All Saints Lutheran

All Saints Evangelical Lutheran Church, 12th and Scott streets, Kulpmont.

Pastor - The Rev. Alfred J. Bashore.

Worship - 9 a.m.

Guest speaker - Kevin Snyder, authorized lay worship leader

Participants - Rose Marie Kovach, organist; Shirley Tomtishen and Marsha Karnes, altar guild; Perry Adams and/or Marsha Karnes, communion assistants.

Ash Grove UMC

Ash Grove United Methodist Church, Lilac Road, off Route 61, Paxinos.

Pastor - The Rev. Barbara J. Welsh.

Worship - 9 a.m.

Sunday school - 10 a.m.

Augusta Baptist

Augusta Baptist Church, 1371 Boyles Run Road, Sunbury.

Pastor - Robert S. Commerford.

Sunday school - 9 a.m.

Worship - 10:15 a.m.

Sunday evening service - 6:30 p.m..

Activities - Tuesday, evening Bible study, Kids Club, youth group, 6:30 p.m.

Augustaville Wesleyan

Augustaville Wesleyan Church, 2556 State Route 890, Paxinos.

Pastor - Greg Clendaniel.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:40 a.m.

Evening service - 6 p.m.

Activities - Wednesday, adult Bible study, Faith Weaver Friends and youth Bible bowl, 7 p.m.

Bethany Bible

Bethany Bible Fellowship Church, 654 Wilburton Road (across from Mount Carmel Estates).

Pastor - Philip Norris.

Sunday school - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:45 a.m.

Message - "The Power of the Gospel."

Special music - Katie Snyder.

Evening worship in the Pavilion - "Repentance and Restitution."

Activities - Monday through Friday, vacation Bible school, 6 to 8 p.m., call 339-0275 to register. Transportation is available,

Bethel Union

Bethel Union Chapel, West Cameron Township.

Pastor - Dave Butler.

Sunday School - 9:30 a.m. (all ages).

Morning worship - 10:30 a.m..

Special music - Cheyeane Popewezak.

Nursery - Faith Leiser and Kerry Seger.

Junior church - Jason and Billy Jo Seeder.

No evening worship Sunday.

Activities - Bible school, Monday through Friday, 6 to 8:30 p.m., West Cameron school; no Tuesday or Wednesday service at the church this week.

Calvary Bible

Calvary Bible Fellowship Church, 35 S. Second St., Shamokin.

Pastor - Ferdie Madara.

Sunday school for all ages - 9:30 a.m.

Morning worship service - 10:35 a.m. Praise team. Message by Pastor Madara.

Coal Township High Rise service - 2 p.m.

Evening service - 6 p.m..

Wednesday - prayer and devotional hour, 7 p.m.

Catawissa Circuit

Pastor - Anna Fyock.

Bethel United Methodist, 168 Bethel Road, Catawissa.

Worship - 8:15 a.m.

Sunday school - 9:15 a.m.

Fisherdale, 268 Fisherdale Road, Elysburg.

Worship - 9:30 a.m.

Sunday school - 10:30 a.m.

St. Paul's (Easter Furnace UMC), 83 Easter Furnace Road, Catawissa.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship - 10:45 a.m.

Christ's Reformed UCC

Christ's Reformed UCC, Helfenstein.

Pastor - Jerry Schlegel.

Worship - 10:15 a.m. Manna for the Many donations today.

Scriptures - Luke 10:38-42

Message title - "The Better Part."

Participants - Dorene Choffel, worship assistant; Jeff Haas, organist.

Church of Our Lady

Church of Our Lady, 47 S. Market St., Mount Carmel.

Pastor - The Very Rev. Francis J. Karwacki.

Weekday Masses - 8 a.m. Monday through Saturday.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 8:30 and 11 a.m.

Confessions - Daily before 8 a.m. Mass; Saturday, 3 to 4 p.m.

Church of Nazarene

Church of the Nazarene, Route 901, Lavelle.

Pastor - Rick Newman.

Worship service - 9:30 a.m. Pastor Newman will preach during the morning worship service. Nursery care is available. Children's church is available.

Sunday school classes - 11 a.m.

Activities - Wednesday, Prayer Ministry will be held in tha sanctuary; Serenity Garden Ministry, both at 7 p.m.

Clark's Grove UMC

Clark's Grove United Methodist Church, Irish Valley Road, Paxinos. Handicapped accessible.

Pastor - Susan J. Roehs.

Prayer time - 8:30 a.m.

Sunday school for all ages - 9 a.m.

Worship service with nursery care - 10:10 a.m.

Youth group for grades 3 and up - 6 p.m.

Activities - Monday, Boy Scouts (meet every other week), 6 p.m., Cub Scouts (meet every other week), 6 p.m.; Tuesday, Bible study at parsonage, 10:30 a.m., women's Bible study, 6:30 p.m.; Wednesday, Bible study, 7 p.m.

