Message - "Answered Prayer."

Activities - Wednesday, children and youth programs, and adult prayer and Bible study, 7 p.m.

Bethany EC

Bethany EC Church, 1238 Market St., Ashland.

Pastor - Mark Brownson.

Sunday school - 9:15 a.m. (adults and children).

Worship service - 10:30 a.m.

Activities - Wednesday, Bethany Bible club, 6:30 to 7:30 p.m., kindergarten through sixth grade, prayer meeting, weekly, 6:30 to 7:30 p.m.; free clothing closet, every first and third Saturday of each month, 10 a.m. to 2 p.m.

Bethel Union

Bethel Union Chapel, West Cameron Township.

Pastor - Dave Butler.

Sunday School - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:30 a.m., with junior church.

Special music - Carol Dagen.

Participants - Janice Rebuck and Karen Newman, nursery.

Evening worship - 6 p.m.

Activities - Tuesday, prayer worship, 6 p.m.; Wednesday, Bible study, 6 p.m.

Calvary Bible

Calvary Bible Fellowship Church, 35 S. Second St., Shamokin.

Pastor - Ferd Madara.

Sunday school for all ages - 9:30 a.m.

Morning worship service - 10:35 a.m. Praise team.

Guest speaker - Special guest Matthew Good, missionary to Poland.

Coal Township Highrise service - 2 p.m.

Evening service - 6 p.m.

Church of the Nazarene

Church of the Nazarene, Route 901, Lavelle.

Pastor - Jeremy Smallwood.

Sunday school classes for all ages - 9:30 a.m.

Worship service - 10:45 a.m.

Clark's Grove UMC

Clark's Grove United Methodist Church, Irish Valley Road, Paxinos. Handicapped accessible.

Pastor - Billy Frick.

Sunday school for all ages - 9 a.m.

Worship service - 10:10 a.m.

Youth service - 6:30 p.m.

Activities - Wednesday, prayer and Bible study, 6:30 p.m.

Divine Redeemer

Divine Redeemer Church, West Avenue and Poplar Street, Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Martin O. Moran III.

Weekday Masses - Monday, Tuesday, Wednesday and Friday, 7 a.m.; Saturday, 8 a.m.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m. (Sunday obligation); Sunday, 8 and 10:30 a.m.

Holy day Masses - 6 p.m., eve of holy days. 7 a.m. and 6 p.m., holy day.

Confessions - Saturday, 2:30 to 3:30 p.m.; after morning novena Wednesday, or any time by appointment.

Novenas - Monday, Miraculous Medal novena after morning Mass; Wednesday, St. Jude Thaddeus novena after morning Mass; Saturday, St. Francis novena after morning Mass.

Elysburg Alliance

Elysburg Alliance Church, 113 W. Alpha Ave., Elysburg.

Pastor - The Rev. Andrew Knisely.

Service - 8 and 10:30 a.m. with a message from Pastor Knisely.

Sunday school for all ages - 9:15 a.m.

Activities - Wednesday, prayer ministry, 7 to 8 p.m.; Sept. 21, AWANA for children ages 3 to fifth grade, 6 to 7:30 p.m.

Elysburg Presbyterian

Elysburg Presbyterian Church, 320 W. Valley Ave. (Route 487), Elysburg.

Pastor - Matthew Young.

Sunday school for all ages - 9 a.m.

Worship service - 10:30 a.m. Nursery provided.

Message - Pastor Young preaching on "Jesus Testifies!"

Scripture - John 5:28-47.

Musicians - Debbie Cecco, organist; Eileen Reigel, pianist.

The deacons will hold a food drive for the Elysburg Food Pantry all summer. Requested are canned and dry goods, especially cereal, peanut butter and jelly, applesauce, juice, powdered pre-sweetened summer drinks, condiments, pasta, sauce and soup.

Activities - Sunday, Lifetree Cafe, "Encountering God," 7 p.m.; Friday, Breakfast with Jesus Bible study, 8:30 a.m., junior high youth group, 3 to 5 p.m., senior high youth group, 5 to 7 p.m.; Aug. 24, fall Sunday school kickoff, 9 a.m.

Elysburg UMC

Elysburg United Methodist Church, 171 W. Center St., Elysburg.

Pastor - The Rev. Michelle Beissel.

Morning worship - 8:30 a.m. No Sunday school. Coffee fellowship following the worship.