Divine Redeemer

Divine Redeemer Church, West Avenue and Poplar Street, Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Robert A. Yohe Jr.

Weekday Masses - Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday, 7 a.m.

Weekend Masses - Saturday, 4 p.m. (Sunday obligation); Sunday, 8 and 10:30 a.m.

Confessions - Saturday, 2:30 to 3:30 p.m.; after morning Novena on Thursday; during First Friday Holy Hour; or any time by appointment.

Novenas - Tuesday, Miraculous Medal Novena after morning Mass; Thursday, St. Jude Thaddeus Novena after morning Mass; first Saturday of month, St. Francis Novena after morning Mass.

Elysburg Alliance

Elysburg Alliance Church, 113 W. Alpha Ave., Elysburg.

Pastor - The Rev. Guy R. Thompson.

Assistant pastor - The Rev. Chad Froelich.

Worship services - 8 and 10:30 a.m.

First worship service - 8 a.m. The Rev. Thompson.

Sunday school - 9:15 a.m.

Second worship service - 10:30 a.m. The Rev. Thompson.

Elysburg Presbyterian

Elysburg Presbyterian Church, 320 W. Valley Ave. (Route 487), Elysburg.

Pastor - Matthew Young.

Pastor Young will continue his series on Genesis and the life of Abraham.

Early worship - 8 a.m.

Worship service - 10:30 a.m., with nursery provided.

Musicians - Debbie Cecco, organist, Eileen Reigal, pianist, and contemporary praise group.

Sunday school for all ages - 9 a.m.

Activities - Thursday, women's prayer group, 5 p.m.; "Prodigal God" Bible study, 6:45 p.m.

Elysburg UMC

Elysburg United Methodist Church, 171 W. Center St., Elysburg.

Pastor - The Rev. Ivan Alberts.

Morning worship - 9 a.m. liturgy. Pastor Alberts will give the message. Nursery care is provided for children up to four years of age.

Participants - Chuck Yoder, head usher; Elveera Alberts and Bob Kersey, greeters; Lucy Bidelspach, scripture reader; Anuroop Alberts, acolyte; John Romanoski, organist; Lynne Homiak and Jeanie Crowl, pianists; Bob Kersey, shepherding, and Nan Weller, choir director.

Activities - Sunday, Lifesavers group follows worship, 6 p.m., administrative council.

Emmanuel UMC

Emmanuel United Methodist Church, 328 Center St., Coal Township.

Co-pastors - The Revs. Al Schell Jr. and Betty Ford.

Worship - 9:30 a.m.

Sunday school - 9:30 a.m.

Children's Sunday school - 9:30 a.m.

Adult Sunday school - 10:30 a.m.

Activities - Tuesday and Thursday, exercise class, 6:30 p.m.; Wednesday, Bible study, 1 p.m.; cookie ministry, third Wednesday at 5 p.m.; movie night, fourth Sunday at 5 p.m.

Faith Bible

Faith Bible Church, Burnside.

Pastor - Perry Ross.

Pianist - Robert Witmer III.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Evening service - 7 p.m.

Activities - Wednesday, Kids Club, Bible study and prayer, 7 p.m.

Faith Community Church

Pastor - Dale Hill, 751-5101.

Sunday worship - 10:30 a.m. at OIP Restaurant, 150 E. Independence St., Shamokin. Please use side door entrance into banquet room.

First Baptist

First Baptist Church, 10 E. Lincoln St., Shamokin.

Pastor - The Rev. Samuel Derr.

Church school - 9:45 a.m.

Worship - 10:45 a.m.

Choir organist - Judith Pensyl.

Evening worship - 6 p.m.

Participant - Judith Pensyl, organist.

Activities - Wednesday, choir rehearsal, 6 p.m.; prayer, praise and testimony along with Bible study led by Ron Evans, 7 p.m.

First Baptist

First Baptist Church, 510 S. Ninth St., Trevorton.

Pastor - Dan Conklin.

Sunday school - 9:30 a.m.

Sunday morning worship - 10:40 a.m.

Sunday evening worship - 6 p.m.

Activities - Wednesday, prayer and Bible study, 7 p.m.

First Presbyterian

First Presbyterian Church, Sunbury and Liberty streets, Shamokin.

Pastor - The Rev. Dr. Carrie L. Stine.

Adult Sunday School - 9:15 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Participants - Celine and Thomas Templar, ushers/greeters; Noriene Ladd, organist; Andrew Ladd, acolyte; William Milbrand, choir director; Terry Persing and Charlene Lesher, Sunday school/nursery; Carol Culton, adult Sunday School; William Lentz, sexton; Wendy Wary, secretary/treasurer; Noriene Ladd, special music.