Participants - Jack Crowl, head usher; Nancy Booth and Edna Ehret, greeters; Carole Swank, scripture reader; Cooper Rouse, acolyte; Olivia Bodner, organist; Marilyn Crowl, shepherding.

Activities - Monday, United Methodist Men at Miller's Crossroads, 6 p.m.; Tuesday, prayer circle, 10:30 a.m., lay leadership meeting, 7 p.m.; Thursday, Elysburg Food Pantry, 10 a.m. to noon, Elysburg UMC.

Emmanuel UMC

Emmanuel United Methodist Church, 328 Center St., Coal Township.

Pastor - The Rev. Betty Ford.

Coffee fellowship - 8 to 9 a.m.

Worship - 9:30 a.m., with children's Sunday school.

Activities - Tuesday and Thursday, exercise class, 6:30 p.m.; third Wednesday of month, cookie ministry, 5 p.m.; second Saturday of the month, health screening, 8 to 10 a.m.; fourth Sunday of the month, movie night, 5 p.m.

Faith Bible

Faith Bible Church, Burnside.

Pastor - Perry Ross.

Pianist - Robert Witmer III.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Evening service - 7 p.m.

Activities - Wednesday, Kids Club, Bible study and prayer, 7 p.m.

Faith Community Church

Pastor - Dale Hill, 570-751-5101.

Sunday worship - 10:30 a.m.

First Baptist, Shamokin

First Baptist Church, 10 E. Lincoln St., Shamokin.

Pastor - The Rev. Samuel Derr.

Church school - 9:45 a.m.

Morning worship - 10:45 a.m.

Choir organist - Judith Pensyl.

Evening service - 6 p.m.

Organist - Judith Pensyl.

Activities - Wednesday, choir rehearsal, 1 p.m., prayer, praise and testimony and Bible study, 7 p.m.

First Baptist, Trevorton

First Baptist Church of Trevorton, 510 S. Ninth St., Trevorton.

Pastor - Dan Conklin.

Sunday school - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:40 a.m.

Evening service - 6 p.m.

First Presbyterian

First Presbyterian Church, Sunbury and Liberty streets, Shamokin.

Minister - The Rev. Jim Phillips.

Worship - 10:30 a.m.

Special music - Melissa Eisenhauer.

Participants - Noriene Ladd, organist; Mary Anne Stump, assistant organist; William Milbrand, choir director; Andrew Ladd, acolyte; William and Terry Persing, ushers and greeters; Terry Persing, Charlene Lesher and Wendy Wary, Sunday school/nursery; William Persing Sr., sexton, and Wendy Wary, secretary.

Activities - Thursday, Bible study, 6:30 p.m.

First UMC, Kulpmont

First United Methodist Church, Ninth Street, Kulpmont.

Pastor - Beverly Petrovich.

Worship - 9:30 a.m., with children's Sunday school.

Activities - Second Saturday of the month, Angels Table luncheon, 11 a.m.

First UMC, Mount Carmel

First United Methodist Church, 46 N. Hickory St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Susan J. Roehs.

Worship service - 9:30 a.m.

Sunday School - 9:45 a.m.

Sermon - "Took the Crumbs, Made a Meal."

Participants - Sharon Styer, organist; J. Kevin Jones, head usher; Kevin Styer, sound technician; Bret Getty, liturgist; Jillian Maurer, acolyte; Cathy Welker, counter; Pastor Susan, children's time.

Activities - Monday, finance committee meeting, 6:30 p.m.; Tuesday, Brownie troop meeting, 6 p.m., Al-Anon meeting, 7 p.m.; Monday, Aug. 25, administrative council, 6:30 p.m.

First UMC, Shamokin

First United Methodist Church, Sunbury Street, Shamokin.

Pastor - Zachary Hopple.

Adult and children's Sunday school - 9:15 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Participants - Sharon Williams, liturgist; Kay Berry and Cookie Schlader, greeters.

Activities - Monday, Bible study, 6 p.m. Jane Williams will be on nursery duty.

God's Missionary

God's Missionary Church in the Valley, 768 Bear Valley Ave., Shamokin.

Pastor - The Rev. Howard R. McKenzie.

Sunday school - 9:45 a.m.

Sunday worship and children's church - 10:45 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Thursday, prayer meeting, 7:30 p.m.

Good News Bible

Good News Bible Church, 221 Main St., Locustdale.

Sunday worship - 3 p.m.