Activities - Vacation Bible school will be held Monday through Friday, July 26 to 30, from 6:30 to 8:30 p.m. Children ages four through 12 are welcome. Theme is "Seaquest: Diving for God's Treasures." Come and join for some devotion, crafts, refreshments, games and lots of fun.

First UMC, Mount Carmel

First United Methodist Church, 46 N. Hickory St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Daniel Siddle.

Worship service - 10 a.m.

Sermon - "What is Lacking in God's Afflictions?" by Pastor Siddle.

Participants - Sharon Styer, organist; J. Kevin Jones, head usher; Chester Heisey, greeter; Deborah Beck, liturgist; Lauren Hucick, acolyte, and Pastor Dan, children's time; Linda Gula, counter.

Activities - Tuesday, Al-Anon, 7:30 p.m., downstairs social room, the Bible school staff will start to set up the vacation Bible school next week; Wednesday, Bible study, 1 p.m., Mount Carmel High Rise, evening Bible study, 6:30 p.m., church board room.

There will be no Sunday school during the summer, but the nursery and playroom will be open during worship.

First UMC, Shamokin

First United Methodist Church, Sunbury Street, Shamokin.

Pastor - Zach Hoople.

Adult Sunday school - 9 a.m.

Worship - 9:45 a.m.

Participants - Carole Hepner, liturgist; Jane and Sharon Williams, greeters.

Activities - Monday, Bible study in parlor, 6 p.m.

Good Shepherd

Good Shepherd Lutheran Church, 35 N. Ninth St., Ashland.

Pastor - The Rev. Dana Heckman-Beil.

Worship service - 9 a.m.

Church is handicapped accessible.

Grace Chapel

Grace Chapel, 126 Airport Road, Shamokin.

Sunday School - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:30 a.m.

Evening worship - 6:30 p.m.

Activities - Today, VBS workday; July 26 to 30, vacation Bible school, 6 to 8:30 p.m.

Grace Evangelical

Grace Evangelical Independent Church, Locustdale.

Pastor - The Rev. Rose M. Marquardt.

Sunday school - 9:45 a.m.

Worship service - 11 a.m.

Children's Sunday school - 11 a.m.

Grace Lutheran, Shamokin

Grace Evangelical Lutheran Church, 10 S. Seventh St., Shamokin.

Pastor - The Rev. David M. Byerly.

The Service of Word and Sacrament will be a joint service and vacation Bible school closing program with St. Paul Lutheran Church, Gowen City, Sunday at Grace Chapel beginning at 10:15 a.m.

No Sunday school for the summer. The schedule will resume in September.

Participants in service - David Kopitsky Jr., worship assistant; Claire Bonshock, lector; Steven Balonis, acolyte; Sarah Yoder family, communion bearers; Martha Wondoloski and Sarah Yoder, altar care; Jeffrey Clutcher, Bill Hoffa, Jim Shingara, John Strausser, Ron Weller and Frank Yost, ushers; Diane Calhoun, organist; Krista Breeding, choir director, and Shelley Faust, cantor.

Activities - Sunday, vacation Bible school closing program, 10:15 a.m.; Tuesday, pastor at Bible study, 8:30 a.m., joint stewardship/evangelism committee, Przekop home, 7 p.m.; Friday, Fridays in the Public Square, Fellowship Hall, 6:30 p.m.

Grace Lutheran, MC

Grace Lutheran Church, 146 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. Joan Brown.

Service and Eucharist - 10:45 a.m.

The Eighth Sunday after Pentecost.

Guest speaker - The Rev. Kenneth Louder.

Participants - Linda Rubendall, organist; guest lector; Thomas Pivarnik and William Snyder, ushers.

Services for Grace Lutheran Church will be held at St. Matthew (Slovak) Lutheran Church during July.

Grace UCC

Grace United Church of Christ, Third and Market streets, Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Joan A. Brown.

Worship - 10:30 a.m. at Ponduce Farms.

Participants - Bryan Lapinski, organist; Aurora Froutz, acolyte; Sandra Beaver and Alverna Moleski, choir directors; Roy Edmonds and Dennis Stone, ushers.

Activities - Tuesday, supper club, 6 p.m. , Mattucci's; Wednesday, Dorcas class, 6:30 p.m.; Thursday, choir rehearsal, 6:30 p.m.

Harvest Worship

Harvest Worship Ministries, Upper Road, West Cameron Township, rear of the old elementary building.

Pastor - Sandy Whary.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

For information, call 850-4280.

Hidden Valley

Hidden Valley Community Church, 162 Hidden Valley Lane, Mifflinburg. A non-denominational Bible church.

Pastor - Gary L. Owens.

Coffee fellowship - 9 a.m.

Worship service - 9:30 a.m.

Sunday school for all ages, 10:30 a.m.

Vespers - 3 p.m.

Activities - Wednesday, Bible study, 1 p.m., Mount Carmel Apartments, 315 S. Hickory St., studying the Book of Luke.