Guest speaker Danny Overkott will speak on the topic, "Unsearchable Riches," based on I Corinthians 6:19,20 and Ephesians 2:19--3:12.

Participants - Shirley Brass, prayer chain coordinator; Wes Brassington, deacon; Bob Keener, church ministry coordinator, and Jill Keener, music coordinator.

Activities - Wednesday, prayer gathering and Bible study, 6:30 p.m.

Good Shepherd

Good Shepherd Lutheran Church, 35 N. Ninth St., Ashland.

Pastor - The Rev. Dana Heckman-Beil.

Worship service - 9 a.m.

Grace Chapel

Grace Chapel, 126 Airport Road, Shamokin.

Pastor - Alan Langelli.

Sunday Bible fellowship groups for all ages - 9:30 a.m.

Sunday morning worship - 10:30 a.m.

Guest speaker - Pastor Danny Evans.

Sunday evening worship/young couples class - 6:30 p.m.

Nursery care is provided for all Sunday services.

Activities - Sunday, CLD leaders meeting; Tuesday, blood drive and nursery policy meeting; Aug. 31, Grace Chapel's 63rd anniversary, guest speakers, Scott and Lauralie Brock; Monday and Thursday, ladies Bible study; Thursday, men's Bible study.

Grace Evangelical

Grace Evangelical Independent Church, Locustdale.

Pastor - The Rev. Rose Marquardt.

Sunday school - 9:45 a.m.

Worship service - 11 a.m.

Children's Sunday school - 11 a.m.

Grace Lutheran, Shamokin

Grace Evangelical Lutheran Church, 10 S. Seventh St., Shamokin.

Pastor - The Rev. David M. Byerly.

Worship service - 10:15 a.m.

No adult Sunday school for the summer.

Participants - Ron Weller, worship assistant; Cameron Wayne, acolyte/crucifer; Faust family, communion bearers; Shelley Faust and Sandy Wayne, altar care; Mr. and Mrs. David Hand, greeters; Pam Rhoades, driver; Jeanne Hoffa, Beverly Deitz, Fran Hand, Nancy Joraskie, Treva Madison, Susan Portzline, Jeanne Romanic and Sara Yoder, ushers; Walter Boyer, organist; Charlene Pell, choir director.

Activities - Tuesday, joint stewardship/evangelism committee, 7 p.m.; Thursday, Living with Grief, church parlor, 10:30 a.m.

Grace Lutheran, Mount Carmel

Grace Lutheran Church, 145 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. Alfred Bashore.

Service with communion - 10:45 a.m.

Guest speaker - The Rev. Dr. Thomas Martin.

Participants - Linda Rubendall, organist; Zachary Hunter, lector; William Brass, president; Charles Barnes, sexton and bell ringer.

Services for August are being held at Grace Lutheran Church.

Today at 6 p.m. - The group Recreation USA will sing at Grace Church. There will be a good-will offering.

Grace UCC

Grace United Church of Christ, Third and Market streets, Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Joan A. Brown.

Morning worship - 9 a.m.

Participants - Bryan Lapinski, organist; Aurora Froutz, acolyte; Don Hildenbrand and Carol Tarlecki, ushers.

Activities - Wednesday, Dorcas Class, 6 p.m., Shamokin OIP.

Harvest Worship

Harvest Worship Ministries, 2079 Upper Road, West Cameron Township, 570-850-4280, harvestworshipministries.com.

Pastor - Sandy Wary.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Hidden Valley

Hidden Valley Community Church, 162 Hidden Valley Lane, Mifflinburg. A non-denominational Bible church.

Pastor - Gary L. Owens.

Pastor Gary can be reached by calling the office at 570-966-1330, or by cell at 570-486-3967.

Himmel's Church

Himmel's Church, 107 Covered Bridge Road, Dornsife.

Pastor - Jane H. Compton.

Worship service - 9 a.m.

Communion is celebrated the first Sunday of every month.

Activities - Aug. 24, The Barbers, a Christian singing group will conduct the worship service in the church grove. They will also present an outdoor concert at 7 p.m. in the grove.

Holy Angels

Holy Angels Church, 855 Scott St., Kulpmont.

Pastor - The Rev. Andrew Stahmer.

Confessions - Saturday, 4 to 5 p.m.

Weekday Masses - Monday and Thursday, 6:30 p.m.; Tuesday, Wednesday, Friday and Saturday, 8 a.m.