Himmel's Church

Himmel's Church, 1941 Schwaben Creek Road, Rebuck, 425-2200.

Pastor - Pastor Jane H. Compton.

Worship service - 9 a.m.

Communion is celebrated the first Sunday of every month.

Holy Angels

Holy Angels Church, 855 Scott St., Kulpmont.

Pastor - The Rev. Andrew Stahmer.

Confessions - Saturday, 4 to 5 p.m.

Weekday Masses - 8 a.m.

Weekend Masses - Vigil Mass of Obligation, Saturday, 5:30 p.m.; Sunday Masses of Obligation, 8:30 and 10:30 a.m.

Activities - Tuesday, bingo in the Activity Center, doors open at 4:30 p.m., games begin at 6:15 p.m.; Thursday, picnic committee meeting, 7:15 p.m., in the Activity Center.

Holy Trinity

Holy Trinity Episcopal Church, 150 E. Lincoln St., Shamokin.

Celebrants - The Rev. Ronald R. Lausch, rector, and the Rev. Richard A. Hazzard, deacon.

Worship - 10 a.m.

Handicapped accessible. Church school for children. Nursery care available.

Hope Community Church

Hope Community Church, non-denominational Bible church, 110 E. Avenue, Mount Carmel.

Pastor - Dan Renno.

Christian education for all ages - 9 a.m.

Fellowship time - 9:45 a.m.

Praise and worship service - 10:15 a.m.

Message - Pastor Renno.

Participants - Paul and Dana Whary, greeters; Rob Varano, welcome, announcement and offering; praise team, praise and worship.

Irish Valley UMC

Irish Valley United Methodist Church, Irish Valley Road, Paxinos.

Pastor - Beverly Petrovich.

Sunday school - 9:15 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Johnston City UMC

Johnston City United Methodist Church, 200 Main St., Ranshaw.

Pastor - Beverly Petrovich.

Worship service - 9 a.m.

Participants - Barbara Cummings, greeter; Wayne Rhoades and Daniel Petrovich, ushers; Janet Fellin, pianist.

Living Power Ministries

Living Power Ministries, 45 E. Fourth St., Mount Carmel.

Pastor - Walter Kriskie.

Praise and worship - 10:30 a.m., children's church.

Evening worship - 6 p.m.

Activities - Wednesday, Bible study, 7 p.m. children and teens welcome.

Miller's Crossroads

Miller's Crossroads UMC, 1929 Plum Creek Road, Stonington, Sunbury RR 4.

Pastor - John Parker.

Worship - 9:30 a.m.

Sunday school - 10:30 a.m.

Participants - Betsy Bradigan, organist.

Ministry of the Water and Spirit

Ministry of the Water and Spirit Church, 324 E. Sunbury St., Shamokin.

Pastor - James Bowers.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

Worship service - 6 p.m.

Activities - Wednesday, Bible study and hymn praise song, 6 p.m.

Mother Cabrini

Mother Cabrini Church, North Shamokin Street, Shamokin.

Pastor - The Rev. Dennis Grumsey.

Parochial vicars - The Revs. Adam Ziolkowski and Paul Marut, O.F.M. Conv.

Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7, 9 and 11 a.m.

Confessions - Daily, 7:30 to 7:50 a.m.; Saturday, 3 to 3:45 p.m.

Recitation of the Rosary - Monday through Friday, 5 p.m., in the church.

Activities - Today, St. Anne Novena begins following the 8 a.m. Mass; Sunday, 16th Sunday in Ordinary Time; St. Anne's Novena continues all week following the 8 a.m. Mass Monday, bingo at the Race Street hall at 6:15 p.m.

Mountainside Assembly

Mountainside Assembly of God, 1900 Trevorton Road, Coal Township.

Pastor - The Rev. Richard H. Earl.

LIFEQuest breakfast for all - 9 a.m.

LifeQuest classes for all ages - 9:30 a.m. with nursery available.

Morning worship - 10:30 a.m.

Evening activities - 6 p.m.

Activities - Wednesday, SUPERKids for ages 5 to 11 and adult discipleship, 6:30 p.m.

Mount Zion

Mount Zion Welsh Congregational United Church of Christ, Grant and Church streets, Shamokin.

Pastor - Gerald Lloyd Jr.

Guest pastor - Raymond Brown.

Worship service - 10:30 a.m.

Scripture - Amos 8: 1-12, Luke 10: 38-42.

Sermon - "Listening and Doing."

Participants - Phil Maue, organist; the Rev. Shirley Yolton, greeter, and Doug Hummel and Ralph Moore, ushers.

New Life Church

New Life Church of God, 129 W. Second St., Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. John D. Ashbaugh.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m., with junior church and nursery available. Handicap accessible, wheelchair available.