Weekend Masses of obligation - Saturday, 5:30 p.m.; Sunday, 8:30 and 10:30 a.m.

Activities - Sunday, PREP classes, grades 6, 7, 8 at 9 a.m.; Monday, prep classes, grades 1 to 5, at 5:30 p.m.; Tuesday, bingo at the activity center, doors open at 4:30 p.m., game begins at 6 p.m.; Thursday, confirmation parent/candidate meeting, 7:15 p.m.,

Holy Trinity

Holy Trinity Episcopal Church, 150 E. Lincoln Street, Shamokin.

Clergy - The Rev. Frederic G. Stevenson, rector, and Deacon Richard Hazzard.

Sunday worship - 10 a.m. with holy eucharist. Children's Sunday school. Coffee hour.

Participants - Susan Zaner, greeter; Linda Riley, lector and intercessor; Oliver Fesniak and Frank Zaretski, ushers; Joshua Bashore, Hannah Bashore and Kyrstin Kinnaman, altar servers; Grethel Vinup, organist.

Activities - Wednesday, holy eucharist and healing, 10 a.m.

Hope Community Church

Hope Community Church, non-denominational Bible church, 551 W. Fourth St., Mount Carmel.

Pastor - Dan Renno.

Christian education for all ages - 9 a.m.

Fellowship time - 9:45 a.m.

Praise and worship service - 10:15 a.m.

Johnston City UMC

Johnston City United Methodist Church, 200 Main St., Ranshaw.

Pastor - Dan Siddle.

Worship service - 10 a.m.

Worship leaders - Barbara Cummings and Janette Nute, greeters; Rena Keegan and Jane Klembara, acolytes; June Ramer, Rena Keegan and Janette Nute, ushers; June Ramer, Jane Klembara, Rena Keegan and Myra Golden, liturgists; Jane Klembara, musician; Pastor Siddle, speaker.

Living Power

Living Power Ministries, 45 E. Fourth St., Mount Carmel.

Pastor/teacher - Walt Kriskie.

Pre-service prayer - 10 a.m,

Praise and worship - 10:30 a.m., followed by celebration service.

Sunday evening service - 6 p.m.

Activities - Wednesday, mid-week Bible study, 7 p.m., refreshments served.

Miller's Crossroads

Miller's Crossroads UMC, 1929 Plum Creek Road, Stonington, Sunbury RR 4.

Pastor - Michelle Beissel.

Sunday school - 9 a.m.

Worship service - 10:15 a.m.

Participants - Betsy Bradigan, organist.

Ministry of the Water and Spirit

Ministry of the Water and Spirit Church, 829 W. Pine St., Coal Township.

Pastor - James Bowers.

Sunday service - 10 a.m., pastor's home.

God's Chuck Wagon is an outreach of the Ministry of the Water and Spirit.

Mother Cabrini

Mother Cabrini Church, North Shamokin Street, Shamokin.

Pastor - The Rev. Martin Kobos, O.F.M., Conv.

Parochial vicar - Adam Ziolkowski, O.F.M., Conv.

Sunday Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7, 9 and 11 a.m.

Confessions - Daily, 7:30 to 7:50 a.m.; Saturday, 3 to 3:45 p.m.

Activities - Monday, bingo in the church hall, 6:15 p.m.; Friday, youth center 10th anniversary picnic, 5 to 10 p.m., RCA picnic grounds; Monday through Wednesday, food prep at shed, 9 a.m.; Wednesday to Friday, picnic grounds setup, meet at shed at 9 a.m.

Mountainside

Mountainside Assembly of God, 1900 Trevorton Road, Coal Township.

Pastor - The Rev. Richard H. Earl.

Coffee and breakfast snacks for all - 9 a.m.

LIFEQuest Sunday school classes for all ages - 9:30 a.m., with nursery available.

Morning worship - 10:30 a.m. Nursery and children's church.

Youth night - Bi-weekly, 5 p.m.

Activities - Wednesday, adult prayer and Bible study, Royal Rangers, ages 5 to 18, girls ministry, 6:30 p.m. Coffee served.

Monthly activities - First Sunday, communion and children's sermon, during 10:30 a.m. service; prayer burst on the first Sunday night of the month, 6 p.m.; second Tuesday, Women of Purpose meeting, 7 p.m.

Mount Zion

Mount Zion Welsh Congregational United Church of Christ, Grant and Church streets, Shamokin.