Oak Grove UMC

Oak Grove United Methodist Church, Marley Road, Overlook.

Pastor - The Rev. Nelson Alleman.

Worship - 9 a.m.

Sunday school for all ages - 10:35 a.m.

Activities - Monday, women's Bible study, 7 p.m.; Wednesday, Bible study, 6:30 p.m.; Thursday, free karate classes at church, children 5 to 12, 6:30 to 7:15 p.m.; 13 and up, 7:30 p.m.; Bountiful Blessings outreach, 6 to 8 p.m., first and third Fridays of the month.

Our Lady of Hope

Our Lady of Hope Parish, Chestnut and First streets, Coal Township.

Pastor - The Rev. Adrian Gallagher, O.F.M. Conv.

Parochial vicar - The Rev. Daniel Fink, O.F.M. Conv.

Daily Masses - Monday, Tuesday and Thursday, 7 a.m. in the parish center chapel, except on days where a funeral Mass is celebrated.

Weekend Masses - Saturday, liturgy, 4 p.m.; Sunday, 8 and 11 a.m.

Activities - Tuesday, CCW meets in parish center, 6:30 p.m., charismatic prayer group meeting at St. Patrick's, 7 p.m.; Wednesday, Bible study in parish center, 2 p.m.

Queen of Most Holy Rosary

Queen of the Most Holy Rosary Church, 599 W. Center St., Elysburg.

Pastor - The Rev. Alfred P. Sceski.

Masses - Weekdays, 8 a.m.; Saturday, 5 p.m.; Sunday, 8 and 10:30 a.m.

Confessions - Saturday, 4 to 4:30 p.m.

Restoration Ministries

Restoration Ministries Church, 525 W. Chestnut St., Shamokin.

Pastor - Paul K. Eby.

Pre-service prayer, 9 a.m.

Sunday school at 9:30 a.m. for all ages, JoAnne Long, superintendent.

Sunday worship service - 10:30 a.m.

Activities - Tuesday, cross training youth disciple class right after school. Dinner served at 3 p.m. and class from 3:30 to 4:30 p.m. taught by Fran Jones, youth pastor; Thursday, Celebrate Recovery, Christ-centered recovery ministry to help bring freedom from life's hurts, hang-ups and habits, led by Pastor Paul and Randy Dumigan, social hall, 6:30 p.m.

St. John Lutheran

St. John Lutheran Church, 29 High Road, (3 miles from red light in Elysburg, on Route 54, turn right on High Road), Danville.

Pastor - The Rev. Christoph Teille.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:30 a.m.

St. John Episcopal

St. John Episcopal Church, Ashland.

Service - 9 a.m. with the Holy Eucharist.

St. John's UCC

St. John's United Church of Christ, 117 N. Eighth St., Shamokin.

Pastor - The Rev. John W. Silliman.

Contemporary service - 9 a.m. in fellowship hall.

Participants - Worship Band, music; Casey Henninger, pianist.

Sunday school/coffee hour - 10:10 a.m.

Traditional service - 11 a.m., Lark Chapel.

Participants - Worship band, 9 a.m.; Brandon Greco, 11 a.m., special music; David Spotts guest speaker; Margaret Morris (11 a.m.), organist; Casey Henninger, pianist; Brett Duell, lay reader, 11 a.m.; and Chet Lentz, shuttle driver, 11 a.m.

Activities - Monday, First Place group, 6:30 p.m.; Thursday, programs and planning committee, 7 p.m.

St. John's UMC

St. John's United Methodist Church, 1218 W. Arch St., Coal Township.

Pastor - The Rev. Navin Satyavrata.

Lay leader - Paul Stehman.

Worship - 9 a.m. (Nursery up to age 4).

Sunday School for all ages - 10:15 a.m.

Daily, prayer chain, 9 a.m. to 9 p.m.; First Sundays, Holy Communion; Wednesday, Bible study, 6:30 p.m., choir practice, 7:30 p.m.

Upcoming events - Sunday, PPR meeting (Upper Room), 10:15 a.m., Methodist United Meeting (Johnston City UMC), 1 p.m.; Monday, adult vacation Bible school (Ash Grove UMC), 6 to 8 p.m.; Tuesday, finance committee meeting (church office), 7 p.m.; July 25, trustees meeting (Upper Room), 10:15 a.m.; July 25-30, vacation Bible school, 6 to 8:30 p.m.; Sept. 11, Laity Day Apart with Bishop Johnson, 8:30 to 10:30 a.m.; Sept. 19, Methodist United meeting, Emmanuel UMC, 1 p.m.; Oct. 3, Youth Fellowship resumes, 5:30 p.m.; Nov. 13, adjourned session of annual conference (Hempfield UMC, Lancaster,) 9 a.m. to 1 p.m.; Nov. 14, Methodist United meeting (Clark's Grove UMC), 1 p.m.; Nov. 21, Thanksgiving service, 9 a.m.; Nov. 21, Thanksgiving dinner, parish hall, 4 p.m.; Dec. 19, Christmas cantata, 9 a.m.; Dec. 24, Christmas Eve Candle Light service, 7 p.m.