Pastor - Gerald Lloyd Jr.

Worship service - 10:30 a.m.

Scripture - Psalm 67 and Matthew 15:10-30.

Sermon - "What Makes You Unclean?"

Participants - Philip Maue, organist.

New Life Church

New Life Church of God, 129 W. Second St., Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. John D. Ashbaugh.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m. Junior church and nursery available. Handicapped accessible, wheelchair available, church side/back entrance.

Activities - Prayer room open mornings; prayer, fellowship and coffee, Saturdays, 9 a.m.; Monday through Friday, vacation Bible school, 6 to 8 p.m.; Aug. 24, evening praise and worship service, 7 p.m.

Oak Grove UMC

Oak Grove United Methodist Church, Marley Road, Overlook.

Pastor - The Rev. Zachary Hopple.

Worship - 9 a.m.

Sunday school for all ages - 10:35 a.m.

Activities - Monday, Bible study, 6 p.m., First United Methodist Church; Thursday, free karate classes at church, children ages 5 to 12, 6:30 to 7:15 p.m.; 13 and up, 7:30 p.m.; Open Arms outreach, 6 to 8 p.m., first and third Fridays of the month.

Our Lady of Hope

Our Lady of Hope Parish, Chestnut and First streets, Coal Township.

Pastor - The Rev. Steven G. Frenier, OFM Conv.

Daily Masses - Monday through Friday, 7 a.m., Holy Spirit Chapel.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7 and 11 a.m.

Holy day of obligation Mass - 5:30 p.m. Vigil Mass and 7 a.m. morning of the holy day.

Sacrament of reconciliation - Saturday, 3 to 3:45 p.m.

Our Lady of Mount Carmel

Our Lady of Mount Carmel, 47 S. Market St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Francis J. Karwacki.

Deacon - The Rev. Mr. Martin McCarthy.

Weekday Masses - 8 a.m. Monday through Saturday.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 8:30 and 11 a.m.

Holy days of obligation - 6:30 p.m. on the eve, 8 a.m. and 7 p.m. on the holy day.

Confessions - Daily 7:30 to 7:55 a.m. including Saturday or any time by appointment; Saturday, 3 to 3:50 p.m.

Peifer's Evangelical

Peifer's Evangelical Congregational Church, Mandata Road, Herndon.

Pastor - Bradley D. Hatter.

Sunday school - 9 a.m.

Worship - 10:30 a.m.

Queen of the Most Holy Rosary

Queen of the Most Holy Rosary Church, 599 W. Center St., Elysburg.

Pastor - The Rev. Alfred P. Sceski.

Masses - Weekdays, 8 a.m.; Saturday, 5 p.m.; Sunday, 8 and 10:30 a.m.

Confessions - Saturday, 4 to 4:30 p.m.

Restoration Ministries

Restoration Ministries Church, 525 W. Chestnut St., Shamokin.

Pastor - Paul K. Eby.

Pre-service prayer - 9 a.m.

Sunday school - 9:30 a.m. for all ages, JoAnne Long, superintendent.

Sunday worship service - 10:30 a.m. Pastor Paul will speak. The worship team will lead praise and worship. Special prayer will be available. Nursery care will also be available.

Children's church - 11:15 a.m. for ages 4 through 11, directed by Shirley Cintron.

Student Life Ministry youth service - 6:30 p.m. for all teens ages 12 to 18.

Activities - Monday, soup kitchen, 5 to 6 p.m.; Tuesday, cross training youth disciple class, dinner at 3 p.m., class taught by Fran Jones from 3:30 to 4:30 p.m.; Saturday, Soul Seekers group for ages 18 and older, 7 p.m.

St. John Lutheran

St. John Lutheran, 29 High Road Danville.

Pastor - Kris Brown.

Sunday school - 9:15 a.m.

Worship service - 10:30 a.m. Tenth Sunday after Pentecost.

Participants - Alice Roshon, acolyte; Alice Shultz and Leon Woodruff, communion assistants; David Bird and Leon Woodruff, ushers; Connie Shulski, organist; Pastor Brown, worship leader.

St. John's UCC

St. John's United Church of Christ, 117 N. Eighth St., Shamokin

Pastor - The Rev. Robert B. Peiffer.

Speaker - Eugene C. Boughner.

Contemporary service - 9 a.m. in fellowship hall.

Special music - Praise team.

Coffee/social time - 10 a.m. in fellowship hall.

Traditional service - 10:30 a.m. in sanctuary. Scheduled time for July and August only.

Special music - Thomas Christ.

Participants - Margaret Morris, organist; David L. Spotts, lay reader and children's message.

Activities - Monday, stewardship committee meeting, 5 p.m.; Tuesday, depression and bipolar support group meeting, 6 p.m.

WISL1480.com airs "Porch Talk," a St. John's produced discussion program, every Saturday morning at 10 a.m.

St. John's UMC

St. John's United Methodist Church, 1211 W. Arch St., Coal Township.

Pastor - The Rev. Karyn Fisher.

Lay leader - Paul Stehman.

Worship - 9 a.m. Children's church at 9:30 a.m.

Sunday school for all ages - 10:30 a.m.

Activities - Tuesday, men's group, 6 p.m., administrative board meeting, 7 p.m.; Friday, Narcotics Anonymous in lower level, 8 p.m.; Sunday, back-to-school backpack blessing, 9 a.m.; Aug. 30, senior choir rehearsal, new voices welcome, 8 a.m.; Sept. 6, third annual fall festival, 9 a.m. to 3 p.m.; Sept. 13, Book and Breakfest women's group is back, 9:15 a.m.; Sept. 21, back to church Sunday, bring a friend, 9 a.m.

New member class is forming, please see Pastor Karyn for details.

St. Joseph's Church

St. Joseph's Church, 11th and Walnut streets, Ashland.

Pastor - The Rev. John W. Bambrick.

Sister Elizabeth Kealy, IHM, director of religious education.

Confessions - Saturday, 3 to 3:30 p.m. Any time by appointment.

Rosary prayed before all Masses.

Mass schedule - Today, 4 p.m. (Vigil for Sunday); Sunday, 8:30 a.m.; Monday and Tuesday, 8 a.m.; Wednesday, adoration all day from 9 a.m., concluding with night prayers, benediction and Miraculous Medal devotions at 4:45 p.m., Mass at 5 p.m.; Thursday, 8 a.m.; Friday, noon; first Fridays Sacred Heart devotions.

St. Ann's Chapel, open each day for prayer. Monday, Tuesday, Thursday and Friday, 6 a.m. to 7 p.m.; Wednesday, 6 a.m. to 5:30 p.m.; Saturday, 8 a.m. to noon; Sunday, 9:30 a.m. to 7 p.m.

St. Mark Lutheran

St. Mark's Lutheran Church, 225 N. Market St., Elysburg.

Interim pastor - Kris Brown.

Worship service - 9 a.m. Tenth Sunday after Pentecost.

Participants - Deanna Edmunds and Peggy Richie, communion assistants; Calvin Dietrick, usher; Connie Shulski, organist; Pastor Brown, worship leader.

Activities - Monday, Wednesday and Friday, Elysburg senior center open from 8 a.m. to 4 p.m.; Wednesday, AA, 7 p.m.; Thursday, Boy Scouts, 8 p.m.

St. Matthew Lutheran

St. Matthew (Slovak) Lutheran Church, 301 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. Alfred Bashore.

Service with communion - 10:45 a.m. at Grace Lutheran Church, Mount Carmel.

St. Michael Orthodox

St. Michael's Orthodox Church, 131 N. Willow St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Theophan Marckey,

Divine liturgy - 9 a.m.

St. Patrick

St. Patrick Church, 331 W. Shamokin St., Trevorton.

Pastor - The Rev. Steven G. Frenier, OFM Conv.

Weekend Mass - Sunday, 9 a.m.

Weekday Mass - 8 a.m. Wednesday.

Sacrament of reconciliation - Wednesday after morning Mass or during the day.

St. Paul Lutheran

St. Paul Lutheran Church, 4663 Upper Road, Gowen City.

Pastor - The Rev. David M. Byerly.

Service of word and sacrament - 8:15 a.m.

Participants - Bill Smith, lector; Claire Bonshock and Carol Shinskie, communion assistants; Brianna Bonshock, acolyte/crucifer; Walter Boyer, organist and choir director.

Activities - Tuesday, joint stewardship/evangelism committee, Grace Church, 7 p.m.; Thursday, Living with Grief, Grace Church parlor, 10:30 a.m.

St. Paul's Reformed

St. Paul's Reformed United Church of Christ, Gowen City.