St. Joseph's Church

St. Joseph's Church, 11th and Walnut streets, Ashland.

Pastor - The Rev. John W. Bambrick.

Sister Elizabeth Kealy, IHM, director of religious education.

Confessions - Saturday, 3 to 3:30 p.m. Any time by appointment.

Rosary prayed before all Masses.

Mass schedule - Today, 4 p.m. (Vigil for Sunday); Sunday, 8:30 a.m.; Monday and Tuesday, 8 a.m.; Wednesday, adoration all day from 9 a.m., concluding with night prayers, benediction and miraculous medal devotions at 4:45 p.m., Mass at 5 p.m.; Thursday, 8 a.m.; Friday, noon; First Fridays Sacred Heart devotions.

St. Ann's Chapel, open each day for prayer. Monday, Tuesday, Thursday and Friday, 6 a.m. to 7 p.m.; Wednesday, 6 a.m. to 5:30 p.m.; Saturday, 8 a.m. to noon; Sunday, 9:30 a.m. to 7 p.m.

St. Mark Lutheran

St. Mark's Lutheran Church, 225 N. Market St., Elysburg.

Pastor - The Rev. Christoph Teille.

Worship service - 9 a.m.

Sunday school - 10:15 a.m.

St. Matthew Lutheran

St. Matthew (Slovak) Lutheran Church, 301 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor - The Rev. Joan Brown.

Service and Eucharist - 10:45 a.m.

The Eighth Sunday after Pentecost.

Participants - Linda Rubendall, organist, guest lector; Thomas Pivarnik and William Snyder, ushers.

Guest speaker - The Rev. Kenneth Louder.

Services for Grace Lutheran Church will be held at St. Matthew Lutheran Church during the month of July.

St. Michael Orthodox

St. Michael's Orthodox Church, 131 N. Willow St., Mount Carmel.

Pastor - The Very Rev. Michael H. Evans.

Divine liturgy - 9 a.m.

St. Patrick's

St. Patrick's Church, 331 W. Shamokin St., Trevorton.

Pastor - The Rev. Adrian Gallagher, O.F.M., Conv.

Parochial vicar - The Rev. Daniel Fink, O.F.M., Conv.

Weekend Masses - Saturday, 6 p.m.; Sunday, 9:30 a.m.

Weekday Masses - 8 a.m., Wednesday.

Sacrament of reconciliation - Wednesday after morning Mass or during the day.

Activities - Sunday, 9:30 a.m. liturgy; Monday, Patsies annual summer picnic, noon, at the Marina; Wednesday, morning Mass, 8 a.m., bingo kitchen opens, 5 p.m., bingo in parish hall, 6:30 p.m.; Sunday, July 25, Liturgy, 9:30 a.m.

St. Paul Lutheran

St. Paul Evangelical Lutheran Church, 4663 Upper Road, Gowen City.

Pastor - The Rev. David Byerly.

The congregation of St. Paul Evangelical Lutheran Church will join with Grace Lutheran Church, Shamokin, for a Joint Service of Word and Sacrament Sunday at 10:15 a.m. in Grace Church. the joint vacation Bible school program will be held during the serivce.

No Sunday school for the summer months, will resume in September.

Participants in the service - David Kopitsky Jr., worship assistant; Claire Bonshock, lector; Steven Balonis, acolyte; Sarah Yoder family, communion bearers; Martha Wondoloski and Sally Yoder, altar care, and Jeffrey Clutcher, Bill Hoffa, Jim Shingara, John Strausser, Ron Weller and Frank Yost, ushers; Brianna Bonshock, acolyte/crucifer; Diane Calhoun, organist, and Shelley Faust, cantor.

Activities - Tuesday, Pastor Byerly attends Bible study, 8:30 a.m., joint stewardship/evangelism committee, Przekop home, 7 p.m.; Friday, Friday in the Public Square, Grace Church, Fellowship hall, 6:30 p.m.

St. Paul's Reformed

St. Paul's Reformed United Church of Christ, Gowen City.

Pastor - Jerry Schlegel.

Worship time - 9 a.m. Manna for the Many donations today.

Scriptures - Luke 10:38-42.

Message title - "The Better Part."

Participants - Cliff Artman, organist.

St. Pauline Visintainer

St. Pauline Visintainer Center, 1150 Chestnut St., Box 115, Kulpmont.

"Chapel of the Crucified."

Eucharistic adoration - Friday 6 p.m. to Saturday 7 p.m.

St. Pauline Visintainer Center, open Saturday, Sunday, noon to 6 p.m.