Pastor - Jerry Schlegel.

Worship time - 9 a.m. Manna for the Many donations today.

Message - "Have Faith and Believe."

Scripture - Mark 5:21-43.

Participants - Clifford Artman, organist.

St. Pauline Visintainer

St. Pauline Visintainer Center, 1150 Chestnut St., Box 115, Kulpmont.

"Chapel of the Crucified."

Eucharistic adoration - Friday, noon to midnight, and Saturday, 6 to 7 p.m.

St. Pauline Visintainer Center, open Saturday, Sunday, noon to 6 p.m.

Relics on display of Blessed Virgin Mary, St. Joseph, spouse of Mary, and St. Peter Apostle.

St. Peter's Lutheran

St. Peter's Evangelical Lutheran Church, Aristes.

Interim pastor - The Rev. Alfred Bashore

Service and sacrament of holy communion - 9 a.m.

Guest speaker - Dr. Thomas Martin.

Participants - Linda Rubendall, organist; Carol Buffington, choir director.

SS Peter and Paul

SS Peter and Paul Ukrainian Catholic Church, Avenue and Beech Street, Mount Carmel.

Pastor - The Very Rev. Archpriest Michael Hutsko.

Confessions - Saturday, 3:15 p.m., and Sunday, 8:15 a.m.

Weekday divine liturgies - 8 a.m. Monday, Wednesday, Thursday, Friday and Saturday.

Weekend divine liturgies - 4 p.m. Saturday and 9:15 a.m. Sunday.

Religious education classes - 6 to 7:15 p.m. Monday.

St. Peter's UCC

St. Peter's United Church of Christ, Overlook

Pastor - Paul T. Gurba Jr.

Morning worship - 8:30 a.m.

Sermon - "Secrets to You from God."

Verse of the day - Psalm 25:14a - "The secret of the Lord is with them that fear him."

Organist - Virginia Nefsky.

St. Stephen's

St. Stephen's Episcopal Church, Fourth and Maple streets, Mount Carmel.

Clergy - The Rev. Frederic Stevenson.

Service 8:30 a.m. Holy eucharist.

Handicapped accessible.

Second Saturday, 5 p.m., Holy eucharist at the St. Stephen Center.

Salem UCC

Salem United Church of Christ, 1300 W. Pine St., Coal Township.

Pastor - The Rev. Jean Eckrod.

Morning worship - 10 a.m.

Participants - Taylor Kashner, acolyte; Earl Foura, lay leader; Julie Updegrove and JudyLynn Weaver, beginners class; Barbara Skrivanek, junior class; Carolyn Weaver, organist; Brooke Strausser and Abigail Nye, greeters; MacKenzie Glosek, Sophie Rossnock, George Taylor and Michael Toter, ushers; Grace Stank, lighting and sound.

Pennies for Sergio will be received this Sunday. Members are asked to bring pennies to support the church's sponsored child from Guatemala.

A quiet room for young infants and nursery care for infants and toddlers is available during the morning worship hour at 10 a.m. Christian education is provided for children ages 3 to 12 immediately after children's time at the beginning of the worship service.

Activities - Wednesday, Senior Day participants will be going to Pier 87 in Muncy, leaving the church at 10:30 a.m.; church council meeting, 7 p.m.

Salvation Army

Christian Enrichment Center, 1300 W. Spruce St., Coal Township.

Commanding officer - Maj. Tina Streck.

Holiness meeting (worship) - 9:30 a.m.

Sunday school - 10:45 a.m.

Seibert Evangelical

Seibert Evangelical Congregational Church, Route 147, Herndon.

Pastor - Bradley D. Hatter.

Worship - 9 a.m.

Sunday school - 10:15 a.m.

Seventh Street

Seventh Street Primitive Methodist Church, 34 N. Seventh St., Shamokin.

Pastor - The Rev. David Wildoner.

Sunday school - 10 a.m.

Morning worship and children's church - 11 a.m.

Message - "Since Jesus Came into Your Heart."

Participants - Kathy Albright, station steward; Joseph Rodman, head usher; Benjamin Brudnicki, Alaina Glowatski and Jordon McDowell, acolytes; Bryan Lapinski, organist; Joe Rodman, greeter for August; Dr. Richard Albright, servant of the month; Tammy Glowatski, children's church teacher; Linda Yost, nursery worker.