St. Peter's Lutheran

St. Peter's Evangelical Lutheran, Aristes.

Interim pastor - The Rev. Joan Brown.

Service and Sacrament of Holy Communion - 9 a.m.

Guest speaker - The Rev. Kenneth Louder.

Participants - Linda Rubendall, organist; Carol Buffington, choir director; Gloria Klemas, lector.

St. Peter's UCC

St. Peter's United Church of Christ, Overlook.

Pastor - The Rev. Paul T. Gurba Jr.

Morning worship - 8:30 a.m.

Message - "Biblical Contentment, Part 2"

Verse - Matthew 26:39b - (Jesus said to the Father) "Yet I want your will to be done, not mine."

Participant - Virginia Nefsky, organist.

If you need a prayer, or have questions, call Pastor Paul on his cell phone at 898-7571, or at home at 648-3363.

St. Stephen's

St. Stephen's Episcopal Church, Fourth and Maple streets, Mount Carmel.

Celebrants - The Rev. Ronald R. Lausch, rector, and the Rev. Richard A. Hazzard, deacon.

Lectors - Faith Kirchhoff and Donald Phillps.

Service - 8:30 a.m., Holy Eucharist.

Handicapped accessible.

Activities - Wednesday, 8:45 a.m., Holy Eucharist and healing service; second and fourth Saturdays, 6:15 p.m., Holy Eucharist at the St. Stephen Center.

Salem UCC

Salem United Church of Christ, 1300 W. Pine St., Coal Township.

Morning worship - 9 a.m.

Pastor - Jean Eckrod.

Assisting - George Zalar, acolyte; Sandy Rossnock, lay leader; Carolyn Weaver, organist; Dale Duval, lighting/sound; Julie Updgrove, beginners class; Robert and Sandra Ginther, greeters; Lisa Shamblem, nursery care, and Alice Elliott, Tracy Richardson, Susan Strausser and Christie Timco, ushers.

A quiet room for young infants and nursery care for infants and toddlers available during the 9 a.m. worship. Christian education provided for children 3 to 12 years old immediately after children's time at beginning of morning worship.

Activities - Monday, making pierogies, starting at 8 a.m.; Wednesday, Senior Day, going to Townside Garden Cafe in Northumberland.

Salvation Army

Salvation Army Christian Enrichment Center, 1300 W. Spruce St., Coal Township.

Prayer service - 9 a.m.

Holiness meeting (worship) - 9:30 a.m.

Sunday school - 10:45 a.m.

Activities - Tuesday, prayer service, noon; Bible study, 12:30 p.m.; Wednesday, prayer service, 5:30 p.m.; Bible study, 6 p.m.; ladies home league, men's fellowship club, 7 p.m.

Seventh Street

Seventh Street Primitive Methodist Church, 34 N. Seventh St., Shamokin.

Pastor - The Rev. Robert F. Smith.

Sunday school - 10 a.m.

Worship Service - 11 a.m.

Sermon - "Preeminence."

Participants - Jacob Ramer, acolyte; Bryan Lapinski, organist; Joseph Rodman, head usher; Kathy Albright, Station Steward, and Scott and Betty Maskowski, greeters; Richard Albright, Servant of the Month; Darlene Smith, nursery worker; Kathy Jeremiah, children's church teacher.

Nursery available for children birth to age 5 during morning worship. Children's church provided for children over 5 with a focus on lessons from the Bible.

The Manna for the Many this month the church is collecting powdered milk mixes (Kool-aid, lemonade and iced teas).

Through the Water Jug, the church is raising funds for the school in Guatemala. There is a need at the school for computers.

Activities - Wednesday, Sunday school picnic, Pavillion H, 6 p.m. Sign up to attend and bring a tasty treat.

Shamokin Alliance

Shamokin Christian and Missionary Alliance Church, Second and Arch streets, Shamokin.

Pastor - Samuel Bellavia.

Worship services - 8:30 and 10:50 a.m.

Baby and toddler nurseries and children's church available.

Sunday School - 9:45 a.m.

Sunday worship service - 7 p.m.

Activities - Wednesday, All Stars for Jesus, Alliance Boys for Christ and teen ministries, 6:45 to 8:15 p.m., transportation for ages 5 and up, call for pickup; small groups and cottage prayer meetings available, contact church at 644-1718 for days, locations and times.

Shamokin God's Missionary

Shamokin God's Missionary Church, 768 Bear Valley Ave., Shamokin.

Pastor - Jim Richards.

Adult Sunday school - 9:45 a.m.

Children's church - 10:45 a.m.

Sunday worship - 10:45 a.m.

Sunday evening worship - 6 p.m.

Van available to pick up church-goers.

Parsonage phone - 644-1156. Pastor's cell - 541-2768.

Activities - Wednesday, Bible study, 7 p.m.