A nursery is available for children birth of age 5 during morning worship service and children's church is available for children over 5 with focus on lessons from the Bible.

Manna for the Many item for August is Jell-O and desserts.

Activities - Sunday, movie night, 6:30 p.m.; Aug. 29, welcome John Trott; Aug. 29 through Sept. 7, pastor will be on vacation; Sept. 14, Bible study begins; Sept. 28, back to church Sunday.

Shamokin Alliance

Shamokin Christian and Missionary Alliance Church, Second and Arch streets, Shamokin.

Pastor - Samuel Bellavia.

Sunday school - 9:45 a.m. Classes available for all ages.

Worship services - 8:30 and 10:50 a.m.

Wednesday ministries - 6 to 7:30 p.m. Age range is four to high school senior.

Evening service - 7 p.m.

Offered are small groups and cottage prayer meetings for adults. Contact church at 570-644-1718 for information.

Shamokin Seventh-Day Adventist

Shamokin Seventh Day Adventist Church, 7 E. Sunbury St., Shamokin (former Jewish synagogue), 570-648-7770.

Pastor - John Peters.

Saturday sabbath school - 9:30 a.m., with classes for children and adults.

Saturday worship - 11 a.m.

Tuesday, Bible studies, 5 p.m.

Stonington Baptist

Stonington Baptist Church, Hosta Road, Paxinos.

Pastor - The Rev. J. Douglas Hallman.

Sunday school - 9 a.m.

Morning worship - 10 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Wednesday, AWANA clubs for children in kindergarten through sixth grade and Word of Life clubs for grades 7 to 12, 6:30 p.m., prayer service, 7 p.m.

Trevorton UMC

Trevorton United Methodist Church, Shamokin Street, Trevorton,

Pastor - The Rev. Al Schell Jr.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:45 a.m.

Nancy Korenkiewicz, pianist, organist and choir director.

Activities - Thursdays, Bible study taught by Roxanne Klinger, 7 p.m.; second Tuesday of month, United Methodist Women, 7 p.m.

Trinity Evangelical

Trinity Evangelical Congregational Church, 28 W. Arch St., Shamokin.

Pastor - The Rev. Brian C. Betsworth.

Sunday school - 9:50 a.m.

Worship service - 11 a.m.

Activities - Wednesday, prayer and Bible study, 7 p.m. Recovery in Christ, a new Bible-based 12-step support group, 6 p.m., Wednesdays. For more information, call Betsworth at 570-648-1682.

Trinity Lutheran

Trinity Lutheran Church, 65 E. Sunbury St., Shamokin.

Pastor - The Rev. David Hauck.

Worship service - 10 a.m.

Participants - Linda Leschinskie, lector; Carol Eidam, communion assistant; Corey Levi, cantor; Andrew Jones, acolyte; Jan Morrison, organist; Jill and Steve Todzia, altar guild; Don Ponatoski, counter.

True Grace

True Grace Bible Ministry, 950 W. Arch St., Coal Township.

Pastor/teacher - Michael Marcheskie.

Sunday school - 9:30 a.m.

Sunday service - 10:30 a.m., with children's study time.

United Presbyterian

United Presbyterian Church, 100 E. Fifth St., Mount Carmel.

Worship service - 11 a.m.

Message - "Facing Your Jericho."

Scripture - Joshua 5:10-15.

Participants - Dale Schimpf, organist; Deb Wydra, acolyte; Ellsworth George, Andrew Mekosh and Robert Shaw, ushers; Harry White, greeter.

Victory Bible Church

Victory Bible Church, Snydertown Highway, three miles from Elysburg.

Pastor - Kevin Kline.

Worship - 10 a.m., with Sunday school for youth at the same time.

Evening worship - 7 p.m.

Wilburton UMC

Wilburton United Methodist Church, Wilburton.

Pastor - Rose M. Marquardt.

Worship service - 8:45 a.m.

Children's Sunday school - 10 a.m.

Zion UMC

Zion United Methodist Church, Aristes.

Pastor - The Rev. Rose M. Marquardt.

Worship service - 9:50 a.m.

Children's Sunday school - 10 a.m.

Zion Methodist

Zion United Methodist Church, Trevorton Road, Coal Township.

Pastor - The Rev. Betty Ford.

Sunday school - 10:30 a.m.

Worship - 11 a.m.

Activities - Wednesday, Bible study, 1 p.n., first Tuesday of month, United Methodist Women, 7 p.m.