Stonington Baptist

Stonington Baptist Church, Hosta Road, Paxinos.

Pastor - The Rev. J. Douglas Hallman.

Sunday school - 9 a.m.

Morning worship - 10 a.m.

Evening service - 7 p.m.

Activities - Wednesday, prayer service, 7 p.m.

Stonington Wesleyan

Stonington Wesleyan Church, Route 61, Stonington.

Pastor - The Rev. Robert A. Jones Jr.

Sunday school - 9:30 a.m.

Morning worship - 10:30 a.m. Junior church available.

Evening worship - 6 p.m.

Children's ministry - 6 p.m., all ages welcome.

Activities - Wednesday, adult prayer and Bible study, 6:30 p.m.

Three Angels

Three Angels Message Outreach, 7 E. Sunbury St., Shamokin (former Jewish synagogue).

Pastor - John Peters.

Saturday sabbath school - 9:30 a.m., with classes for children and adults.

Saturday worship - 11 a.m.

Activities - Wednesday, family Bible studies, 7 p.m.

Trevorton UMC

Trevorton United Methodist Church, Shamokin Street, Trevorton.

Pastor - The Rev. Kay Painter.

Sunday school - 9:30 a.m.

Worship service - 10:40 a.m.

Participant - Nancy Korenkiewicz, pianist, organist and choir director.

Trinity Evangelical

Trinity Evangelical Congregational Church, Arch and Anthracite streets, Shamokin.

Pastor - The Rev. Mark Brownson.

Sunday school - 9:20 a.m.

Worship service - 10:30 a.m., held in regular church.

Worship - 7 p.m.

Activities - Tuesday, 6 to 7:30 p.m. Trinity Bible club; Wednesday, prayer meeting, 6:30 p.m.

Trinity Lutheran

Trinity Lutheran Church, 65 E. Sunbury St., Shamokin.

Interim pastor - Pastor David Hauck.

Assisting minister - Mary Hack

No Bible study for the summer. The schedule will resume in September

Worship service - 10 a.m.

Participants - Jan Morrison, organist; Lee and Karleen Eberly, altar guild; Carol Eidem, counters; Jamie Levi, acolyte.

Activities - July 25, church picnic and service with Lutheran churches of Grace and Gowen City, Odd Fellows Grove, 10:30 a.m. Sausage, hoagies and BBQ will be provided. Drinks and all other supplies will be provided. Those attending will bring a pot luck donation. Bring your favorite game for fellowship after the meal.

Union Evangelical

Union Evangelical Free Church, 601 W. Fifth St., Mount Carmel.

Pastor - Larry Coutlee.

Sunday school - 9 a.m.

Morning worship - 10 a.m. A very unusual and special presentation will be made by professional chalk artist Jeff Baker.

Informal evening service - 6 p.m. A business meeting will follow the service.

Transportation to all services available, call 339-4043.

Activities - Wednesday, prayer meeting will be held at the church, 6:30 p.m.

United Presbyterian

United Presbyterian Church, 100 E. Fifth St., Mount Carmel.

Minister - The Rev. Ted Plott.

Worship service - 11 a.m.

Message - "Different is Not Wrong."

Scripture - Luke 10: 38-42.

Participants - Phil Rathosky, organist; Jennifer Evans, acolyte; Ellsworth George and Andrew Mekosh, ushers; Ginny Snyder, greeter.

Victory Bible Church

Victory Bible Church, Snydertown Highway, three miles from Elysburg.

Pastor - Kevin Kline.

Worship - 10 a.m., with Sunday school for youth at the same time.

Evening worship - 7 p.m.

Activities - Wednesdays, prayer and Bible study, 7 p.m.

Wilburton UMC

Wilburton United Methodist Church, Wilburton.

Pastor - Rose M. Marquardt.

Worship service - 8:45 a.m.

Children's Sunday school - 10 a.m.

Participants - Janet Fetterman, organist; Synice Lindenmuth, children's Sunday school; Tim Brosius and Keith Brosius, ushers.

Zion Primitive

Zion Primitive Methodist Church, 34 N. Market St., Mount Carmel.

Pastor - The Rev. Robert F. Smith.

Worship service - 9:30 a.m.

Participants - Elizabeth Broda, Stan Broda, Cy Kufro, Ken Angeli, Gene Leatherman and Beverly Cooper.

Zion Reformed

Zion Reformed United Church of Christ, Ashland.

Worship service - 10 a.m.

Zion UMC

Zion United Methodist Church, Aristes.

Pastor - The Rev. Rose M. Marquardt.

Worship service - 9:50 a.m.

Children's Sunday school - 10 a.m.

Zion Methodist

Zion United Methodist Church, Trevorton Road, Coal Township.

Co-pastors - The Revs. Al Schell Jr. and Betty Ford.

Sunday school - 10:30 a.m.

Worship - 11:15 a.m.